Nová studie zjistila, že rezonanční dechová cvičení s pomocí aplikace v mobilním telefonu mohou výrazně zmírnit příznaky viru long covid. Cvičení zaměřená na variabilitu srdeční frekvence vedla ke zlepšení příznaků, spánku a fyzického fungování, což naznačuje jednoduchou a účinnou možnost léčby pro osoby trpící syndromem long covid.

Dechové cvičení pro long covid syndrom


Syndrom long covid je pro lékaře stále záhadou. Lidé po prodělání nemoci covid-19 mají týdny a měsíce, někdy dokonce roky, stále problémy se zdravím. Jsou unavení, mají bolesti v kloubech nebo měkkých tkání, trpí migrénami, a hlavně se jim špatně dýchá. Což ovlivňuje jejich pracovní i osobní život.


Nyní vědci přišli s dýchacím cvičením, které podle studie pomáhá zlepšit zdravotní stav. Dechové cvičení upravuje tepovou frekvenci, čímž se zlepšuje spánek a následně i celkový zdraví lidí, kteří trpí long covidem.

Cvičení provádějte dvakrát denně pod dobu deseti minut. Nejlepší je si nastavit stopku nebo timer na telefonu. Rezonanční dýchání se skládá ze čtyřvteřinového nádechu a šestivteřinového výdechu nosem opakovaného po dobu 10 minut.


"Vývoj nových léčebných postupů, které by těmto pacientům pomohly, je životně důležitý. Náš výzkum naznačuje, že rezonanční dýchání je snadná a účinná technika, která může výrazně zlepšit příznaky. Nevyžaduje téměř žádný lékařský zásah a tato technologie je cenově dostupná. Zpětná vazba, kterou jsme získali od pacientů, byla veskrze pozitivní,“ řekl pro web Sci Tech Daily Dr. Manoj sinaj, který výzkum vedl.

Zdroj: Youtube

Variabilita srdeční frekvence v hlavní roli

Hlavní roli ve zlepšení zdravotního stavu je variabilita srdeční tepové frekvence.
jde o proměnlivost doby mezi jednotlivými srdečními údery, která mírně kolísá. Tato variabilita je obvykle nezjistitelná pocitem či pohmatem, většina i amatérských monitorů tepové frekvence ji však zjistit umí. Změny vám mohou naznačovat současné nebo hrozící budoucí zdravotní problémy včetně srdečních chorob či duševních onemocnění, jako jsou úzkosti nebo deprese.

Předpokládá se, že vysoká variabilita srdeční frekvence odráží stav odpočinku a zotavení, zatímco nízká variabilita srdeční frekvence je spojena se stavem "bojuj nebo uteč" a je pozorována u lidí s úzkostí, bolestí a únavou. Dnes už ji umí změřit i chytré hodinky, tento ukazatel se označuje zkratkou VST (případně HRV).

Jedná se o velmi individuální parametr, ale obecně se u mladých zdravých lidí okolo 20. roku života pohybuje VST v průměru mezi 55 a 105 milisekundami a tato hodnota se s věkem postupně snižuje. U většiny šedesátníků se pak hodnoty pohybují mezi 25 a 45 milisekundami.

Nízkou VST lze považovat za nespecifickou známku současných či budoucích zdravotních obtíží. Naznačuje totiž, že naše tělo je méně odolné a hůře se vyrovnává s měnícími se situacemi. Přirozeně je VST snížená u lidí, kteří mají v klidových situacích tepovou frekvenci vyšší; když srdce bije rychleji, mezi jednotlivými údery jsou již tak malé časové rozestupy, že není příliš velká příležitost k variabilitě. 
long covid způsobuje dysfunkci autonomního nervového systému a nervový systém má právě vliv na variabilitu srdeční frekvence. Když dojde k poškození celého mechanismu, objeví se příznaky jako únava, dušnost, bušení srdce, závratě, bolest a mozková mlha. A lékaři právě poukazují na propojení poškození funkce nervového systému a symptomů po prodělaném covidu-19.

Zdroj: zázraky medicíny 6/2023, Výzkum, Scitechdaily, Studie