Přehřátí organismu představuje závažný stav, který může vést k závažným zdravotním potížím. Proto je důležité znát jeho varovné signály a umět adekvátně reagovat. Prozradíme, jak na to.
O udržování určité tělesné teploty se stará proces termoregulace. Centrum termoregulace je centrální nervová soustava, konkrétně oblast hypothalamu.
V případě, že se zvýší teplota organismu nad běžné hodnoty, jedná se o přehřátí neboli hypertermii. Ta vzniká z různých důvodů:
Vysoké okolní teploty: Pobyt v horkém a dusném prostředí, ať už uvnitř, nebo venku. Riziko hypertermie se zvyšuje s vlhkostí vzduchu, která ztěžuje pocení, tedy chlazení organismu.
Fyzická námaha: Nadměrná fyzická aktivita, obzvláště v teplém počasí, může vést k přehřátí, jelikož organismus produkuje více tepla, než se mu ho daří odvádět.
Dehydratace: Nedostatek tekutin v organismu narušuje termoregulaci a zhoršuje pocení, čímž se zvyšuje riziko přehřátí.
Nesprávné oblečení: Těsné a tmavé oblečení brání odvádění tepla a zadržuje sluneční záření, čímž napomáhá přehřátí.
Některé nemoci: Určité zdravotní problémy, jako jsou infekce, poruchy štítné žlázy a některé léky, mohou narušovat termoregulaci a zvyšovat náchylnost k přehřátí.
Věk: Starší osoby, malé děti a osoby se zdravotním postižením jsou obzvláště ohroženy přehřátím, jelikož jejich organismus má horší schopnost termoregulace.
Kromě uvedených faktorů může nahrávat přehřívání také konzumace alkoholu, který svým diuretickým účinkem podporuje dehydrataci, a tak i riziko hypertermie. Dále užívání diuretik nebo antidepresiv, které mohou narušovat termoregulační procesy a zvyšovat náchylnost k přehřátí.
Projevy hypertermie
Přehřátí o sobě dá vědět v podobě zvýšené teploty (nad 38 °C), nadměrným pocením, bolestí hlavy, závratěmi, slabostí, nevolností nebo třeba zvracením. Mezi závažnější příznaky potom patří zmatenost, dezorientace, zrychlené dýchání i tep, svalové křeče nebo ztráta vědomí.
Jak si pomoci při přehřívání?
Pokud u někoho pozorujete závažnější příznaky přehřátí, měli byste jednat rychle a efektivně.
1. Okamžitě přesuňte postiženou osobu do chladného a stinného prostředí. Pokud to půjde, zapněte také klimatizaci nebo ventilátor.
2. V případě horečky nad 40 °C, zmatenosti, křečí nebo ztráty vědomí okamžitě volejte záchrannou službu.
3. Začněte hned s chlazením postižené osoby.
- Svlékněte přebytečné oblečení.
- Aplikujte studené obklady na oblasti tepen (hlavně krku, podpaží a třísel).
- Osprchujte postiženého studenou vodou, ale pozor, ne ledovou! A také nesprchujte osobu v bezvědomí.
- Nabídněte postižené osobě studené tekutiny k pití.
Určitě nikdy nepoužívejte led, který by mohl působit opačným způsobem a chlazení organismu zpomalit. A mějte postiženou osobu neustále pod dohledem. V případě, že se její stav nezlepší, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.
V případě, že se zatím potýkáte pouze s vedrem, které je nepříjemné, a chcete si své bytí zpříjemnit a snížit tělesnou teplotu, můžete aplikovat jednoduché tipy, které hravě zvládnete doma.
Studená koupel nohou
Vyzkoušejte ochlazení prostřednictvím ponoření nohou do studené lázně. Nejenže tento způsob ochladí vaše tělo, ale také vám umožní si sednout a relaxovat.
Lázeň vytvoříte jednoduše, do kbelíku napustíte studenou vodu a přidáte klidně i kostky ledu. Do nádoby následně ponoříte nohy a hovíte si až 20 minut. Klidně přidejte i několik kapek esenciálního oleje z máty peprné pro větší chladivý účinek.
Dejte šanci kokosové vodě
Už vám voda leze krkem, sladké varianty se vám pít nechce, ale dodržování pitného režimu je na místě? Dejte šanci kokosové vodě, ta dokáže skvěle osvěžit i revitalizovat tělo. Obsahuje mimo jiné vitamíny, minerály a elektrolyty, které dokážou účinným způsobem rehydratovat a dodat tělu energii při stresu z horka.
Mátový čaj, ano, vidíte dobře
Mátu jste v tomto výčtu nečekali, že? Máta je ale pro své chladivé účinky známá, obsahuje totiž podstatné množství mentolu. Mátu můžete zařadit v podobě mátového čaje, který budete po celý den popíjet. Přestože je čaj horkým nápojem a zdánlivě by mohl naopak pocit horka zvyšovat, opak je pravdou. Pití horkých nápojů může totiž přispět k většímu pocení, což je proces ochlazování organismu.
Ovoce a zelenina
Dostatečný příjem tekutin je pro zchlazení organismu naprostý základ. Hydratovat se ale nemusíte jen prostřednictvím pití tekutin, do pitného režimu se počítají i potraviny bohaté na podíl vody.
Mezi tyto potraviny patří ovoce jako vodní meloun, žlutý meloun nebo třeba jahody. Zkuste zařadit také více zeleniny jako celer, okurku nebo květák. Konzumovat je můžete v syrovém stavu například v salátu, případně přidejte led a vytvořte si osvěžující smoothie.
Dech šítalí
Nelekejte se podivně znějícího názvu jógové dýchací techniky, protože právě ta vám může být více než nápomocná. Má totiž chladivý účinek na vaše tělo i mysl.
Jak na to?
1. Posaďte se do pro vás pohodlného sedu.
2. Vyplázněte jazyk a srolujte jeho vnější okraje k sobě (pokud se vám to nepodaří, můžete našpulit rty).
3. Pomalu se nadechněte ústy.
4. Vydechněte nosem.
5. Takto pokračujte klidně až 5 minut.
Přizpůsobte horkému počasí oblečení
Pokud víte, že budete trávit čas na přímém slunci, určitě nenechte doma klobouk a sluneční brýle, pokud můžete mít slunečník nebo deštník, použijte je. Volte volné, lehce barevné oblečení nejlépe z přírodních materiálů. Skvěle poslouží například bavlna, len nebo hedvábí.
Aloe vera
O rostlince aloe vera určitě neslyšíte poprvé, jedná se o léčivku, která kromě svých dalších účinků dokáže pomoci se snížením tělesné teploty. Gel z aloe vera můžete nanášet na pokožku, čímž dosáhnete chladivého účinku. Efekt můžete znásobit uchovávání gelu v chladničce.
Mimo zevní aplikaci lze aloe vera také konzumovat. Stačí v šálku studené vody rozmíchat 2 polévkové lžíce čerstvého gelu a připravit si osvěžující nápoj.
Síla podmáslí vás překvapí
Pití podmáslí vás nejen ochladí, ale také pomůže zlepšit metabolismus. Mimoto je tradiční podmáslí také plné probiotik, vitaminů a minerálů, které obnoví váš horkem vyčerpaný organismus přirozeným způsobem.
Zkuste tedy zařadit sklenici vychlazeného podmáslí. Pro lepší chuť můžete přidat trochu medu nebo jogurtu.
Pískavice řecké seno, co to?
Možná vám tento název nic neříká podobně jako mně, ale jedná se o rostlinku, jejíž semena se používají nejčastěji jako koření. V horkém počasí ji ale můžete použít ve formě horkého nápoje, který vám pomůže přivodit pocení, které vás ochladí. Pokud se vám ale přece jenom pití horkého nápoje příčí, klidně si čaj připravte s předstihem a nechte ho zchladit v lednici.
Chilli
Konzumace pálivých jídel je častěji spojená s vyvoláváním tepla. Může ale pomoci i se snížením tělesné teploty. Chilli totiž obsahuje kapsaicin, který mozku vysílá zprávy signalizující přehřátí, což způsobuje více pocení, a tak i ochlazující účinek.
Přehřátí organismu představuje závažný stav, který může vést až k selhání orgánů a v nejhorším případě i k úmrtí. Je důležité znát jeho varovné signály a umět adekvátně reagovat.
Pamatujte, že prevence je vždycky to nejlepší. Dodržujte proto pitný režim, chraňte se před sluncem, noste lehké oblečení a v horkých dnech se vyhýbejte náročné fyzické aktivitě. Tak předejdete nepříjemným komplikacím a užijete si letní počasí bez zbytečných starostí.
Zdroj: