Tři denně a dost

Většina odborníků se shoduje na tom, že bezpečné množství kávy, které lze denně vypít bez výrazného rizika pro zdraví, jsou zhruba tři šálky. Tato dávka odpovídá přibližně 300 až 400 mg kofeinu, tedy doporučené horní hranice pro dospělé osoby. Důležité je ale samozřejmě to, že je citlivost na kofein individuální a u některých lidí může i nízká dávka způsobit podrážděnost, problémy se spánkem nebo trávicí potíže. 

Káva při malém množství může mít i řadu pozitivních účinků. Pomůže se zvýšením pozornosti, soustředění, a dokonce má schopnost snížit rizika některých onemocnění, například Parkinsonovy choroby a diabetu 2. typu. 

Co se stane, pijete-li příliš moc kávy?

Nedávná studie z Americké kardiologické asociace potvrdila, že pravidelné pití více než čtyř káv denně může zvyšovat rizika vzniku smrtelných kardiovaskulárních onemocnění. Osobám, které pijí nadměrné množství kávy dlouhodobě, se postupně zvyšuje tlak a stále více jim hrozí srdeční selhání nebo infarkt. 

Konzumace většího množství kávy může také ovlivnit zažívání. Kofein stimuluje produkci žaludečních kyselin, což může vést k pálení žáhy nebo podráždění žaludku, zvláště pokud pijete kafe nalačno. Dehydratace je dalším rizikem, protože káva má diuretické účinky a podporuje vylučování vody močí. 

Pokud jste zvyklí na vyšší příjem kávy a najednou ji omezíte, může se objevit kofeinový abstinenční syndrom. Ten přináší bolesti hlavy, nesnesitelnou únavu, podrážděnost, deprese a úzkosti. 

Jak kávu omezit?

Pokud chcete příjem kávy snížit nebo úplně omezit, vyzkoušejte například střídání bezkofeinového kafe s tím s kofeinem. Dobrou náhradou je také například bylinkový, černý nebo zelený čaj. Vyzkoušet můžete také matchu nebo maté. Pokud jste zvyklí pít kávu u práce nebo u učení, docela dobře funguje, když si místo ní před sebe postavíte velkou sklenici s vodou a nakrájené ovoce nebo zeleninu. 

Jak dlouho trvá, než kofein tělo vyloučí?

Kofein má poločas rozpadu v těle zhruba 4 až 6 hodin. To znamená, že v průběhu tohoto času se účinky nejdříve zvýší a postupně zase klesají. Zajímavé je, že různí lidé metabolizují kofein odlišně. Genetika, věk, tělesná hmotnost a zdravotní stav hrají důležitou roli v tom, jak rychle tělo kofein zpracuje. Třeba těhotné ženy, lidé s některými zdravotními problémy nebo kuřáci mohou kofein zpracovávat úplně jinak než ostatní. V některých případech může metabolismus kofeinu trvat i déle než 6 hodin, což zvyšuje jeho dopady na spánek a energii.

Zdroje: https://www.acc.org/About-ACC/Press-Releases/2024/08/15/14/46/New-Study-Finds-Chronic-High-Caffeine-Consumption-May-Heighten-Risk-for-Cardiovascular-Disease https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK223808/