Čas běží
Jestliže je klíště infikované, neznamená to, že musí nutně dojít k přenosu infekce na hostitele. Pokud klíště odstraníte do 24 hodin, riziko přenosu lymeské boreliózy se snižuje, dojít k němu ale může. U klíšťové encefalitidy mnohdy probíhá infekce už po pár hodinách.
Borelie jsou schopny přenosu z klíštěte na člověka již po 6-12 hodinách od přisátí klíštěte. Po 24 hodinách a déle od přisátí klíštěte je již většinou množství a "připravenost" borelií natolik dostačující, že se infekce ve většině případů již rozvine.
Lymská borelióza a klíšťová encefalitida jsou nejznámější a nejčastější nemoci přenášené klíšťaty. Jejich projevy mohou mít mnoho podob.
Lymská borelióza vypadá jako chřipka
„Při borelióze se na těle objevuje zarudnutí, které má kruhový tvar a bílý střed. Pacienti si v této souvislosti často myslí, že zarudnutí se objevuje pouze v místě kousnutí klíštětem, což je skutečně velmi častý jev, ale zmíněný červený kruh se může objevit kdekoli na těle a také migrovat,“ říká doktor Dalibor Pružinec pro web Zdravie.
První příznaky onemocnění jsou pozorovatelné cca po 1–2 týdnech od přisátí klíštěte.
První stadium onemocnění je provázeno nespecifickými chřipkovými příznaky: únava, teplota, malátnost, bolesti hlavy, svalů kloubů... U části pacientů se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická boreliová skvrna (erythema migrans). Neléčené onemocnění (až 20–30 % případů) přechází onemocnění do chronického a hůře léčitelného stádia: postižení centrálního nervového systému (neuroborelióza), chronické záněty kůže, záněty kloubů a šlach. Mohou být napadeny další orgány jako srdce, či oči.
Klíšťová encefalitida
Začátek nemoci může vypadat jako u boreliózy. „Nejčastěji se jako první objevují příznaky podobné chřipce - horečka, bolesti hlavy a svalů, nevolnost, nechutenství nebo jiné nespecifické příznaky. V případě encefalitidy příznaky po několika dnech odezní a ve druhé fázi se mohou vrátit v podobě silných bolestí hlavy, nevolnosti, závratí, a dokonce i zánětu mozku,“ říká lékař.
Přibližně třetina pacientů nakažených virem klíšťové encefalitidy zůstává bez příznaků, třetina má pouze první fázi a třetina přechází i do druhé fáze onemocnění.
Inkubační doba onemocnění (doba bez jakýchkoliv příznaků onemocnění) je obvykle 7 – 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte a probíhá ve dvou fázích:
I. Příznaky se mohou podobat netypickému virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami, bolestí svalů a kloubů, tuhnutí šíje, nevolnostmi a únavou. V tomto stadiu dochází k pomnožení viru v těle. Tyto příznaky po několika dnech samy vymizí a následuje doba 1-2 týdnů bez příznaků. Následně může onemocnění přejít do druhé, velmi závažné, fáze.
II. Závažná forma onemocnění je spojena s napadením centrálního nervového systému virem a projevuje se intenzivní bolestí hlavy, nervovou obrnou, tuhnutím šíje, závratěmi, poruchou spánku a orientace. Intenzita příznaků závisí na celkové odolnosti organizmu. Nutný je klid na lůžku a většinou i hospitalizace. Druhá fáze onemocnění trvá obvykle 2-3 týdny a může zanechat i trvalé následky.
Je nutno zdůraznit, že pro léčbu tohoto virového onemocnění doposud neexistují účinné léky (virostatika). Ale velmi snadno lze tomuto onemocnění předcházet očkováním.
Prevence proti klíšťatům
Klíšťata se nejčastěji přisávají v oblasti třísel a podpaží, za ušima, v podkolenní jamce a na intimních místech. Podle doporučení lékaře je nejbezpečnějším způsobem odstranění klíštěte návštěva ambulance, kde to lékař provede odborně.
Jako prevenci lékař doporučuje vyhýbat se místům, kde je větší pravděpodobnost výskytu klíšťat, jako jsou okraje lesů, vysoká tráva nebo křoví, nosit vhodný oděv zakrývající co největší část těla, zejména dlouhé kalhoty, ponožky, vhodnější je světlé oblečení, na kterém je parazit pravděpodobněji vidět.
Užitečné jsou také repelenty ve formě sprejů nebo pleťových vod, které se aplikují buď na oděv, nebo přímo na kůži, a konečně po každé procházce v přírodě je nutné se zkontrolovat a řádně umýt.
„Vzhledem k tomu, že klíšťata jsou poměrně vybíravá a trvá jim i několik hodin, než si najdou místo, kde se přisají, je dost pravděpodobné, že se ještě nestihla pořádně přisát. Při horké koupeli by se měla jednoduše uvolnit z kůže. Jako prevenci doporučuji také doplnit B-komplex forte, jednu tabletu denně po hlavním jídle, a repelentní účinek mají také potraviny, jako je čerstvý česnek nebo cibule, takže po jejich zvýšené konzumaci člověk klíšťata prostě necítí,“ říká MUDr. Martin Pružinec.
Zdroj: Zdravie, Kliste-prevence