Změny v močení

Jedním z nejčastějších příznaků problémů s ledvinami jsou změny v močení. Patří sem zvýšená nebo snížená frekvence močení, tedy například časté nutkání močit zejména v noci, nebo naopak velmi vzácné močení nebo bolesti při něm. 

Pokud zničehonic vylučujete více nebo méně moči než obvykle, může jít také o signál, že něco s ledvinami není v pořádku. Důležité je také sledovat barvu a pěnivost moči. Pokud je moč tmavá, zakalená, nebo dokonce obsahuje krev, vyhledejte urychleně lékaře, může se jednat o špatnou funkci ledvin. Přítomnost pěny nebo bublinek v moči může naznačovat přítomnost bílkovin a nedostatečné fungování ledvin. 

Otoky

Ledviny pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla. Pokud nejsou schopny plnit tuto funkci správně, může docházet k zadržování tekutin a následným otokům. Nejčastěji se otoky objevují kolem očí nebo okolo kotníků a nohou. Zadržování vody v těle může mít samozřejmě více důvodů, nesprávná funkce ledvin je jedním z nich. 

Únava a slabost

Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, který stimuluje produkci červených krvinek. Poškozené ledviny mohou snížit produkci tohoto hormonu, což vede k anémii a následné únavě a slabosti. Pokud vás tedy trápí trápí nevysvětlitelná únava, která není způsobená nedostatkem spánku nebo celkovým vyčerpáním, problém bude někde hlouběji, možná právě v ledvinách, s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte. 

Kožní problémy

Ledviny pomáhají odstraňovat odpadní látky z těla. Pokud tato funkce selhává, může docházet k hromadění toxinů v krvi, což může způsobit problémy s pokožkou. Nejčastější symptomy problémů ledvin je suchá, šupinatá a někdy i svědivá pokožka. Zhoršovat se může i akné a ekzémy. 

Zapáchající dech a kovová chuť v puse

Hromadění toxinů v krvi může ovlivnit chuť k jídlu a způsobit nepříjemný zápach z úst připomínající čpavek. Kovová nebo jinak zvláštní chuť v ústech může znamenat špatné zdraví ústní dutiny, ale také závažnější problémy, jako je onemocnění ledvin.

Bolesti v dolní části zad

Bolest v dolní části zad, zejména na jedné straně, může být známkou ledvinových kamenů nebo infekce ledvin. Tato bolest je často ostrá a intenzivní a může vystřelovat dále po těle.

Vysoký krevní tlak

Ledviny hrají důležitou roli v regulaci krevního tlaku. Poškozené ledviny mohou způsobit zvýšení krevního tlaku, což dále poškozuje ledviny a vytváří začarovaný kruh. Pokud chcete vysoký krevní tlak snížit, pomůže pravidelná fyzická aktivita, zdravý jídelníček, omezení sacharidů, dostatek spánku, hydratace a také redukce stresu. 

Poznat problém s ledvinami bez lékařského vyšetření je obtížné, ale včasné rozpoznání varovných signálů může pomoci předejít závažným komplikacím. Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. 

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/metallic-taste-in-mouth-and-fatigue https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/kidney-disease https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/5811 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-kidney-disease/symptoms-causes/syc-20354521