Oteklé nohy a kotníky jsou nepříjemnost, která může postihnout každého bez ohledu na věk. Otoky může způsobit těhotenství, dlouhé stání, nebo naopak sezení, strava, zdravotní stav nebo špatně padnoucí boty. Naštěstí existuje nespočet způsobů, jak si s oteklými kotníky poradit. Od bylinek až po masáž – tyto babské rady pomohou ulevit vašim nohám. 

Zvedněte nohy

Nejjednodušší rada na oteklé nohy? Zvedněte nohy, nejlépe nad úroveň srdce. A úplně ideálně tak, že si lehnete na záda a nohy opřete o stěnu do pravého úhlu s trupem. Takto chvíli ležte a nechte nohy odkrvit. Tato poloha je vhodná nejen na oteklé kotníky, funguje dobře i jako prevence při sedavém zaměstnání.

Lázeň s epsomskou solí

Některé studie naznačují, že epsomská sůl působí protizánětlivě a může snížit otoky. Obsahuje totiž hořčík, který pomáhá zlepšovat krevní oběh. Smíchejte epsomskou sůl s teplou vodou a namáčejte v lázni nohy asi 15–20 minut. Pokud chcete účinek ještě znásobit, nechte vodu se solí vychladit a lázeň si udělejte studenou. 

Tvarohový obklad

Tvaroh je jednou z nejúčinnějších přírodních metod na zmírnění otoků. Má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otoky a bolest. Připravte si tvarohový obklad tak, že nanesete silnou vrstvu dobře vychlazeného tvarohu na kus látky, přiložte na bolavé nohy a obalte ručníkem, dekou nebo velkou ponožkou. Nechte tvaroh působit do doby, dokud bude příjemně chladit, asi 20–30 minut. Pak nohu opláchněte studenou vodou. Používejte podle potřeby.

Kompresní punčochy

Některým lidem otékají nohy v důsledku žilní insuficience, kdy se krev shromažďuje v nohou, protože se nečerpá efektivně zpět do srdce. Nosit kompresní punčochy může pomoci zabránit zadržování tekutin, a zlepšit tak krevní oběh. Tyto punčochy poskytují rovnoměrný tlak na nohy a mohou být velmi účinné při prevenci otoků.

Zařaďte hořčík

Oteklé nohy mohou být způsobené nedostatkem hořčíku, proto se ujistěte, že se magnesia ve vaší stravě vyskytuje dost. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které tento minerál obsahují: mandle, kešu, špenát nebo brambory.

Masáž nohou

Masáž dohou pevnými plynulými tahy směrem k srdci může pomoci zlepšit cirkulaci a snížit otoky. Kromě otoků pomůže masáž nohou také k relaxaci. 

Bylinné čaje

Pití bylinných čajů může pomoci zlepšit cirkulaci a snížit zadržování vody v těle. Čaje z kopřivy, pampelišky nebo petrželky mají diuretické účinky a mohou pomoci snížit otoky. Pijte jeden až dva šálky denně, po konzultaci s lékařem.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-swollen-feet https://www.epsomsaltcouncil.org/health/five-reasons-to-soak-feet-in-epsom-salt/ https://www.praxis-und-klinik.de/en/oral-surgery/pain-management/quark-wraps/