Jak se šíří opar?

Je velice nakažlivý a z člověka na člověka se přenáší přímým kontaktem nebo prostřednictvím slin. Příčinou vzniku oparu bývají viry herpes simplex, které napadají člověka. Opar může také aktivovat celá řada faktorů. Patří mezi ně hormonální změny během menstruace nebo v období těhotenství, úpal, extrémně vysoké teploty, stres, únava teplota nebo poškozené, suché a popraskané rty.

Jaké jsou příznaky?

Vznik oparů má několik fází. Nejprve se objeví brnění, pálení a svědění místa, kde se opar tvoří. To trvá asi jeden den, než se objeví malé, tvrdé a bolestivé místo, na kterém vzniknou puchýřky. Ty jsou naplněné vodou. Spojují se a za nějaký čas prasknou. Následně se vytvoří pevnější krusta nebo otevřené a mokvající vřídky.

Příznaky se mohou částečně lišit. Závisí na tom, zda se jedná o první opar nebo jste jej již měli opakovaně. Pokud se opar vrací, velmi často se objevuje na stejném místě. Bývá pak méně závažný než ten, který se objevuje poprvé.

Jak bojovat s oparem?

V lékárně seženete volně dostupné přípravky, které vám s hojením oparů pomohou. Pro zmírnění podráždění a bolesti použijte krémy. Hojení urychlí krémy s antivirovými účinky. Pokožku během hojení chrání náplasti na opary. Navštívíte-li lékaře, může vám předepsat antivirové léky, které pomáhají rychlejšímu hojení vřídků. Také eliminují výskyt ohnisek, která se objevují méně často a na kratší dobu a jejichž průběh není tak závažný.

Co je pásový opar?

Jedná se také o virovou infekci, jejíž příčinou je bolestivá vyrážka kdekoli na těle. Příčinou je stejný virus jako ten, který způsobuje plané neštovice. Obvykle se jedná o pruh puchýřků, které nejsou sice životu nebezpečné, ale mohou být velmi bolestivé. Jeho včasná léčba může pomoci zkrátit jeho trvání a sníží pravděpodobnost nechtěných komplikací. Příznaky na kůži jsou stejné jako u oparu, který se tvoří na rtech. Kromě toho se může objevit i teplota, citlivost na dotek, bolest hlavy, únava nebo citlivost na světlo. K pásovému oparu jsou náchylní lidé, kteří měli plané neštovice, mají oslabený imunitní systém, starší 50 let, kteří zažili trauma nebo jsou v neustálém stresu. Pásový opar se může vyskytovat opakovaně.

Pásový opar se většinou dobře hojí, ale mohou se objevit i komplikace. V místě, kde byl opar, se může objevovat bolest, i když opar se již zahojil. Může dojít k infikaci vyrážky a pak následuje antibiotická léčba. Na místě pokožky, kde se opar vyskytoval, může vzniknout zjizvení nebo se změní barva kůže. Objeví-li se opar v okolí očí a nebude-li léčen, může způsobovat oční problémy, které mohou vést i ke ztrátě zraku.

Zdroje:

MayoClinic, NHS, ClevelandClinic,