Základní informace o játrech

Jejich hmotnost se pohybuje kolem 2 kilogramů. Tento výkonný orgán má v těle na starosti velké množství základních funkcí. Patří mezi ně i filtrování toxinů. Díky tomu jsou vůči nim velice zranitelná. Pokud se v těle objevuje velké množství toxinů, může to být příčina špatného fungování jater. Ta přestanou fungovat dočasně nebo na dlouhou dobu. Onemocnění jater nemusí být vždy doprovázeno viditelnými příznaky.

Jaké jsou klasické příznaky onemocnění jater?

Mezi časté příznaky onemocnění jater patří žlutá kůže a oční bělmo, bolesti nebo dokonce otoky břicha, otoky nohou a kotníků, svědící pokožka, tmavá moč, světle zbarvená stolice, únava, nevolnost a někdy dokonce zvracení, nechutenství nebo snadno se tvořící modřiny.

Jak poznat špatná játra?

1. Žloutenka
Žloutenka se projevuje žlutým zabarvením kůže a bělma očí, které je způsobeno nahromaděním bilirubinu v krvi. Tento příznak je často spojen se špatnou funkcí jater, protože játra nejsou schopna adekvátně zpracovat a odstranit bilirubin.
2. Únava
Přetrvávající únava nebo chronická únavovost mohou být také známkou problémů s játry, zejména když jsou spojeny s dalšími symptomy špatné funkce jater.
3. Bolest v pravém horním kvadrantu
Bolest nebo nepohodlí v pravém horním kvadrantu břicha, kde se játra nacházejí, může být přímým signálem potíží s játry. Bolest může být tupá nebo ostrá a může se zhoršovat po jídle tučných pokrmů.
4. Zvýšená křehkost cév a modřiny
Když játra nefungují správně, může dojít k nedostatečné produkci bílkovin potřebných pro srážení krve, což může vést k lehčímu vzniku modřin a krvácení.
5. Svědění kůže
Nadměrné nahromadění bilirubinu může také způsobit svědění kůže, které je často spojeno s jaterními problémy.
6. Změny barvy moči a stolice
Tmavá moč a světlá nebo hliněně zbarvená stolice mohou signalizovat problém s játry, protože játra hrají klíčovou roli ve zpracování odpadních látek, které ovlivňují barvu vylučovaných produktů.
7. Otoky
Otoky v nohou, kotnících a břiše (ascites) mohou být způsobeny sníženou schopností jater zpracovávat bílkoviny a udržovat krevní tlak ve žilách, což vede k hromadění tekutin v těle.
8. Ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti
Pokročilé problémy s játry mohou vést k ztrátě chuti k jídlu a následné ztrátě hmotnosti.

Příčiny onemocnění jater

Příčin může být celá řada. Může se jednat o infekci, kterou způsobují parazité a viry šiřící se krví. Ti se mohou dostat do těla také špatnou stravou, nekvalitní vodou nebo blízkým kontaktem s nakaženou osobou. Mezi nejběžnější typy jaterní infekce patří hepatitida. Další příčinou může být třeba genetika nebo rakovina. Nemalý vliv na onemocnění jater má obezita. Nadváha zvyšuje šance na vznik nealkoholického ztučnění jater. Tuk se hromadí v játrech a může způsobovat cirhózu a další zdravotní komplikace. Také autoimunitní stavy mají svůj podíl. Dojde-li k přetížení imunitního systému, může napadat zdravé části těla a to včetně jater. Objevuje se pak autoimunitní hepatitida nebo primární biliární cirhóza. K dalším běžným příčinám onemocnění jater se řadí dlouhodobé nadužívání alkoholu, tuky hromadící se v játrech, užívání některých léků, kontakty s toxickými chemikáliemi, užívání návykových látek. Svoji roli hraje také genetika. Někteří lidé se rodí se vzácnými stavy, které mohou být příčinou onemocnění jater. Příznaky těchto zdravotních komplikací se mohou objevit kdykoli během života.

Jak chránit svoje játra?

Jezte zdravou a vyváženou stravu. Vyhýbejte se nadužívání léků a velkého množství alkoholu. Pozor si dejte na vyšší konzumaci nezdravých tuků ve stravě. Udržujte si svoji tělesnou hmotnost pod kontrolou. Dopřávejte si dostatek odpočinku aktivního i pasivního. Dbejte na zásady správné hygieny a dodržujte vhodné hygienické návyky.

Zdroje:

MayoClinic, ClevelandClinic, WebMD,