Křen si nikdo s ničím nesplete pro jeho intenzivně ostrou chuť i vůni, která vzniká uvolňováním éterických olejů při strouhání či drcení kořene. Konkrétně je za typickou štiplavou chuť zodpovědný zejména allylisothiokyanát.

Gastronomie

Tradičně se křen kombinuje s různými potravinami a pokrmy, kde jeho ostrá chuť dodává svěžest a výraznost. Hodí se zejména k uzeninám, pečenému masu a rybám, například v podobě křenové omáčky nebo dipu. Výborně ladí se sýry, zejména kozími a čerstvými, a skvěle doplní bramborové pokrmy nebo zeleninové saláty, především ty z kořenové zeleniny jako mrkev a červená řepa. Křen lze také přidat do polévek, pomazánek či dresinků nebo ho smíchat s jogurtem či smetanou pro jemný, ale pikantní dip.

Česká kuchyně ho hojně využívá při přípravě klasiky, jako je vepřo knedlo zelo nebo k dochucení uzenin. Můžete jeho pomocí ale i například zakonzervovat potraviny.

Křen sice nepatří mezi kaloricky bohaté potraviny, ale ohromí vás jako zdroj vitaminu C, vitaminů skupiny B a minerálních látek, jako jsou vápník, draslík a hořčík.

Léčivé účinky

V gastronomii se křen skutečně vyjímá, jeho efekt ale sahá ještě mnohem dál. Křen totiž skrývá řadu léčivých účinků.

Protizánětlivé účinky

Křen v první řadě působí protizánětlivě díky sinigrinu, chemické látce, kterou obsahuje například i brokolice či růžičková kapusta. Studie z roku 2016 poukazuje na to, že sinigrin působí narušením procesu zánětu v těle, který zastavuje ještě předtím, než vůbec plně propukne. A ačkoliv jsou třeba další výzkumy, přicházejí také s výsledky, které naznačují, že křen může pomáhat v boji proti zánětu způsobujícím aterosklerózu neboli kornatění tepen vedoucích k infarktu myokardu. 

Křen může posloužit také jako prostředek k posílení imunity, tedy jako účinná prevence nachlazení. Chcete-li se zaručeně vyhnout chřipce, která na vás nyní číhá na každém rohu, pak byste křen měli zaručeně zařadit do své denní rutiny, například v podobě elixíru zdraví (recept na konci).

Antibakteriální účinky

Mimoto křen působí antibakteriálně, kromě skvělého sinigrinu, obsahuje také izothiokyanáty, které ničí právě bakterie a plísně.

Existuje celá řada výzkumů, které prokazují, že izothiokyanáty působí na konkrétní bakterie, jako je například E. coli, nebezpečná bakterie, která může způsobit otravu jídlem, nebo H. pylori, zodpovědnou za vznik žaludečních vředů. Kromě toho dokážou zničit i salmonelu, nakažlivý patogen přenášený potravinami.

Antimikrobiální účinky

Izothiokyanáty obsažené v křenu jsou také účinné v boji proti plísním. Studie prokázaly, že konkrétně si dokážou počíhat na 4 různé plísně, způsobující infekci kůže a nehtů, jejichž růst umějí pozastavit. Je třeba doplnit dalšími výzkumy, ale už teď je zřejmé, že křen by mohl být v takovém případě možným přírodním lékem. 

Účinky křenu na potíže s dýchacím ústrojím

Je známo, že konzumace křenu způsobuje pálení v dutinách, nosu i krku, čehož se využívá ke zmírnění nachlazení anebo při dýchacích potížích.

Vědci zkoumali účinnost bylinného přípravku obsahujícího křen při léčbě infekcí plic a došli k závěru, že tato bylinná léčba je pro zánět dutin a průdušek stejně účinná jako standardní antibiotika. Ostrost kořenu totiž zvyšuje produkci hlenu v dutinách, což napomáhá vyplavování mikrobů, a tak i léčbě infekce.

Až se příště setkáte s rýmou či kašlem, klidně zkuste třeba použít křenovou omáčku, kterou si hojně dochutíte svůj oběd.

Kontraindikace nebo zvýšená opatrnost

Křen je poněkud agresivní surovinou, která může u přecitlivělých jedinců vyvolat potíže i jen při vnějším použití nebo delším kontaktu. Setkat se můžete například s puchýři. A ani léčba křenem by neměla trvat nijak zvlášť dlouho. Křen totiž může naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit činnost štítné žlázy anebo silně podráždit žaludeční či dvanáctníkové vředy.

Zažívací potíže (zánětlivé)

Křen by mohl uškodit jedincům, kteří trpí na zažívací potíže. V takovém případě se doporučuje být s konzumací křenu opatrný. Obzvláště pokud se potýkáte s nemocemi jako:

1.      Crohnova choroba

2.      zánět jícnu

3.      zánětlivé onemocnění střev

4.      ulcerózní kolitida

5.      žaludeční vřed

Recepty z křenu

Elixír zdraví


Ingredience:

cibule

česnek

křen

zázvor

kurkuma

chilli papričky

jablečný ocet

Příprava:

1.      Nejprve si nakrájejte všechny ingredience na menší kousky.

2.      Následně do mixéru nalijte cca 200 ml jablečného octa. Přidejte cibuli, česnek, chilli, kurkumu a mixujte, dokud se vše nespojí.

3.      Na závěr už jen přidejte křen a zázvor. Pokud je potřeba, dolijte jablečným octem na požadovanou konzistenci.

Dávkování:

1.      Preventivně: 1 polévková lžíce ráno nalačno, snídani si pak dopřejte po půlhodině. Pokud je sirup příliš agresivní, zkuste ho užít až po jídle.

2.      Při nemoci: Přidávejte další dávky během dne. Začněte s čajovou lžičkou a postupně zvyšujte dávkování, pokud tělo dobře reaguje.

Pozor: Pokud máte žaludeční problémy, začínejte opatrně a případně se poraďte s lékařem.

Zdravá křenová pomazánka

Ingredience:

150 g tvarohu

2–3 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu

1 stroužek česneku (drcený nebo jemně nasekaný)

1–2 lžíce jogurtu (přírodního)

sůl a pepř podle chuti

čerstvé bylinky (např. pažitka nebo petržel) na ozdobu

Příprava:

1.      V misce smíchejte tvaroh, nastrouhaný křen, česnek a jogurt.

2.      Osolte a opepřete podle chuti a opět dobře promíchejte.

Pomazánku podávejte ideálně na celozrnném pečivu nebo zeleninových plátcích. A nezapomeňte ozdobit čerstvými bylinkami.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273501/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19346022/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017699/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6049573/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16618018/