Ze školy si většina z nás pamatuje, že vápník je důležitý pro zdraví kostí. Tím to ale zdaleka nekončí. Kromě kostí je kalcium nezbytné pro naše svaly, nervy, krevní cévy, uvolňování enzymů a hormonů. Pokud se tedy dostaneme do kalciového deficitu, pro naše tělo to znamená velký problém. Projevuje se to různými způsoby.

Příznaky nedostatku kalcia

1. Křeče a svalové bolesti

Z krátkodobého hlediska je nedostatek kalcia nenápadný, pokud však trvá déle, příznaky se začnou zhoršovat. Jedním z prvních příznaků nedostatku kalcia jsou křeče a svalové bolesti. Tyto symptomy se mohou objevit v nohou, pažích nebo zádech a mohou být doprovázeny svalovou slabostí.

2. Suchá kůže a lámavé nehty

Kalcium je důležité pro zdraví pokožky, nehtů a vlasů. Nedostatek vápníku může vést k suché a svědivé pokožce, lámavým nehtům a řídnoucím vlasům.

3. Problémy v ústní dutině

Kalcium je nezbytné pro zdraví zubů. Při nedostatečném příjmu kalcia jsou zuby náchylnější ke kažení, bolesti a problémům s dásněmi.

4. Osteoporóza

Pokud trpí naše tělo nedostatkem vápníku dlouhodobě, může to vést až k osteoporóze neboli řídnutí kostí. Při takovém onemocnění se radikálně zvyšuje riziko zlomenin a problémů s kostmi.

5. Srdeční problémy

Kalcium hraje roli v regulaci srdečního rytmu. Pokud je váš tep zvláštní nebo se jinak vymyká normálu, může jít o vážný nedostatek vápníku.

Co dělat při nedostatku kalcia

Zahrňte více vápníku do stravy

Nejlepší způsob, jak zvýšit příjem kalcia, je konzumace potravin bohatých na kalcium. Mezi tyto potraviny patří mléčné výrobky, špenát, brokolice, květák a kapusta. Dobrým zdrojem vápníku jsou také ořechy a semínka, sardinky, losos nebo tofu. 

Nebojte se doplňků

Pokud je pro vás obtížné získat dostatek kalcia pouze ze stravy, můžete zvážit užívání doplňků stravy. Před zahájením užívání jakýchkoli doplňků se ale poraďte se svým lékařem, aby určil správnou dávku a typ vápníku, který je pro vás vhodný.

Zajistěte si dostatek vitamínu D

Vitamín D je nezbytný pro správné vstřebávání kalcia. Získáte ho ze slunečního záření, potravin bohatých na vitamín D (např. tučné ryby, játra, vejce) a doplňků stravy. 

Pravidelná fyzická aktivita

Cvičení, zejména posilování a cvičení s váhou, pomáhá posilovat kosti a zvyšovat kostní hustotu. Pravidelná fyzická aktivita je důležitá pro prevenci osteoporózy a udržení zdravých kostí.

Omezte konzumaci kofeinu a alkoholu

Nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu může snižovat vstřebávání kalcia a zvyšovat jeho vylučování z těla. Snažte se omezit příjem těchto látek na minimum.

Dlouhodobý nedostatek kalcia může mít vážné následky na naše zdraví. Pokud si všimnete nějakého z výše uvedených příznaků, kromě zvýšení příjmu kalcia je samozřejmě nejdůležitější navštívit lékaře. Ten z krevních testů zjistí, jak na tom s vápníkem vaše tělo je, a doporučí vhodnou léčbu.

Zdroje:https://health.clevelandclinic.org/are-there-any-telltale-signs-that-youre-not-getting-enough-calcium https://www.healthline.com/health/calcium-deficiency-disease