Jaro je symbol nových začátků a skvěle se k němu hodí očista. Po zimě býváme unavení, protože tma a řada viróz je pro tělo opravdu nálož. A k tomu si možná někdo z nás nese i pár „zimních kilo“ navíc. I autorka textu se dobrovolně přiznává k tukovým zásobám, na kterých přes zimu pečlivě zapracovala. Ale komu se by chtělo jíst v lednu okurku, že.

Zamezí chutí na sladké a reguluje trávení

Pro snazší změnu jídelníčku je jablečný ocet ideální, protože reguluje hladinu cukru v krvi. Takže už vás potom nebude tolik honit mlsná a až si tělo zlepší stav mikrobiomu a hladina cukru se stabilizuje, nebudete mít chuť na sladké ani bez jablečného octa. Na nastartování je to ale dobrý pomocník. Hodí se zejména pro ty, zvýšenou hladinou cukru v krvi. Doporučuje se pít jablečný ocet smíchaný s vodou ráno na lačný žaludek. Dokonce bylo prokázáno, že může pomoci v léčbě diabetu 2. typu. Po jeho konzumaci se totiž zlepšuje citlivost na inzulín. Nejlepší je pití ráno. 1-2 polévkové lžíce jablečného octa (15-30 ml) smíchejte ve sklenici horké vody.

Jablečný ocet také podporuje trávení a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu.A jeho zastánci tvrdí, že pravidelné užívání pomáhá při hubnutí, zlepšuje trávení i pleť.

Do každodenního jídelníčku ho lze jednoduše zařadit v zálivce do salátu nebo jako součást marinády. Ale pozor na výběr. Ne každý jablečný ocet v sobě zdraví prospěšné látky skrývá. „Jablečný ocet je jistě dobře známým pomocníkem v kuchyni. Pokud chceme sáhnout po tom nejlepším, vybírejme nefiltrovaný jablečný ocet, který obsahuje řadu prospěšných bakterií a enzymů,“ říká nutriční koučka Týna Skalická z instagramového projektu @tojidlo.

Ideální je takový, který vznikl z přirozeného kvašení jablek, jejž nabízí například česká firma Živina. Jejich ocet vděčí právě přirozenému kvašení jablek za přírodní mateční kulturu, což je shluk tělu prospěšných mikroorganismů a enzymů.

Zdroj: Youtube

Jako znovuzrození

Abyste z konzumace jablečného octa vytěžili maximum, můžete zkusit také octový detox. Každé ráno na lačno vypijte sklenku vody se lžící octa, stejný postup pak opakujte i večer. Lidské tělo se sice díky játrům, ledvinám i střevům detoxikuje samo, ale tato očistná kúra může velmi pozitivně podpořit jejich zdravou funkci. „Jablečný ocet obsahuje látky, jako je kyselina octová a mateční kultura, které mohou pomoci s regulací škodlivých bakterií, hladiny cukru v krvi i trávením. Některé studie naznačují, že může mít pozitivní vliv i na zdraví srdce,“ dodává nutriční koučka Týna Skalická.

K detoxu byste však měli přistupovat zodpovědně. Očista může – zvláště ze začátku – pro tělo představovat zátěž, což může vést k drobným obtížím, jako jsou průjem či nevolnost. Pokud trpíte zdravotními problémy, raději se před zahájením jarní očisty poraďte se svým lékařem. Ale proběhne-li vše, jak má, věřte, že se na konci budete cítit jako nový člověk.

Zdroj: redakce, studie, instagram