přínosy. A zatímco v některých situacích exceluje, například při vysokých teplotách, jaké jsou typické pro fritování, může ztrácet na kvalitě. Jak ho tedy využívat, abyste z toho benefitovali?

Olivový olej bezpochyby patří mezi zdravé tuky, což potvrzuje i jeho hojné využití ve středomořské stravě, která snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Tyto účinky samozřejmě pocházejí z různých aspektů tohoto druhu stravování, ukazuje se ale, že na tom má svůj značný podíl i využívání olivového oleje.

Olivový olej tvoří přibližně 75 % mononenasycených mastných kyselin, tedy tuků, které pomáhají snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu. Zdravotní benefity jsou olivovému oleji připisovány díky jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.

Extra panenský vs. klasický olivový olej

Extra panenský olivový olej je vyroben mechanickým lisováním oliv bez použití jakýkoliv chemikálií či tepelného zpracování. A právě to stojí za jeho vyšší kvalitou. Klasický olej, často označovaný jako čistý nebo pure, může být směsí rafinovaného olivového oleje s tím panenským. Zmiňovaná rafinace zahrnuje právě chemické a tepelné zpracování, které snižuje obsah přirozených látek a mění chuť. Zbavuje ale olej také nečistot a dalších látek, které by se mohly rozkládat při zvýšené teplotě. Rafinace automaticky neznamená, že je olej dobrý nebo špatný, prozradí vám to každopádně, jakým způsobem je vhodné ho používat.

Extra panenský olej je ale kvalitnější i díky jeho menší než 0,8procentní kyselosti. Zároveň má výraznou, ovocnou chuť a vůni s jemnou hořkostí a pepřovými tóny. I proto je vhodnější pro použití do studených pokrmů, jako jsou saláty, či pro finální dochucení. Klasický olej nemá tak výraznou chuť vzhledem k rafinaci, ale je díky tomu odolnější vůči vyšším teplotám, a tak i vhodnější například pro smažení.

Rafinovaný olej obecně obsahuje nižší podíl nutričně hodnotných látek, ale vydrží i teploty nad 180 °C, typické právě pro smažení.

Nerafinovaný (za studena lisovaný) olej je nutričně hodnotnější, zachovává si větší podíl některých vitaminů, polyfenolů, fosfolipidů a dalších látek.

Využití olivového oleje

1. Kuchyně a vaření

Olivový olej je vynikající ingrediencí v kuchyni a můžete ho použít v mnoha různých případech:

Dresink na saláty

Olivový olej je ideálním základem pro vinaigrette. Smíchejte ho s octem, hořčicí a kořením a získáte lahodný dresink, který skvěle doplní jakýkoli salát.

Smažení

I když má olivový olej nižší kouřový bod než jiné oleje (řepkový či slunečnicový), je stále vhodný pro střední teploty. Můžete ho použít na pečení zeleniny nebo kuřecího masa.

Marinování

Olivový olej se skvěle hodí k marinování masa, ryb a zeleniny. Pomáhá uvolnit chutě a přidává pokrmům jemnou texturu.

Přidání do omáček

Přidáním olivového oleje do omáček a dipů zlepšíte jejich chuť. Můžete ho přidat do rajčatové omáčky nebo kečupu, aby se zvýraznily chutě.

Pečení

V některých receptech můžete olivový olej použít místo másla. Je to skvělý způsob, jak dodat vašim dezertům zdravější alternativu.

2. Zdravotní přínosy

Olivový olej není jen chutný, ale také zdravý. Obsahuje mnoho prospěšných látek, které mohou přispět k lepšímu zdraví.

Zdravé tuky

Tuky a oleje jsou tvořeny mastnými kyselinami, které se dělí na nasycené, mononenasycené a polynenasycené (omega-3 a 6). Zatímco nasycených mastných kyselin by váš denní příjem neměl tvořit více než 10 procent, mononenasycené mastné kyseliny by měly tvořit základ vaší stravy, samozřejmě se zařazením i polynenasycených mastných kyselin, které jsou pro lidský organismus esenciální a vhodné především do studené kuchyně.

Olivový olej je bohatý právě na mononenasycené tuky, které jsou prospěšné pro srdce a mohou snížit riziko srdečních onemocnění i mozkové mrtvice.

Antioxidanty

Olivový olej obsahuje silné antioxidanty, které chrání tělo před oxidačním stresem a mohou pomoci v prevenci různých onemocnění, ať už kardiovaskulárních, tak těch týkajících se centrálního nervového systému.

Protizánětlivé účinky

Chronický zánět je považován za hlavní příčinu onemocnění, jako jsou rakovina, diabetes 2. typu, Alzheimerova choroba nebo třeba artritidy. A zařazení právě extra panenského oleje může pomoci tomuto předejít. Některé složky olivového oleje mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit záněty v těle a podpořit zdraví kloubů. Klíčovým je oleocanthal, který působí podobně jako ibuprofen.

3. Domácí použití

Univerzálnost olivového oleje spočívá i v tom, že ho hravě lze využít také v domácnosti.

Údržba dřeva

Olivový olej je veliký pomocník, co se týče dřevěných povrchů. Smícháním olivového oleje s trochou citronové šťávy získáte například přirozený lešticí prostředek, který obnovuje lesk dřeva a zanechává ho hladké. A nemusíte ho nutně používat pouze na dřevěné kusy nábytku, ale třeba i na kuchyňská prkénka. Olej navíc vytváří ochrannou vrstvu, která odpuzuje prach.

Čištění a odstraňování skvrn

Olivový olej lze použít na čištění kovových povrchů, jako jsou nerezové dřezy nebo kuchyňské náčiní. Pomáhá odstranit skvrny a otisky prstů. Působí jemně a šetrně, zanechává lesklý a čistý vzhled a díky svým mastným vlastnostem dokáže odstranit i usazeniny na kovu či dřezu.

Skvěle ale působí i na zaschlé nálepky nebo zbytky lepidla. Stačí olivový olej aplikovat přímo na postižené místo.

Péče o kůži

Olivový olej také skvěle funguje při ošetření koženého nábytku a bot – pomáhá hydratovat a zabraňuje popraskání materiálu.

Na co se olivový olej nehodí

I když je olivový olej skvělý produkt, existují situace, kdy se jeho použití nedoporučuje.

Vysoké teploty

Olivový olej není ideální pro fritování, protože se při vysokých teplotách může začít přepalovat a vytvářet nezdravé látky. Pro tyto účely je lepší použít oleje s vyšším kouřovým bodem, jako je řepkový či slunečnicový olej.

Pečení při vysokých teplotách

Velmi vysoké teploty při pečení mohou způsobit ztrátu chuti olivového oleje, stejně jako i nutričních hodnot. Pro pečení je lepší používat oleje, které jsou na to lépe přizpůsobené.

Když je potřeba neutrální chuť

Některé recepty vyžadují spíše neutrální olej (např. některé dezerty), je lepší proto zvolit olej s méně výraznou chutí, jako je slunečnicový nebo řepkový.

Dlouhodobé skladování na světle a teple

Olivový olej by měl být skladován v temnu a chladu. Pokud je vystaven světlu a teplu, rychle se zkazí a ztrácí kvalitu. Proto dbejte na to, abyste si ideálně kupovali olivový olej v tmavém skle.

Olivový olej je nesmírně cenným produktem, který může obohatit váš jídelníček a přispět k vašemu zdraví. Jeho široké možnosti využití v kuchyni a domácnosti z něj činí praktického univerzálního pomocníka. Je však důležité si uvědomit, kdy a jak ho používat, abyste jeho přínosy maximalizovali. S ohledem na tyto tipy můžete olivový olej začlenit do svého každodenního života a užívat si jeho výhod naplno.

Zdroj:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36232062/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8767382/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877547/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6950227/