Voda a hydratace
Voda je samozřejmě nejlepším možným prostředkem k hydrataci. Záleží ale na tom, jakou vodu pijete. Ačkoliv mají podle vědců oba dva typy vody stejnou schopnost hydratace, v něčem se trochu liší. Výzkumy naznačují, že po vodě s bublinkami se cítíme více plní. To může na první pohled vypadat jako pozitivní věc, opak je ale pravdou. Vzhledem k tomu, že se cítíme plnější, máme pocit, že nemáme žízeň. Zejména starší lidé nebo lidé s menšími příjmy tekutin by měli sáhnout spíše po neperlivé vodě, aby si zajistili dostatečnou hydrataci. Naopak někteří sportovci nebo lidé, kteří potřebují pocit sytosti spíš podpořit, mohou perlivou vodu použít jako užitečný nástroj při kontrole chuti k jídlu.
Perlivá voda a trávení
Perlivá voda vzniká přidáním CO2. Pokud si pravidelně dopřáváte perlivou vodu a začínáte pociťovat diskomfort v břišní oblasti, může být problém právě v nadbytku CO2. U citlivějších lidí trpících nadýmáním nebo syndromem dráždivého tračníku může perlivá voda tyto příznaky zhoršovat. Lékaři a odborníci na výživu proto doporučují omezit konzumaci perlivé vody zejména v případech, kdy je potřeba zvláštní péče o trávicí trakt – například po operacích trávicího systému nebo při chronických problémech se zažíváním.
Milujete bublinkovou vodu? Pozor na zuby!
Jedním z méně známých účinků pití perlivé vody je vliv na zdraví vašich zubů. Perlivá voda je kyselá, a přestože to chuťově příliš není poznat, může časem negativně působit na vaši zubní sklovinu. Voda s přidaným CO2 vytváří kyselinu uhličitou, která snižuje pH vody, což může při dlouhodobé konzumaci lehce narušit ochrannou vrstvu zubů. Zejména v případech, kdy perlivou vodu pijete hodně často nebo ji kombinujete s dalšími kyselými nápoji, jako jsou ovocné džusy nebo slazené limonády, může se zvýšit riziko vzniku zubního kazu.
Naopak voda kohoutková obsahuje fluoridy, látky, které jsou pro zuby velice důležité. Fluoridy chrání zuby před vznikem kazu, a pokud kaz už máte, zabraňují jeho rozšiřování či zvětšování. Ať už preferujete jakoukoliv vodu, vždy myslete na dostatečnou péči o vaši dutinu ústní a navštěvujte pravidelně dentální hygienu i zubaře.
A co minerálky?
Specifickou kategorií jsou perlivé minerální vody, které by měly vyšší množství minerálů, jako je hydrogenuhličitan sodný. Takové látky mohou napomáhat při trávení a třeba zmírnit zácpu. K udržování zdravého pitného režimu a k dostatku hydratace se však doporučuje pít vody bez přidaných minerálů.
Sečteno a podtrženo, oba typy vody přinášejí určité výhody i nevýhody. Obecně ale platí, že bychom měli pít sodovek a bublinkových nápojů významně menší množství než čisté kohoutkové vody.