Vědci z Portsmouthské univerzity ve Velké Británii zjistili, že existuje jeden způsob, jak odhalit nadměrné užívání kofeinu. Tým se rozhodl zjistit rozdíly v tom, jak lidé reagují na vůni kávy v závislosti na tom, zda jsou či nejsou nadměrnými konzumenty kávy. Nakonec zjistili, že náruživí konzumenti kávy jsou na její vůni mnohem citlivější a dokáží vycítit i malé stopy kofeinu v nejslabším šálku kávy.

"Zjistili jsme, že čím vyšší je spotřeba kofeinu, tím rychleji člověk rozpozná vůni kávy," vysvětlil doktor Lorenzo Stafford, odborník na čich a spoluautor studie.

"Tito častí konzumenti kávy s kofeinem byli schopni detekovat vůni silně zředěné chemické látky v mnohem nižších koncentracích. Čím více kofeinu tedy potřebovali, tím lepší byla jejich schopnost detekovat vůni kávy," vysvětlil odborník.

Jejich zjištění byla v souladu se studiemi jiných typů návykových látek, které zjistily, že stopová množství různých látek mohou u závislých osob vyvolat touhu.

Takže až příště ucítíte i ten nejslabší závan kávy ze vzdálené kavárny nebo si všimnete, že vám šálek kávy s párou podezřele silně voní, stojí za to se sami sebe zeptat, zda váš kofeinový návyk nezašel příliš daleko.

Zdroj: Youtube

Příznaky toho, že pijete příliš mnoho kávy

1. Pocení

Káva vám může dodat více energie, nicméně pokud to přežente s touto energií může přijít i nadměrné pocení.

Kofein je totiž stimulant, který urychluje funkce nervového systému, zvyšuje srdeční tep a pumpuje krevní tlak - to vše může způsobit nadměrné pocení.

Ačkoli mírné dávky kofeinu by neměly tento problém vyvolat, klinika Mayo Clinic upozorňuje, že konzumace více než 400 miligramů - tedy čtyř šálků - denně může způsobit vedlejší účinky.

2. Poruchy srdečního rytmu

Podle Aruna Sridhara, MBBH, MPH, kardiologa a specialisty na poruchy srdečního rytmu, mnoho lidí, kteří zkonzumovali příliš mnoho kofeinu, zaznamená bušení srdce.

"Při vysoké dávce kofeinu se u lidí objeví arytmie, bušení srdce nebo nápadně rychlý srdeční rytmus. Pokud je váš srdeční rytmus nepravidelný nebo se velmi rychle zadrhává, pokud jsou vaše příznaky prostě ohromující nebo pokud se vám točí hlava či omdléváte, měli byste jít na pohotovost," řekl nedávno Sridhar pro UW Medicine.

3. Nevolnost

Někteří lidé často pociťují nevolnost po vypití velkého množství kofeinu a může se objevit i po vysazení návykové látky. Pokud pociťujete nepříjemné pocity, pravděpodobně to znamená, že váš žaludek v reakci na kofeinový stimulant produkuje příliš mnoho kyseliny a je čas zpomalit.

4. Úzkost

Kofein doslova uvolňuje do vašeho systému adrenalin, který vyvolává reakci "bojuj nebo uteč".

Výsledek může být někdy tak závažný a výrazný, že úzkostná porucha vyvolaná kofeinem je uvedena v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch (DSM) jako jedna ze čtyř duševních poruch souvisejících s kofeinem.

Pokud po druhém nebo třetím šálku kávy zaznamenáte zvýšenou úzkost nebo neklid, je čas omezit přísun kofeinu.

Článek převzat ze serveru Zdravie.sk a redakčně upraven