Co je menopauza a jak se projevuje

Termínem menopauza označujeme fyziologický děj, při němž dochází k útlumu funkce vaječníků a tím ke snížení tvorby hormonů. Zastavuje se tedy menstruační cyklus a dochází ke ztrátě plodnosti. To se projevuje jako vymizení menstruačního krvácení.

Jde o součást přirozeného procesu stárnutí ženského těla. Běžně k menopauze dochází mezi 45 až 55 lety věku. Nicméně možné jsou odchylky, menopauza se tedy může dostavit jak výrazně dříve, tak i později. Obvykle trvá cca 3 až 5 let.

Kromě vlastního utlumení funkce pohlavních orgánů dochází v ženském těle k celé řadě dalších změn. Zodpovědný je za to pokles hladiny estrogenu.

Ten může způsobovat mimo jiné:

•            změny v menstruačním cyklu

•            návaly horka

•            problémy se spánkem

•            změny nálad

•            vaginální suchost

•            sníženou chuť na sex

•            záněty (močových cest, poševní sliznice)

•            inkontinenci

•            zažívací potíže

Hormonální nerovnováha tedy může vyvolat celou řadu projevů, které mají negativní vliv na kvalitu života ženy. Lze je však účinně zmírnit.

Jakým způsobem zmírnit nepříjemné projevy menopauzy

Obecně se ženám doporučuje dbát především na zdravý životní styl. Tedy zaměřit se na vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a omezit kouření a příjem alkoholu. Stejně tak je důležitý odpočinek a pěstování zdravých sociálních vazeb.

Ke zmírnění nežádoucích symptomů provázejících menopauzu mohou napomoci:

•            fytoestrogeny

•            vitaminy B, E, D

•            omega-3 mastné kyseliny

•            minerály v podobě vápníku, hořčíku, draslíku a zinku

 

Fytoestrogeny

Jako fytoestrogeny označujeme látky rostlinného původu, které se svou strukturou podobají endogenním estrogenům v lidském těle. Působí tedy podobně jako ženské pohlavní hormony. A toho je možno využít právě při potlačení klimakterických symptomů.

Řadí se mezi ně:

•            flavony – červené či žluté druhy ovoce a zeleniny

•            flavonony – citrusové plody

•            isoflavony – zelenina, sója a jetel

•            kumestany – sója, špenát, slunečnicová semena

•            lignany – všechny obiloviny, ovoce a zelenina

•            mykotoxiny – plísně chleba a rostlin

Uvádí se však, že v přirozené stravě je podíl fytoestrogenů nízký, s minimálním efektem na organismus. Jedinou výjimku tvoří sója a sójové výrobky, jako je tofu, tempeh nebo miso. Vhodné je tak po konzultaci s lékařem užívat doplňky stravy, které tyto účinné látky obsahují. Pro ženy v období menopauzy jsou doporučeny zejména ty s výtažky z jetele či vojtěšky.

Vitaminy B, E a D

Obecně se ženám v menopauze doporučuje doplnit komplexní spektrum vitaminu B. Primárně se jeho nedostatek projevuje únavou a vyčerpáním. V tomto náročném období tak může napomoci uživatelkám dodat více energie.

Vitamin E především vyniká svými antioxidačními účinky. V rámci menopauzy podání tohoto vitaminu napomáhá zlepšit stav kostí v případě osteoporózy, bojuje proti riziku kardiovaskulárních onemocnění a používá se i ke zmírnění vaginální suchosti.

Podávání vitaminu D především působí proti vysychání poševní sliznice a může zmírnit nepříjemné návaly horka. Navíc je zásadní pro vstřebávání vápníku. Což je opět významnou prevencí osteoporózy. Stejně tak vitamin D prokazatelně k přispívá ke snížení rizika rozvoje předčasné menopauzy.

Omega-3 mastné kyseliny

Souhrnný název omega-3 mastné kyseliny se používá pro dvě látky v podobě kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). Jejich důležitým zdrojem jsou zejména rostlinné oleje, ořechy, semena, rybí a živočišné tuky.

Nepostradatelné v období menopauzy jsou zejména proto, že snižují riziko různých onemocnění. K těm nejzávažnějším v první řadě náleží kardiovaskulární onemocnění a rakovina.

Minerály v podobě vápníku, hořčíku, draslíku a zinku

Snížená hladina estrogenu vede k úbytku kostní hmoty. Dostatečný přísun vápníku tak představuje zásadní prevenci tohoto jevu, jak už bylo řečeno.

Nedostatek hořčíku v těle se projevuje mnoha potížemi. Konkrétně v etapě menopauzy přispívá tato látka k normální psychické činnosti, ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální činnosti svalů a kostí. Je i zásadní pro fungování kardiovaskulárního systému.

Pro organismus je draslík velmi důležitým prvkem, a to především z hlediska fungování nervového systému a srdce. Stejně tak napomáhá k udržení normálního krevního tlaku.

Pravidelný příjem zinku je pro tělo nezbytný. Podílí se na metabolismu makroživin, sacharidů, bílkovin a mastných kyselin. U žen je důležitý i k udržení normálního stavu vlasů, nehtů a pokožky, ale také kostí.

Nežádoucí projevy menopauzy lze léčit podáváním hormonální substituční terapie

Menopauzu samu o sobě nelze léčit, jelikož se jedná o přirozený fyziologický proces. U méně závažných projevů není tedy nutné podávat jakékoli léky. V případě vážnějších potíží lze zvážit pod dohledem lékaře indikování hormonální léčby. V takovém případě je možno navrhnout tzv. monoterapii založenou na progesteronu nebo estrogenech nebo kombinovanou terapii, která spočívá v kombinaci estrogenu a gestagenu.

Pacientky pak mohou užívat:

•            tablety nebo tobolky

•            náplasti nebo gely k aplikaci na kůži

•            injekce

•            krémy, gely, tablety nebo čípky k zavedení do pochvy

Zdroje:

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/menopauza-priznaky-a-lecba/

https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-12-jak-si-poradit-s-potizemi-pri-menopauze

https://www.nzip.cz/clanek/400-prechod-telesne-a-hormonalni-zmeny

https://www.menopause.org/for-women/menopauseflashes/menopause-symptoms-and-treatments/five-solutions-for-menopause-symptoms

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6372850/