Sprchování je důležitou součástí osobní hygieny, ale nic se nemá přehánět a je potřeba najít správnou míru. I v tomto případě platí, že méně je někdy více. Zatímco mnozí z nás považují každodenní sprchu, a to někdy i ráno a večer, za samozřejmost, dermatologové upozorňují, že příliš časté mytí může naši pokožku spíše poškodit než jí prospět.

Jak často byste se měli koupat ve vaně? Na zajímavé rady a tipy se podívejte na YouTube videu na kanálu DermDox Dermatology Centers:

Zdroj: Youtube

Proč není příliš časté sprchování zdravé

Pokožka je pokrytá tenkou vrstvou mazu a bakterií, které ji chrání před vysušením, praskáním a nežádoucími infekcemi. Příliš časté sprchování tento ochranný film značně narušuje a může vést k podráždění a zvýšené náchylnosti ke kožním problémům a ekzémům. Časté sprchování mnohdy narušuje přirozené pH pokožky, což ji vystavuje riziku množení nežádoucích bakterií a kvasinek.

Slova odbornice

Potvrzuje to svými slovy i ředitelka Dermatologické fakulty Westside Mount Sinai Dr. Angela Lamb: „Pokud se budete příliš mýt, můžete zvýšit náchylnost k infekci, protože pokožka je chráněna některými ušlechtilými přírodními bakteriemi, které je dobré si zachovat. Takže sprchování několikrát za den není skvělý nápad.“

Jak často se sprchovat

Optimální frekvence sprchování se liší podle typu pokožky, ročního období a individuálních preferencí. Dr. Mary Stevenson, dermatologická chirurgička a docentka dermatologie na NYU Langone Health, sdílí podobné názory jako výše uvedená Dr. Angela Lamb a dodává: „Optimálně byste se měli sprchovat každé dva až tři dny. Pokud však cvičíte nebo se věnujete činnosti, při které se hodně potíte, možná se budete muset sprchovat častěji.“

Jaká je nejlepší teplota vody a délka sprchování

Ideální je vlažná voda o teplotě mezi 37 až 40 °C. Je šetrnější a pomáhá udržet pokožku hydratovanou. Zcela určitě se nesprchujte v horké vodě, která vyvolává výše uvedené potíže. Dávejte si jen krátkou sprchu, která trvá zhruba 5 až 10 minut.

Jaké produkty používat

Při výběru sprchového gelu nebo mýdla dbejte na to, aby byly šetrné k pokožce a obsahovaly hydratační složky. Vyhněte se produktům s parfémy, chemickými látkami a barvivy, která jsou pro pokožku agresivní a mohou ji snadno podráždit. Dr. Elaine Larson, odbornice na infekční choroby a proděkanka pro výzkum na Columbia University School of Nursing došla ve svém výzkumu k výsledkům, že je dobré se vyhýbat i antibakteriálním mýdlům a častým peelingům.

Konkrétní typy pokožky

Každý typ pokožky vyžaduje rozdílnou péči. Jestliže máte suchou pokožku se sprchováním to opravdu nepřehánějte a vždy používejte maximálně šetrné a jemné čisticí prostředky. Jedinci s mastnou pokožkou se mohou mýt o něco častěji, ale i v tomto případě se zbytečně nevystavujte příliš agresivním mýdlům a gelům. Citlivá pokožka vyžaduje obzvlášť opatrný přístup. V tomto případě je nutné používat hypoalergenní a jemné přípravky a sprchovat se nejen v menší frekvenci, ale i krátkou dobu.

Jak se starat o pokožku po sprše

Ihned po sprše je důležité pokožku důkladně vysušit. Ovšem nikoliv hrubým třením, ale spíše jemnými dotyky ručníkem, kdy odsajete na těle zbylou vodu. Následovat by měla dostatečná hydratace. Použijte dle typu pokožky tělové mléko nebo olej, které obnoví přirozenou ochrannou bariéru.

Rizika nedostatečného mytí

Není zdravé, ani sprchování zanedbávat. Nedostatečná hygiena může vést k množení nežádoucích bakterií, vzniku vyrážek, infekcí, akné a nepříjemného tělesného zápachu.

Zdroje: www.time.com, www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, www.zena-in.cz