Přirozené způsoby snižování krevního tlaku

Díky změně životního stylu můžete oddálit nebo snížit potřebu léků, které snižují krevní tlak. Jak na to? Není na tom nic těžkého.

Pozor na váhu a obvod pasu

S přibývající hmotností se zvyšuje krevní tlak. Chcete-li mít svůj krevní tlak pod kontrolou, udržujte si zdravou váhu. Pozor dejte také na nadbytečný obvod pasu. Nadměrný obvod také zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Muži jsou ohroženi v případě, že jejich obvod pasu přesahuje 102 cm, u žen to je 89 cm.

Zdroj: Youtube

Pravidelné cvičení

Každý den je vhodné věnovat fyzické aktivitě alespoň 30 minut. Ideální je aerobní aktivita – chůze jogging, jízda na kole, plavání, a dokonce i tanec. Vidíte, že možností je dostatek a ani přitom nemusíte chodit do posilovny. Krevní tlak pomáhá snižovat také silový trénink. Ten můžete zařadit 2x v týdnu.

Zdravá strava

Ta by měla obsahovat větší množství celozrnných produktů, ovoce, zeleniny a nízkotučných mléčných výrobků. Eliminujte z jídelníčku nasycené tuky a potraviny s obsahem cholesterolu. Vyzkoušejte třeba DASH stravu nebo středomořskou dietu. Také strava s vyšším obsahem draslíku je vítaná. Tento minerál snižuje účinky sodíku. Mezi potraviny s vyšším obsahem draslíku patří ovoce, zelenina, luštěniny, ryby – tuňák, losos, ořechy a semínka.

Snižování množství soli ve stravě

Kromě nižšího solení pokrmů je vhodné číst etikety na potravinách. Vyhýbejte se konzumaci zpracovaných pokrmů. Sůl můžete během přípravy pokrmů nahradit bylinkami nebo kořením. Omezte příjem pod hranici 1 500 mg za den.

Kvalitní spánek

Krevní tlak může zvýšit i dlouhotrvající nekvalitní spánek. Jak zvýšit jeho kvalitu? Uléhejte a vstávejte, pokud to lze, vždy ve stejnou dobu. Připravte si vhodné prostředí. Tím je tma, nižší teplota a dostatek čerstvého vzduchu. Hlídejte si stravu a čas před spánkem. Není vhodné uléhat ani sytý, ani hladový.

Eliminace stresu

Dlouhodobý chronický stres má negativní vliv na krevní tlak. Plánujte svůj den a zahrňte do něj aktivní i pasivní odpočinek. Vyhýbejte se stresovým spouštěčům. Nenakládejte si příliš mnoho úkolů. Stanovujte si reálné denní cíle. Vyzkoušejte jógu, meditaci nebo tai-či. Poslouchejte uklidňující hudbu.

Omezení spotřeby alkoholu

Některé výzkumy ukazují, že malé množství alkoholu může srdci prospět. Příliš mnoho alkoholu naráz však může krevní tlak razantně zvýšit. Alkoholické nápoje navíc obsahují vyšší množství kalorií a cukru. Tím přispívají ke zvýšení tělesného tuku a zvyšování vaší váhy. Nadváha a obezita negativně ovlivňují krevní tlak.

Zdroje:

Mayo Clinic, WebMD, Penn Medicine