Bylinky na ledviny
Ledviny jsou nesmírně důležitým orgánem, který denně přefiltruje i 1800 litrů krve. Podporují tvorbu červených krvinek, regulují krevní tlak a pomáhají odvádět odpadní látky z těla. Dobrá kondice našich ledvin je zásadní pro celkové zdraví a není od věci ji podpořit přírodními léky a bylinkami. Důležité je také vědět, na jaké příznaky, které souvisí s nesprávnou funkcí ledvin, je třeba si dát pozor.
Ledviny a životní styl
Zdraví našich ledvin je úzce spojeno s naším životním stylem. Nezdravé stravovací návyky, nedostatečný příjem tekutin, nadměrný příjem soli a alkoholu, kouření a nedostatek fyzické aktivity mohou významně přispět k problémům s ledvinami. Na druhou stranu, udržení zdravého životního stylu může ledviny chránit a podporovat jejich správnou funkci.
Je nutné se stravovat zdravě, tedy konzumovat dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a proteinů, které podporují zdraví ledvin. Naopak se nedoporučuje příliš solit, protože sůl ledviny zatěžuje.
Jak poznat problémy s ledvinami?
Problémy s ledvinami mohou být zpočátku těžko rozpoznatelné, protože mnohé z příznaků jsou nespecifické. Vždy bychom však měli zpozornět, pokud postřehneme změny v močení - nepřiměřeně časté nutkání močit, změna barvy moči nebo pálení a bolest při močení.
Kvůli nedostatku červených krvinek, které ledviny pomáhají tvořit, se můžete cítit neobvykle unavení nebo slabí, pokud vaše ledviny nefungují správně.
Zadržování tekutin může způsobit otoky, obvykle na nohou, kotnících, rukou nebo pod očima.
Nerovnováha minerálů a živin v důsledku selhávání ledvin může vést k suché a svědivé kůži nebo k bolesti v oblasti ledvin.
Jaké byliny pomáhají na ledviny?
„Při problémech s močovými cestami se musíme zaměřit na zánětlivá onemocnění a na bakterie. Bakterie na močových cestách můžeme zlikvidovat pomocí tinktury z lichořeřišnice a brusinky. Zánětlivé stavy nám pomůže řešit třezalka a olše. Komplexním působením obou terapií je možné problémy s močením řešit,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. „Nejlepší bylinou pro správnou činnost ledvin je trubkovec tyčinkovitý, který je regeneruje. Pozitivně působí také gemmoterapeutikum z vřesu,“ dodává.
Mezi další bylinky, které pomáhají podporovat zdraví a funkci ledvin, patří protizánětlivá kopřiva, relaxační máta nebo bříza, jejíž listy mají diuretický účinek. Vynikajícím pomocníkem při problémech s ledvinami je také petržel. Petržel pomáhá z těla odstraňovat nadbytečnou vodu a podporuje detoxikaci ledvin.
Péče o ledviny je nezbytná pro udržení celkového zdraví a pohody. Kromě udržování zdravého životního stylu, včetně vyvážené stravy a dostatečného příjmu tekutin, mohou bylinky poskytnout cennou podporu pro funkci ledvin. Je však důležité přistupovat k používání bylin s opatrností a vždy se poradit s lékařem nebo odborníkem, obzvláště tehdy, trápí-li vás jakékoliv věci spojené se zdravím. Různé bylinky mohou negativně interagovat s léky, které možná berete. Nikdy nespoléhejme pouze na přírodní léky a bylinky, vždy je dobré poradit se hlavně s lékařem, který může stanovit přesnou diagnózu.
Zdroje:
https://nadeje-byliny.eu/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-kidney-disease/symptoms-causes/syc-20354521
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8453004/