Co je to kuří oko?

Kuří oko, známé také jako clavus, je poměrně častým problémem, který se týká hlavně sportovců, lidí, kteří v práci stojí na nohou nebo starších osob. Jedná se o lézi na chodidle, která je trochu jiná než mozol nebo bradavice. Kuří oko je dobře ohraničená ztluštělá oblast s černým jádrem. Nejčastěji se vyskytuje na noze a pokud se neléčí, bývá hodně bolestivá. 

Kuří oko vzniká opakovaným třením, tlakem obuvi nebo traumatem specifické oblasti nohy. 

Neléčené kuří oko

Pokud se kuří oko neléčí včas, signálem je právě pichlavá bolest. V horších případech může dojít k zánětu a znemožnění chůze. Proto je důležité kuří oko nenechat jen tak. Pokud se objeví čerstvě, možná vám poradí některé domácí tipy. V jiném případě si s kuřím okem poradí i zkušená pedikérka a ideální je samozřejmě navštívit lékaře, který zváží, o jak veliký problém se jedná.

Kuří oko nebo bradavice?

Rozpoznat kuří oko od bradavice je poměrně snadné, a to hlavně podle vzhledu. Kuří oko se typicky objevuje jako dobře ohraničená, ztluštělá oblast kůže s jedním centrálním bodem, který může být bolestivý při přímém tlaku. Tato léze je nejčastěji způsobena opakovaným třením nebo tlakem, například nevhodnou obuví.

Na druhé straně, bradavice mají tendenci mít hrubší povrch a nepravidelný tvar. Jedním z charakteristických znaků bradavic jsou malé černé tečky uvnitř, které jsou ve skutečnosti krevními cévkami. Bradavice jsou způsobeny infekcí lidským papilomavirem (HPV) a mohou se objevit kdekoliv na těle, včetně nohou.

Přestože oba tyto problémy mohou způsobovat nepohodlí nebo bolest, přístupy k léčbě se liší. Zatímco kuří oka mohou být často řešena měkčením a postupným odstraňováním ztvrdlé kůže, bradavice mohou vyžadovat specifickou antivirovou léčbu nebo profesionální odstranění.

Pokud si nejste jisti, zda se jedná o kuří oko nebo bradavici, nebo pokud se léze nelepší i přes vaše úsilí o léčbu, je doporučeno konzultovat situaci s dermatologem nebo jiným zdravotnickým profesionálem. Tito odborníci mohou poskytnout správnou diagnózu a doporučit nejefektivnější léčebný plán.

Jak se zbavit kuřího oka

Koupel Nohou

Pravidelné namáčení nohou ve vlažné vodě s přidáním Epsomské soli nebo jemného mýdla může pomoci změkčit ztvrdlou kůži kuřího oka. Po koupeli můžete opatrně odstranit ztvrdlou kůži pomocí pemzy na nohy nebo jemného pilníku.

Změkčující Krémy

Použití krémů nebo mastiček obsahujících kyselinu salicylovou může pomoci postupně změkčit a odstranit ztvrdlou kůži kuřího oka.

Náplasti

Po koupeli je ideální použít přímo náplast s kyselinou salicylovou. Zalepením bolestivého kuřího oka si trochu ulevíte při chůzi. 

Laserové odstranění

Pokud domácí péče nijak nepomáhá a kuří oko stále bolí nebo se zvětšuje, zvažte návštěvu šikovné pedikérky nebo lékaře. Kuří oko odstraní i profesionální pedikérka, která také dokáže vzniku předejít. Jinak se dá odstranit kuří oko pomocí tekutého dusíku, nebo se chirurgicky vydloubne. Pokud chcete úplnou jistotu, poraďte se nejlépe s dermatologem. Obzvláště tehdy, objevuje se váš problém častěji

Prevence

Vznik kuřího oka většinou souvisí s tím, že nás tlačí obuv, kterou nosíme dlouho a často. Proto je dobré zvážit nákup nové a kvalitnější obuvy a boty častěji střídat. Na správných površích choďte nejlépe bosí a věnujte pravidelnou péči pedikůře. Několikrát do měsíce si z chodidel odstraňujte suchou kůži pemzou a nepodceňujte používání hydratačních krémů i na nohy.

Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31536205/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470374/