A nejde přitom jen o nejžhavější novinky. Některé možná najdete v knihovně svých rodičů. Třeba knížku Co život dal a vzal americké spisovatelky Betty MacDonaldové. Pokud je toho na vás moc, máte pocit, že se vám nedaří a všechno je špatně, sáhněte po ní. Nebo po méně rozsáhlém titulu Vejce a já. Jakkoliv to může znít přehnaně, tyhle knížky připomínají takovou Bridget Jones začátku dvacátého století. Nechybí nic: svérázná rodina, těžké chvíle v práci, pokusy být k uzoufání inteligentní a krásná i pravidelná srážka vlastních plánů a představ s realitou. Zábava zaručena!

Doslova pohlazením po duši je druhý úlovek ze starší klasiky – James Harriot. Asi nejslavnější veterinář v dějinách lidstva. Na rozdíl od Betty MacDonaldové možná nebudete vybuchovat smíchy, ale Harriotovo nesmírně vlídné vypravěčské umění vás přenese o sto let zpět do Yorkshiru a budete s úsměvem sledovat život venkovského veterináře mezi svéráznými klienty (těmi čtyřnohými i jejich majiteli). Prakticky po čemkoliv sáhnete, rozhostí se vám v duši klid a na tváři úsměv. Otestovat to můžete i ve formě audioknihy. Mimochodem, baví i děti.

Nechcete lovit v zahraničí, ale staré dobré časy vás lákají? Pak si osvěžte Jirotkova Saturnina nebo otevřete Zbabělce od Josefa Škvoreckého. Navzdory pochmurnému tématu omílanému ve všech učebnicích literatury, kde se píše o upadající společnosti na malém městě za druhé světové války, je to román, nad kterým se budete smát nahlas i v MHD.

To se vám nejspíš přihodí i v případě relativní novinky v našem žebříčku: Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala. Stand up komička Lucie Macháčková v nich sepsala své vztahové patálie, kvůli kterým se nikdy (nebo také raději) nevdala. Mezi jednotlivými povídkami jsou i praktické odškrtávací seznamy, hra bingo nebo shrnutá životní moudra. Pobaví i ty z vás, které se vdaly.

Netoužíte-li po až tak třeskuté zábavě, třeba vás nadchne Moudrost mnicha. Autorem je švédský ekonom Björn Natthiko Lindeblad, který prožil téměř dvacet let v lesním klášteře v Thajsku jako buddhistický mnich. Zní to jako velká nuda? Naopak, je to jedinečná šance zjistit, co mniši celé dny dělají, na co přitom myslí, jestli jim nechybí ženy a jestli by vám pomohla moudrost mnicha s každodenními starostmi. Nejspíš, budete překvapení, že i takový muž boží má světské touhy a při meditaci se snaží hlavně neusnout. Je to vtipné, lehce inspirativní a velice lidské čtení přibližující principy buddhismu pro všední den.

No a pokud jste na tom vážně zle, pak je tu náš poslední tip. Marťan od Andyho Weira. Kdo na tom může být hůř než člověk, kterého kolegové zapomenou na Marsu? Při čtení jeho deníkových zápisků o snaze přivolat pomoc na téměř sto milionů kilometrů bez veškerého technického vybavení, musíte zákonitě dojít k závěru, že váš život je vlastně docela fajn. Nebo si svůj příběh přepíšete ve Weirově stylu a hned bude veselejší: „Jsem v hajzlu. Tak zní můj kvalifikovaný názor. V hajzlu.“

Zdroj:
- autorský text
- profily knih na
Databazeknih.cz