Dostatečný spánek je nepoostradatekný pro celkové zdraví a psychickou pohodu a je stejně důležitý jako jídlo nebo pohyb. Přesto se často stává, že jeho význam mnohdy podceňujeme. Potřeba spánku prochází změnami v různých fázích života. Klíčovou roli v tom, kolik spánku tělo opravdu vyžaduje hrají hormony, melatonin a cirkadiánní rytmy. Jaký vliv má na spánek věk a proč je důležité v konkrétním období života přizpůsobit naše spánkové návyky těmto změnám?
Proč je spánek důležitý? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu GymBeam:
Není nad kvalitní a dostatečný spánek
Kvalitní a dostatečná dávka spánku je důležitá pro každého z nás, a to bez ohledu na věk a pohlaví. Již v dětství je zásadní pro rozvoj kognitivních funkcí a emoční regulace. Když spíme dochází k regeneraci nejen fyzického těla, ale odpočívá i psychika. V případě nedostatku spánku hrozí rizika vzniku mnoha nepříjemných onemocnění. Každá fáze života dle věku se však trochu liší a přináší s sebou specifické požadavky na noční regeneraci.
Raná dospělost 18 až 25 let
V tomto mladém věku produkuje tělo poměrně velkou dávku hormonu spánku, melatoninu. Mladí dospělí jedinci tak mají tendence rychleji usnout a lépe spát. Proto chodí jedinci v tomto věku zpravidla spát později a rádi vstávají ve vyšší ranní hodinu. Vnitřní hodiny jim jednoduše „říkají“, že v noci je čas na zábavu a aktivní odpočinek. Nicméně denní povinnosti jako studium či práce jim vždy pozdější vstávání nedovolí! Odborníci na spánek pro tuto věkovou skupinu doporučují dodržovat 7 až 9 hodin spánku, protože je to důležité pro celkové zdraví a stejně tak pro podávané výkony, které je čekají během dne.
Dospělí jedinci 26 až 44 let
V této věkové skupině lidí se rytmus spánku a bdění stabilizuje, vzhledem k faktu, že je dokončený celkový biologický vývoj. Cirkadiánní rytmus neboli tzv. biologické hodiny jsou v tomto věku konstantní. Začíná však mírně klesat produkce melatoninu, což může vést k poruchám spánku. Lidé v tomto věku poměrně dost často čelí stresu z práce, rodinným povinnostem a dalším závazkům, což se odráží nejen na nedostatečné dávce nočního odpočinku, ale i na jeho kvalitě. Ani v tomto věku by se nemělo zapomínat, že pravidelné spánkové návyky jsou nezbytné pro fyzickou a duševní pohodu, a to i ve stresových fázích života. Doporučená délka spánku pro tuto věkovou skupinu je také 7 až 9 hodin, aby se každý cítil dostatečně odpočatý a plný energie.
Střední věk 45 až 59 let
V období menopauzy a andropauzy dochází k významným hormonálním změnám, které mohou ovlivnit kvalitu a délku spánku. Ženy v menopauze často trpí návaly horka, pocením a nespavostí. Muži v andropauze mohou mít problémy s erekcí a sníženým libidem, což může vést k úzkosti a potížím se spánkem. Lidé v tomto věku se dříve unaví a často potřebují trochu více spánku, aby se cítili zcela svěží. Proto je důležité v této fázi života více dbát na dostatek spánku, což je nezbytné pro lepší zotavení a fyzickou regeneraci, které již trvají déle. Pro tuto věkovou skupinu se doporučuje spát o něco více, a to 7 až 9 hodin.
Senioři 60+
S přibývajícím věkem se spánkový cyklus opět mění a pro lidi nad 60 let se spánek stává ještě mnohem důležitějším, zejména pro kognitivní výkon a imunitní systém. Spánkový rytmus se často posouvá směrem dopředu, takže velká část starších lidí chodí spát dříve a také se brzy probouzí. Hladiny melatoninu klesají, což mnohdy zhoršuje usínání. Pro tuto věkovou skupinu jsou navíc charakteristické i častější poruchy spánku, jako je spánková apnoe a nespavost. Senioři často trpí častějším nočním buzením a mají tendenci si zdřímnout během dne. Přesto je důležité udržovat si pravidelný spánkový režim, chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Pravidelný spánek totiž přispívá k lepší náladě, vyššímu energetickému potenciálu a celkové spokojenosti se životem. U starších lidí zůstává doporučení spánku 7 až 8 hodin.
Zdroje: www.focus.de, www.smartup-news.de, www.mayoclinic.org, www.hapyymag.cz