Dost často se s takovou situací můžete setkat, pokud jste někde na dovolené v apartmánu, na chalupě nebo jinde, kde nemáte po ruce veškeré pohodlné kuchyňské náčiní. Tupé nože, se kterými pomalu nenakrájíte ani banán ale brousek nikde! Nemusíte se bát, situace vůbec není tak prekérní, jak se zdá. Pomůžete si dost snadno i jinak.

Zdroj: Youtube

Keramický hrnek

Pokud zrovna nemáte k dispozici brousek na nože, možná se vám podaří sehnat alespoň keramický hrnek. Právě tím totiž dokonale nabrousíte nůž! Jak, ptáte se?

Stačí, když hrnek otočíte dnem vzhůru a zaměříme se na okraje spodní strany hrníčku. Ty bývají bez glazury a právě o ně se nůž dá skvěle nabrousit. Z obou stran nožem přejeďte po kraji spodku hrnku asi 15x a následně ostrost vyzkoušejte na zelenině nebo kousku papíru.

Skleněná láhev

Podobně jako spodek hrnku poslouží i spodek skleněné láhve, o který pohodlně několik tahy z obou stran nůž nabrousíte. Skleněnou lahvičku můžete použít i tehdy, snažíte-li se nabrousit staré tupé nůžky. Těmi se jakoby snažte ustřihnout několikrát hrdlo lahve a tím je poměrně dobře naostříte.

Alobal

Utrhněte si větší kus alobalu a několikrát ho přehněte tak, aby byl silnější. Potom ho nůžkami nastříhejte na menší a menší kousky. Stříhejte tak dlouho, dokud to nepůjde snadno a nůžky nebudou nabroušené. Potom nůžky nezapomeňte otřít vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky kovového prachu.

Okénko od auta

Říká se, že ostrý nůž je bezpečný nůž, a pokud nemáte na vybranou, můžete do broušení nože zapojit i vaše auto! Pootevřete okénko u spolujezdte a nůž velice opatrně můžete nabrousit o horní hranu okénka. Rozhodně to ale nedoporučujeme dělat pravidelně, pouze v případě nutnosti. Mohli byste si také místo nabroušení nože poškodit auto nebo se nedejbože zranit. 

Kožený opasek nebo pásek od batohu

Dost dobře se vám podaří nabrousit nůž nebo nůžky o kožený pásek, nebo přezku od batohu. Stačí jedním směrem po pásku nožem přejíždět asi 15x dokud nebudete s ostrostí spokojeni.

Pilník nebo smirkový papír

Obyčejný pilník na nehty může fungovat multifunkčně, například tím, že s ním skvěle nabrousíte nůž. Podobně jako smirkovým papírem se vám povede jednosměrnými opatrnými pohyby nabrousit nůž podobně, jako byste to dělali na kamenné brusce.

Říční kámen

Když je řeč o kamenech, v přírodě většinou poměrně snadno naleznete plochý a hladký kámen. O něj taky výborně nabrousíte nůž stejně, jako na běžné brusce.

Jak je vidět, k řádně ostrým nožům není ani potřeba pořizovat profesionální brusku. Dobře nabroušených nožů dosáhnete i jinými způsoby a tupé nože není třeba hned zahazovat.

Zdroje: Autorský text, https://blog.knife-depot.com/10-everyday-objects-you-can-use-to-sharpen-a-knife/ https://www.redlabelabrasives.com/blogs/news/how-to-sharpen-a-knife-without-a-sharpener