Utírání zadku po vylučování naštěstí není žádná raketová věda a většinou se to velice brzy naučí i děti. Nejen těm však občas při nedostatečně důkladném utření zůstane na spodním prádle hnědá skvrna. Jiní se pak zase potýkají s podrážděným nebo poraněným análním otvorem, který znemožňuje pohyb a velice znepříjemňuje další stolici. Je tedy důležité znát hlavní pravidla, která lékaři doporučují pro hygienické a efektivní utření řiti po defekaci.

Zdroj: Youtube

Správný směr je základ

Utírání zadku by vždy mělo probíhat odpředu dozadu. U chlapců opačný směr nemusí být až tak zásadním problémem, dívky si však při utírání od zadku k vagině mohou do vaginy zanést nebezpečné odpadní látky, které tělo vylučuje právě stolicí, a způsobit si tak nepříjemný zánět. U dívek to samé platí i při močení – vždy by se měly utírat směrem dozadu. 

Vybírejte toaleťák pečlivě

Všechny bytosti jsou individuální a mělo by to tak platit i při výběru toaletního papíru. Každému totiž vyhovuje něco jiného a v dnešní době máme naštěstí možnost si vybírat ze stovek druhů toaleťáků – od různých množství vrstev, parfemaci papíru nebo jeho materiál i barvu. Toaletní papír by vás nikdy neměl dřít a mělo by se vám s ním dařit pohodlně očistit všechny nečistoty. Pokud máte vy nebo vaše děti opruzeniny, vlka na zadku, hemoroidy nebo jinak poškozený řitní otvor, zvažte používání vlhčených ubrousků, jsou měkčí a nemusíte na ně tolik tlačit. 

Sledujte čistotu toaletního papíru

Ano, zní to dost nechutně, je to ovšem důležité. Po použití toalety a utření zadku se na papír podívejte, není-li po utření stále trochu špinavý. Utřít byste se měli tolikrát a tak pečlivě, že toaleťák po použití zůstane úplně čistý. Pokud tomu tak není, možná ještě budete potřebovat velkou potřebu dokončit nebo se utírat pečlivěji. Nadměrná potřeba toaletního papíru a utírání po defekaci také může signalizovat některé zdravotní potíže, jako jsou například hemoroidy. 

Netlačte na pilu a seďte

Nadměrný tlak při utírání může způsobit podráždění, nebo dokonce poranění citlivé kůže kolem konečníku. Buďte jemní a trpěliví, a pokud je to nutné, použijte spíš více tahů místo jednoho silného. Ideální je také sedět během celého procesu včetně utírání – to pomáhá udržet správnou polohu a zajistit, že se důkladněji utřete.

Zvažte bidet nebo sprchu

Nejšetrnějším řešením, jak se po kálení pořádně očistit, je vlažná sprcha nebo bidet. Omytím vodou, popřípadě vodou s prostředkem na intimní hygienu, dosáhnete nejefektivnějšího očištění a hygieny po stolici a zamezíte tak šíření bakterií.

Umyjte si ruce!

Obrovskou a nedílnou součástí jakéhokoliv použití toalety je následné pečlivé umytí rukou. Ruce si myjte alespoň 20 vteřin, použijte mýdlo a zaměřte se na všechny části dlaní, zápěstí i prstů. Následně si ruce očistěte čistým ručníkem nebo utěrkou. 

Zdroje: https://www.verywellhealth.com/healthiest-way-to-wipe-your-butt-4154369https://www.health.com/condition/digestive-health/how-to-wipe-your-butt