Krabičkové diety jsou ideálním vynálezem pro zaneprázdněné lidi, kteří si chtějí dopřát zdravou a vyváženou stravu. Firem, které krabičkovou stravu prodávají, je obrovské množství, vybrat tedy tu, která nám bude vyhovovat, může být poměrně oříšek. Nemožné to ale samozřejmě není. Stačí se zaměřit na několik bodů, které byste od krabičkové diety měli očekávat.
Nutriční hodnoty
Mnoho lidí se ke krabičkové dietě uchyluje také v okamžiku, kdy chtějí redukovat kila navíc. Ani při hubnutí by denní energetický příjem u žen neměl klesnout pod 5 000 kJ. Takhle extrémní diety by měly být provozovány pouze pod dohledem lékaře a nejlépe při hospitalizaci. Pokud tedy krabičková dieta slibuje 5 000 kJ za den a méně, raději firmu přejdete. Snadno se dostanete do příjmového deficitu, který způsobí spíš zdravotní problémy a jojo efekt.
Zelenina
Minimální množství zeleniny, které bychom měli denně konzumovat, je 400 gramů. Pokud tedy jídlo na celý den v krabičkové dietě váží méně než kilo, máte jistotu, že dostatek zeleniny v ní nebude. To, aby v krabičkovém jídelníčku byl dostatek zeleniny, je důležité k tomu, abychom pokryli veškerý příjem vitaminů, minerálů a vlákniny, které tělo potřebuje.
Kvalita
Kromě pestře a výživně sestaveného jídelníčku je nezbytné, aby byly suroviny v krabičkové dietě dostatečně kvalitní. Před nákupem krabičkové diety si tedy zkontrolujte původ masa, ovoce i zeleniny, které objednáváte, a dbejte na co nejkvalitnější výběr. Suroviny by měly být čerstvé, lokální a také sezónní.
Speciální požadavky
Pokud máte specifická dietní omezení, jako je alergie na laktózu nebo celiakie, ujistěte se, že dodavatel dokáže tyto požadavky plně splnit. Všechny firmy s krabičkovou dietou například nebudou mít možnost dodržet absolutně oddělený prostor přípravy lepkových a bezlepkových variant.
Dobré ryby
Kvalitní rybu bychom měli do jídelníčku zařadit alespoň jednou týdně. U krabičkových diet však bývá problém, že se nepoužívají dost kvalitní a výživné ryby, protože jsou zkrátka dražší. Hledejte takové jídelníčky, které budou obsahovat například lososa, halibuta nebo alespoň tresku.
Glykemický index
Dalším důležitým kritériem pro výběr správné krabičkové diety je hodnota glykemického indexu jejích jídel. Pokud jídelníček obsahuje hodně bílého pečiva nebo dokonce kupovaných sladkých produktů, hodnoty GI ve stravě budou pravděpodobně příliš vysoké. Hledejte jídelníčky, které obsahují spíše potraviny s nízkým glykemickým indexem - zasytí vás na delší dobu. Mezi takové suroviny patří celozrnné produkty, ovesné vločky nebo basmati rýže.
Ať už se rozhodnete vybrat krabičkovou dietu jakoukoliv, vždy se řiďte i osobními preferencemi. Jídlo by pro vás nikdy nemělo být utrpení, mělo by vám chutnat, mělo by vás dostatečně zasytit a líbit by se vám měl i pouhý pohled na něj. Pokud tyto podmínky vaše jídlo nesplňuje, možná je čas začít hledat jinde.