Protože psi mají velice dobrý sluch a čich, problémy se zrakem mohou zůstat poměrně dlouho bez povšimnutí. Psi naštěstí dovedou žít i se zhoršeným zrakem poměrně kvalitní život, pokud se však pejskovi začne zhoršovat zrak, může to být také signálem, že ho trápí závažnější onemocnění. Mezi ta patří třeba cukrovka, vysoký krevní tlak a onemocnění srdce nebo jater. Jak tedy poznat, že se oči a vidění pejskovi zhoršují?

Sledujte oči psa

Pokud psa trápí zarudlé a slzící oči, má na očích viditelný zákal nebo se mu mění barva očí, může jít o příznaky toho, že něco nemá se svým zrakem v pořádku. Problém také může signalizovat otok kolem očí nebo to, že se psovi často zaněcují. Pes, který má problém se zrakem, také může pravidelně mžourat nebo přivírat oči, viditelná je také averze k jasnému světlu. 

Změna chování i denní rutiny

Změny pravděpodobně budete sledovat i u chování vašeho psího kámoše. Je dost možné, že najednou nebude chtít chodit do schodů, skákat nebo navštěvovat místa, která jsou pro něj neznámá. Psi se zhoršeným zrakem se mnohem snadněji vyděsí, leknou nebo jsou zmatení. Pokud se chovají nezvykle úzkostlivě a narážejí do věcí, je to jasný signál, že je jejich vidění narušeno. Opakované hrabání na oči nebo obličej může být také známkou toho, že je zrak psa v nepořádku. 

Psi, kteří špatně vidí, mohou mít potíže s chytáním nebo sledováním předmětů. Pokud si všimnete, že váš pes ztrácí míček, který mu hodíte, nebo má potíže najít své oblíbené hračky, může to být známka zrakového problému.

Šup k veterináři

Pokud u vašeho psa sledujete jakékoliv výše popsané příznaky, je důležité příliš neotálet a co nejrychleji kontaktovat veterináře. Ten následně určí konkrétní diagnózu a předepíše vhodnou léčbu. Mezi nejběžnější oční problémy u psů patří šedý zákal, glaukom nebo progresivní retinální atrofie. PRA je jediná ze zmíněných nemocí, která nelze úplně vyléčit, je ale možné zvládat symptomy a zlepšovat kvalitu života nemocného pejska. 

Jak pomoci psovi s omezeným zrakem?

Pokud veterinář opravdu prokáže, že váš pes trpí zrakovým postižením, dodržujte rady, které vám odborník poskytne. Většinou mezi ně spadá hlavně udržování stabilního prostředí, které pes zná a kde se cítí bezpečně. Důležité je také přejít na hlasové a hmatové signály, které pomohou vašemu psovi cítit se komfortněji. Dobře fungují také různé pachové značky. Pamatujte, že pes může vést plnohodnotný a šťastný život i s omezeným zrakem. S vaší pomocí a láskou se může váš čtyřnohý přítel rychle adaptovat na nové podmínky a nadále si užívat veselého života a společných chvil.

Zdroje: https://www.memphisveterinaryspecialists.com/site/blog-cordova/2020/07/29/vision-blindness-in-dogs-symptoms https://www.akc.org/expert-advice/health/vision-loss-in-dogs/ https://www.wisechoicemedicine.com/eye-health-news/what-can-you-do-to-save-your-aging-pets-eyesight/