Zhoubné nádory kůže jsou nejčastějšími zhoubnými nádory vůbec. Ročně jimi onemocní 30 tisíc osob, uvádí web Masarykova onkologického ústavu. Nejvíce jsou postižení muži ve věku nad 50 let, kteří riziko kožního nádoru podceňují, a ženy ve věku 10‒29 let, které se nadměrně vystavují slunci.

Zdroj: Youtube

Jak poznat rakovinu kůže? Hledejte ošklivé kačátko

Mezi hlavní příznaky rakoviny kůže patří různé změny na kůži. Jedná se o začervenání, atypická mateřská znaménka, výrůstky, záněty nebo krvácení. Zejména u mateřských znamének je třeba dávat si pozor na několik faktorů.

Solární keratózy - malé, šupinaté skvrny se mohou běžně vyskytovat na hlavě, krku, ušních boltcích, nosu či rukou apod. Způsobuje je nadměrné slunění a existuje zde riziko, že se časem změní ve zhoubný nádor.

Solární cheilitis - zánět rtu - šupinaté nerovnosti na rtu, otok, ztráta ostrého ohraničení mezi rty a kůží, mohou také upozornit na hrozbu rakoviny.

Kožní výrůstek připomínající roh - skládá se ze zpevněného keratinu (protein, který je obsažen i v nehtu). Velikost a tvar růstu se může lišit, nicméně všechny dosahují minimálně několik milimetrů.

Mateřské znaménko - je nezhoubný shluk buněk - melanocytů - kožního barviva. I malá znaménka mohou být časem velmi nebezpečná, zvláště pokud jsou atypického tvaru. Normální znaménka jsou buď plochá, či lehce vyvýšená, na první dotek působí hladce. Znaménka, která se mohou změnit v zhoubný nádor, jsou nepravidelného tvaru, větší než guma na tužce a obsahují v sobě více barevných odstínů.

Atypické znaménko - mít atypické mateřské znaménko nemusí vždy znamenat hned rakovinu, ale existuje obrovské riziko, že se tak časem stane. Je tedy víc než nutné si je nechat buď odstranit, nebo alespoň maximálně chránit před slunečním zářením.

Poznat špatné znaménko není pro laika jednoduché. Existuje ale několik pravidel, jak se dá problematické znaménko odhalit. Základní je metoda ABCD(E), která pomáhá při prvním záchytu toho, že něco není v pořádku.

  • Solární keratózy - malé, šupinaté skvrny se mohou běžně vyskytovat na hlavě, krku, ušních boltcích, nosu či rukou apod. Způsobuje je nadměrné slunění a existuje zde riziko, že se časem změní ve zhoubný nádor.
  • Solární cheilitis - zánět rtu - šupinaté nerovnosti na rtu, otok, ztráta ostrého ohraničení mezi rty a kůží, mohou také upozornit na hrozbu rakoviny.
  • Kožní výrůstek připomínající roh - skládá se ze zpevněného keratinu (protein, který je obsažen i v nehtu). Velikost a tvar růstu se může lišit, nicméně všechny dosahují minimálně několik milimetrů.
  • Mateřské znaménko - je nezhoubný shluk buněk - melanocytů - kožního barviva. I malá znaménka mohou být časem velmi nebezpečná, zvláště pokud jsou atypického tvaru. Normální znaménka jsou buď plochá, či lehce vyvýšená, na první dotek působí hladce. Znaménka, která se mohou změnit v zhoubný nádor, jsou nepravidelného tvaru, větší než guma na tužce a obsahují v sobě více barevných odstínů.
  • Atypické znaménko - mít atypické mateřské znaménko nemusí vždy znamenat hned rakovinu, ale existuje obrovské riziko, že se tak časem stane. Je tedy víc než nutné si je nechat buď odstranit, nebo alespoň maximálně chránit před slunečním zářením.Poznat špatné znaménko není pro laika jednoduché. Existuje ale několik pravidel, jak se dá problematické znaménko odhalit. Základní je metoda ABCD(E), která pomáhá při prvním záchytu toho, že něco není v pořádku.
  • A – asymetrie – čili nesymetrie znaménka. Představíte-li si uprostřed znaménka půlící čáru, měly by být obě poloviny souměrné.
  •  borders – Hranice znaménka by měly být hladké, pravidelné.
  •  colour – Barva je jednolitá, nemění se. Čím tmavší znaménko, tím potenciálně problematičtější.
  •  diameter – průměr. Znaménka nad 5 mm jsou hodnocena jako problematičtější (neplatí to ale absolutně).
  •  elevation, evolution – vyvýšení, růst. Změna tvaru, velikosti, barvy v krátkém čase.

Toto pravidlo je ale značně komplikované, proto lékaři doporučují jednodušší metodu kontroly. A to metodu tzv. „ošklivého káčátka“. Znaménka na těle většinou mají podobný vzhled (pigmentaci, tvar). Pokud nějaké znaménko vybočuje nebo se objeví nové znaménko či útvar, který je jiný než naše stará znaménka, je to důvod k návštěvě kožního lékaře. 

Nejčastější mýty o rakovině kůže

Zhoubný melanom se může rozvinout na podkladě jakéhokoliv znaménka. Až 70 % dokonce vzniká na kůži, kde původně žádné znaménko nebylo.

Mezi lidmi je velmi rozšířená představa o tom, že melanom hrozí jen u velkých, vystouplých znamének, a že u malých plochých pih melanom nehrozí. Ve skutečnosti ale melanom mnohem častěji vznikne právě z těcho dysplastických névů. Proto je důležité kontrolovat všechna znaménka a jejich změny.

Opalování je jednou z hlavních příčin rakoviny kůže, ale není příčinou jedinou. Dalším rizikovým faktorem je opalování v soláriích a výskyt melanomu v rodině.

Stržení znaménka není důvodem pro vznik rakoviny kůže. Pokud bylo zdravé, stačí jen u lékaře odstranit zbytek, aby nedošlo ke změnám při jeho hojení. Pokud vám ale znaménko samo od sebe krvácí, může to být známkou vážného onemocnění. V takovém případě bez odkladu vyhledejte odborníka.

Jak rakovině kůže předcházet?

  • Omezte pobyt na přímém slunci mezi 11-15 hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. V poledne je intenzita UV záření dvakrát vyšší než 10 nebo 16 hodin.
  • Používejte širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem - nejlépe 50+, který propustí do kůže pouze 1/50 ultrafialového záření.
  • Mažte se opakovaně podle svého fototypu (světlejší kůže = častější mazání), nejméně však každé dvě hodiny.
  • Používejte dostatek krému - u dospělého i 6 čajových lžiček na jedno namazání.
  • Používejte také sluneční brýle s filtrem a pokrývkou hlavou.
  • Chraňte také oči - nejlépe kvalitními brýlemi s UVA a UVB filtrem (kategorie 3 a vyšší). Melanom se skutečně může vyskytnout i v oku.
  • Chraňte své děti - časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu a děti do tří let by měly být na slunci jen minimálně.
  • Vyhněte se soláriím - hlavní složkou jejich lamp je totiž UVA záření, které navíc způsobuje stárnutí kůže

Každý dospělý občan České republiky má jednou za dva roky nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, jejíž součástí je i onkologická prevence, včetně vyšetření kůže. Při výskytu některého z příznaků, navštivte lékaře ihned. 

Pacienti, kteří mají v rodině časný a opakovaný výskyt kožních nádorů, mohou požadovat genetické vyšetření u svého lékaře. Pokud bude dědičná dispozice odhalena, budete důkladněji preventivně sledováni.

Zdroj: MOU, ordinace, asds, nemocnicesumperk