Pivo může mít určité pozitivní zdravotní účinky, například snižuje riziko srdečních onemocnění. Nadměrná konzumace však může vést k onemocněním, jako je rakovina či onemocnění jater.

Lidé na celém světě pijí pivo už tisíce let. Je to oblíbený alkoholický nápoj, který se vyrábí vařením a kvašením obilných zrn s kvasnicemi, chmelem a dalšími aromatickými látkami. Většina druhů piva obsahuje 4-6 % alkoholu, ale nápoj může mít i 0,5-40 %.

Zdroj: Youtube

Pivo nejsou jenom prázdné kalorie

Pivo obsahuje minerály jako je draslík, železo, zinek, thiamin, vápník nebo zinek. A hlavně je známé díky svému obsahu vitamínů skupiny B, což je důsledek toho, že se z obilných zrn a kvasnic. Oproti sladkým limonádám tedy nemá jen prázdné kalorie, ale nese v sobě řadu mikroživin. Nenechte se ovšem zmást, abyste do sebe dostali denní dávku všech vitamínů a minerálů, museli byste piva vypít opravdu hodně.

Obecně je známé, že mírné pití vína může být prospěšné, vyvstává otázka, jestli je to tak i s pivem. Navzdory své pověsti může mít lehká až mírná konzumace piva pozitivní účinky na zdraví. Může dokonce snižovat riziko některých onemocnění.

Několik studií naznačuje, že lehká až mírná konzumace piva a alkoholu může být spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění. Studie prokázaly, že pivo může snižovat hladinu (špatného) cholesterolu. Naopak silná konzumace alkoholu může riziko srdečních onemocnění a mrtvice zvyšovat.

Lehký až mírný příjem alkoholu může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, což je problém mnoha lidí s cukrovkou. Snižuje inzulinovou rezistenci – rizikový faktor cukrovky – i celkové riziko vzniku diabetu 2. typu. Silné a nárazové pití však může tyto výhody vyvrátit a riziko cukrovky výrazně zvýšit. Je také důležité poznamenat, že tento potenciální přínos se nevztahuje na piva a další alkoholické nápoje, které obsahují vysoké množství cukru.

Nežádoucí účinky a komplikace

Ačkoli pití piva může mít některé pozitivní účinky na zdraví, zdá se, že to má význam pouze tehdy, když lidé pijí tento nápoj v lehkém nebo umírněném množství.

Silné nebo nadměrné pití může vést negativním zdravotním důsledkům, včetně:

  • rakoviny
  • selhání jater
  • kardiovaskulárních onemocnění
  • cukrovky
  • onemocnění slinivky břišní
  • infekčních onemocnění
  • neuropsychiatrických onemocnění
  • přibývání na váze
  • depresí

Doporučení týkající se pití piva se zdají být nejednoznačná. Zdá se však, že lidé mohou pivo bezpečně konzumovat, pokud tak nečiní v nadměrné míře. Jednotlivci by se měli snažit nepít více, než je doporučené množství. Obecně se má za to, že ženy by měly pít maximálně jedno malé pivo denně a muži si mohou dovolit jedno velké.

Pokud vypijete denně více než piva, zaděláváte si na vážné zdravotní problémy. A kromě výše zmíněných by ženy měly brát v úvahu, že jim hrozí mnohem větší riziko rakoviny prsu. Jak uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO), netýká se to jen piva. Jakékoliv tři díly a více alkoholu denně je hlavním rizikem pro vznik rakoviny prsu.

Zdroj: Studie, Studie2, Studie3, dietaryguidelines, WHO