Po dovršení 25. roku života se náš metabolismus začne automaticky zpomalovat. Dochází tomu rychlostí asi 5 % za dekádu. To v jednoduchosti znamená, že s přibývajícími léty je stále těžší a těžší zhubnout nebo si udržet fit a pevnou postavu. Nejedná se však o mission impossible, naopak je princip poměrně jednoduchý. Samozřejmě, že pokud vám je přes padesát, měl by váš jídelníček vypadat trochu jinak, než když vám bylo dvacet. Ovšem chcete-li zhubnout nebo nastartovat metabolismus, kroky, jak k tomu dojít, jsou stejné ve třiceti i v šedesáti. 

Pravidelnost jídla

V dospívání máme logicky mnohem větší chuť k jídlu a potřebu jíst mnohonásobně víc, než pak v dospělosti, to samozřejmě znamená, že se musíme v jídle s věkem trochu mírnit. Rozhodně se ale obloukem vyhněte extrémním redukčním dietám, hladovkám a zázračným procedurám, díky kterým zhubnete třicet kilo za měsíc. Mohou být krátkodobě efektivní, nikoliv však udržitelné nebo zdravé.

Zdravá strava spočívá v tom, že si kontrolujeme, abychom tělu dodávali dostatek důležitých látek a živin a zároveň vytvořili balanc mezi výdejem a příjmem kalorií. Pokud budu pracovat každý den deset hodin u počítače a zbytek dne strávím ležením na gauči, pravděpodobně si nebudu moct dovolit stejný příjem potravy, jako sportovec, který potí tričko v posilovně 6x týdně. Je důležité najít rovnováhu mezi tím, co sníte a co spálíte. 

Dalším zásadním bodem je také pravidelnost stravy. Můžete mít dokonale pestrý a vyvážený jídelníček, pokud vaše první jídlo dne bude v půl jedenácté večer, fungovat to nebude. Pokud vám nedělá dobře snídat, nesnídejte. Naučte se ale, že se pravidelně každý den do určitého času najíte. Pokud vás trápí noční přejídání, může to být způsobeno tím, že nedodáte dostatek živin tělu během dne. 

To správné cvičení

Sport a aktivní život je pro funkci našeho trávení o nic míň podstatný, než strava. Neznamená to, že aby váš metabolismus zůstal rychlý a vy si dokázali udržet svou zdravou tělesnou váhu, musíte běhat maraton týdně. Žít aktivně se dá i jinak. 

Do každého svého dne zakomponujte aktivitu, která není vyloženě cvičení. Může se jednat o svižný úklid, procházku se psem, půlhodinka dovádění s dětmi na zahradě nebo na hřišti nebo třeba přesazování květin. U každého podobného pohybu se zapotíme, aniž bychom si cíleně říkali, že sportujeme. Takový pohyb je nesmírně důležitý a pro zrychlení metabolismu efektivní.

Pokud nejste úplnými fanoušky sportu a posiloven, zkuste jiný pohyb. Plavte a choďte. Chození je pro naše tělo přirozeným a velice efektivním způsobem, jak se protáhnout, rozcvičit a spálit kalorie.

Spěte víc

Mnoho lidí si neuvědomuje, že potřebují více spánku, než ve skutečnosti mají. Pro spousty z nás zkrátka nestačí schrupnout si na dvě tři hoďky a utíkat do práce. Někteří lidé potřebují i více než 9 hodin spánku a je to tak zkrátka pro jejich tělo přirozené.

Obecně platí, že v ideálním světě bychom za tmy měli spát a za světla být vzhůru. Proto někteří odborníci na hubnutí nedoporučují spát během dne a naopak radí vyhnout se dennímu šlofíku, pokud je to možné. 

Důležité minerály

Pro správnou funkci metabolismu jsou nezbytné určité látky, které ho podporují. Patří mezi ně například vápník, který pomáhá s regulací tělesné hmotnosti a podporuje zdraví kostí. Dalším klíčovým minerálem je železo, které je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu – složky červených krvinek, které přenášejí kyslík do všech částí těla, včetně svalů, a tím podporují generování energie a celkový metabolismus. Nedostatek železa může vést k únavě a sníženému metabolickému výkonu.

Hořčík hraje roli ve stovkách enzymatických reakcích v těle. Včetně těch, které se podílejí na produkci energie. Tento minerál také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje normální krevní tlak. 

Zinek je dalším důležitým minerálem, který podporuje imunitní systém, pomáhá při syntéze proteinů a podílí se na rozkladu sacharidů. 

Kromě těchto minerálů je pro optimální funkci metabolismu důležitý i dostatečný příjem jodu, který je nezbytný pro funkci štítné žlázy a tvorbu hormonů regulujících metabolismus. 

Způsobů, jak nastartovat metabolismus po 40, 50 nebo 60, je mnoho. Nejlepší jsou však ty základní - zdravý, vyvážený a pestrý jídelníček, aktivní život, psychická pohoda, rezistence vůči stresu, dostatek spánku a hydratace. 

Zdroje: https://www.forbes.com/health/weight-loss/how-to-increase-metabolism/ https://www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-boost-metabolism