Jídla, která cholesterol zvyšují

Čekáte výčet hranolků, chipsů, tučného masa atd.? To jste samozřejmě na správné stopě. Co když vám ale řekneme, že i některé zdravé potraviny obsahují cholesterol? Do téhle skupiny patří:

VAJÍČKA

Jedno větší vajíčko obsahuje kolem 200 mg cholesterolu. To trochu zastiňuje jeho jinak opravdu skvělý výživový profil. Ale měli byste vědět, že konzumace celých vajec (cholesterol je obsažený ve žloutku, proto někteří lidé jedí jenom bílky) má příznivý vliv na hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Může samozřejmě narůstat i množství LDL cholesterolu, ale podle dietologů je konzumace jednoho až dvou celých vajec denně pro zdravého člověka bezpečná. Pokud už máte prokazatelně vysokou hladinu cholesterolu, doporučuje se konzumace 4–5 vajec týdně.

SÝRY

Také sýry a jiné plnotučné mléčné produkty jsou zdrojem cholesterolu. Z tohoto důvodu se jim lidé s diagnostikovaným problémem často vyhýbají. Opět ale platí pravidlo, že když množství konzumovaných potravin z této skupiny udržíte pod kontrolou, není třeba se jich vzdávat úplně. Navíc byste se tím připravili o cenný zdroj vápníku. Na základě provedené studie víme, že konzumace 80 g plnotučného sýra denně po dobu 12 týdnů ke zvýšení hladiny LDL cholesterolu u sledovaných jedinců nevedla.

MOŘSKÉ PLODY

A jsme u dalšího zdroje cholesterolu. I nejrůznější mořské mušle, krevety či krabí maso tuto látku obsahují. Opět ovšem není důvod je z jídelníčku zcela vyřadit, protože svůj výživový profil vyvažují obsahem celé řady cenných látek. A nejspíš se u nás nenajde příliš lidí, kteří by konzumovali tak velké množství krevet a dalších plodů moře, které by jim z hlediska rizika nárůstu hladiny cholesterolu způsobovalo potíže. Podle odborníků jsou dvě porce týdně zcela v pořádku.

SARDINKY

Pro tyhle drobné mořské rybky platí v podstatě totéž, co jsme si řekli o mořských plodech. Ačkoliv se ve 100 gramech masa sardinek skrývá kolem 130 mg cholesterolu, nesmíme zapomínat, že jde současně o cenný zdroj vitaminu D, omega-3 mastných kyselin, vápníku a vitaminů B.

Potraviny z této skupiny tedy není nutné (a ani dobré) z jídelníčku vyřazovat. Postačí, když si ohlídáte dávku a častost konzumace, což u řady z nich vzhledem k ceně a dostupnosti jistě nebude problém.

A teď se dostáváme k těm vysloveně záporným a nevhodným potravinám:

SMAŽENÁ JÍDLA

Jsou kalorická a obsahují škodlivé trans tuky. Asi není třeba dál zdůvodňovat, že takovým pokrmům je dobré se vyhnout – z mnoha různých důvodů, nejenom kvůli hladině cholesterolu.

TUČNÉ MASO

Jedná se o druhy masa obsahující tzv. nasycené tuky a spolu s nimi i vyšší množství cholesterolu. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu by se měli v jídelníčku snažit, aby toto maso nahradili dietnějším, tzn. drůbežím a rybami. Neznamená to ale, že si nemůžete dopřát libový kousek hovězího či vepřovou panenku. Když to nebude každý den a vyberete vždy ty nejlibovější kousky masa, svoje zdraví tím neohrozíte. Na kus prorostlé pečeně si ale raději nechte zajít chuť.

UZENINY

Další skupina tučných, vysoce zpracovaných a řadou nevhodných živin disponujících potravin. Párky, slanina či salámy jsou nejenom zdrojem cholesterolu, ale také soli, konzervantů atd. Na vašem stole by se tedy měly objevovat opravdu jen sporadicky.

SLADKOSTI

Možná jste je v našem seznamu nečekali. Ale řada koláčů, zmrzlin, sušenek atd. obsahuje velké množství přidaných cukrů, nezdravých tuků a látek, které naše tělo s nadšením oželí. Naopak se zde nedočkáte adekvátního podílu proteinů, dostatečné dávky vitaminů či minerálů. Jednou za čas si je tedy dopřát můžete, ale pro každodenní konzumaci vhodné nejsou.

Adekvátní úpravou jídelníčku můžete nejenom zlepšit cholesterolový profil, ale celkově prospět svému zdraví. Pokud u vás již byla vysoká hladina cholesterolu zjištěna, určitě dává smysl dovyšetřit, zda jde o důsledek životního stylu nebo jsou ve hře i další faktory (genetika, menopauza atd.). Pokud má být nasazena účinná terapie, je třeba mít veškeré dostupné informace.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400894/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916522046214?via%3Dihub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6342269/