Jaké vitaminy naše nehty potřebují?

Proto, abyste mohli zařadit podpůrné potraviny pro zdraví nehtů, musíte nejdřív vědět, jaké vitaminy a živiny vaše nehty potřebují. Nejznámějším vitaminem spojovaným se zdravím nehtů je biotin neboli vitamin B7. Ten podporuje zdravý růst nehtů a napomáhá snižovat jejich lámavost. Pro nehty je také důležitý vitamin E, který působí jako antioxidant, pomáhá chránit pokožku před poškozením a zlepšuje pevnost nehtů. V neposlední řadě nehtům prospívá vitamin C, který podporuje produkci kolagenu v těle. Vitamin C ale také pozitivně ovlivňuje stav nehtové kůžičky.

Potraviny s biotinem pro pevné nehty

Biotin patří mezi esenciální vitaminy, to znamená, že tělo si ho neumí vyrobit samo a musíme mu ho dodávat v potravinách nebo doplňcích stravy. Prospívá nejen zdraví nehtů a vlasů, ale umí také regulovat hladinu cukru v krvi a podílí se na přeměně cukrů, tuků a bílkovin na energii. Už proto bychom se měli snažit ho zařadit do jídelníčku. Nehtům prospívá přeměnou bílkovin na keratin, a právě keratin je bílkovina, která je součástí nehtů a vlasů. Biotin najdeme v potravinách, jako jsou vejce, ořechy, sója a játra. Dále se vyskytuje například v luštěninách, sladkých bramborách nebo avokádu. (PTÁČEK, Mgr. Petr; POKORNÁ, Petra. Význam vitaminů pro zdravý tělesný vývoj.)

Doplňte vitamin E pro růst nehtů

Vitamin E chrání naše buňky před působením oxidačního stresu a před škodlivým vlivem smogu. Neměli by na něj zapomínat především kuřáci, ale i lidé, kteří tráví hodně času na slunci a vystavují se nebezpečnému UV záření. Nedostatek vitaminu E se může projevovat problémy s kůží, špatnou koordinací pohybu, bolestí svalů a celkovou slabostí. U nehtů jeho nedostatek zpozorujete jejich šupinatěním, praskáním, ale i žloutnutím. Doplňte vitamin E zařazením ořechů, semínek, avokáda, špenátu nebo slunečnicového oleje. Velkou měrou je ale zastoupen i v ovoci, jako je mango a kiwi. Díky tomu předejdete i nehezkému žloutnutí nehtů. (TRÖNDLE, Pamela. Wellness – Domácí rozmazlování. Grada Publishing, a. s., 2008.)

Změnou návyků ke zdravým nehtům

Pokud toužíte po zdravých a krásných nehtech po dlouhou dobu, je dobré zvážit své životní návyky obecně. Právě dlouhodobý životní styl se projevuje nejen na pokožce, ale i na zdraví nehtů a vlasů. Doplňujte organismu živiny, jako je hořčík, zinek, železo a omega-3 mastné kyseliny. Tyto živiny podpoří stav nehtů, ale zároveň přispívají k celkovému zdraví. Vaše nehty budou dlouhodobě krásné, pokud zařadíte do jídelníčku ořechy, semena, luštěniny, ryby a zelenou listovou zeleninu. Ke snížení kvality nehtů mohou přispívat i potraviny plné rafinovaných cukrů a nasycených tuků. V neposlední řadě dbejte na dostatečný přísun vody, abyste nehtům zajistili hydrataci zevnitř.

Zdroj:

https://www.healthline.com/health/how-to-strengthen-nails

https://www.medicalnewstoday.com/articles/brittle-nails

TRÖNDLE, Pamela. Wellness – Domácí rozmazlování. Grada Publishing, a. s., 2008.

PTÁČEK, Mgr. Petr; POKORNÁ, Petra. Význam vitaminů pro zdravý tělesný vývoj.