Lidský organismus je neuvěřitelně dokonalý systém. Například dobře ví, jak signalizovat, že s naším zdravím není něco v pořádku. Jak dát najevo, že bychom měli něco změnit, na chvíli se zastavit, s někým se poradit… Občas mu nasloucháme lépe, občas hůře, není-li volání o pomoc dostatečně důrazné, pak ho někdy ignorujeme zcela. A to se nemusí vyplatit…

Medicínská osvěta bývá všudypřítomná, takže většina z nás ví, že si nemá zahrávat s dlouhodobým kašlem a že s bulkou v prsu má hned pospíchat k lékaři. Symptomů poukazujících na to, že něco není v pořádku, však bývá mnohem více. Jenže nad potenciálním znejistěním „co to může být, neměl bych zajít k doktorovi“ často vyhraje přesvědčení „nechci být za hypochondra, to určitě nic není“.

Dobrý lékař vám řekne, že lepší je přijít desetkrát zbytečně než jednou něco zanedbat. A pravda je, že i na závažné zdravotní problémy mohou poukázat „banální“ maličkosti.

Infarkt pokaždé jinak

Někdy je opravdu zcela zřejmé, že musíme navštívit lékaře – vysoká horečka, úporné zvracení, nesnesitelná bolest. Jenže občas jsou projevy nemoci plíživé. Velmi zrádný může být v tomto případě infarkt.

Vyskytuje se více u mužů než u žen, přičemž nejvíce ohroženi jsou muži nad 40 let a ženy nad 50 let. Pravděpodobnost, že dojde k rozvoji infarktu, u příslušnic slabšího pohlaví výrazně stoupá v období po menopauze, kdy klesá hladina estrogenu, vzrůstá cholesterol a celkově se zvyšuje riziko výskytu srdečních onemocnění. Zrádné je však to, že infarkt se nemusí ohlašovat totožnými symptomy.

„Příznaky infarktu u mužů a žen se mohou lišit. U mužů bývají častým příznakem motání hlavy, dušnost, nepříjemné pocity a bolest na hrudi či dalších horních částech těla a studený pot. U žen to ale může být únava, nespavost, chřipkové příznaky, pálení žáhy a trávicí potíže,“ říká například prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Proč tomu tak je? „Na to není vůbec jednoduché odpovědět, ale je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení; ženy mají jemnější a užší cévy. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné,“ potvrzuje prof. MUDr. Michal Vrablík z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ženy mohou často příznaky prožívat jinak než muži, rozdíl je především v nižší bolestivosti. Není také neobvyklé, když ženy mají příznaky přicházejícího infarktu skutečně minimální. Často tak vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace. Nejčastějšími příznaky u nich jsou zejména potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad či dolní čelisti, ale infarktu může předcházet i dlouhodobá únava.

Čtěte v očích

Velmi nenápadnými signály se mohou ohlašovat rovněž selhávající ledviny. Když začnou ztrácet schopnost správně vylučovat, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu bývají únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče, ale třeba i snížená aktivita mozku. Pokud se tedy cítíte permanentně unavení, vyčerpaní a ospalí a zároveň máte problémy se spánkem, měli byste zbystřit, protože právě to může být varovným signálem, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku.

„Vždy, když se jedná o nevysvětlitelnou únavu u člověka nad šedesát let, nemělo by se zapomínat na chronické onemocnění ledvin. Lidé v tomto věku by určitě neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích. „Právě včasné zachycení chronického onemocnění ledvin může oddálit dialýzu i o mnoho let,“ dodává.

Není výjimkou, když dává organismus varovná znamení prostřednictvím očí. Například výrazná změna jejich barvy dokáže signalizovat řadu závažných onemocnění, která se zrakem vůbec nemusejí souviset. „Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění jak organismu, tak oka samotného. Například zánět, nádor, zelený zákal, krvácení do oka, cizí tělísko v oku… Mohou však být i příznakem jiných onemocnění a syndromů. Pokud se změní barva oka, je vždy nutné vyšetření,“ upozorňuje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Ač se to mnohým nemusí zdát, malé změny barvy oka bývají běžné a občas je lze pozorovat i několikrát za den. „Velikost zornice a barvu duhovky mohou nepatrně změnit určité situace nebo emoce, jako jsou hněv či strach. Pigmenty v duhovce se buď stlačují, nebo roztahují, a tím se nepatrně mění i barva očí,“ vysvětluje oční lékařka MUDr. Darina Bujalková.

Určitým signálem, že je něco špatně, mohou být i tzv. kruhy pod očima. Na ty má vliv více faktorů. „Kůži pod očima máme od narození tenčí než jinde na těle. U všech se s věkem dále ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku v obličeji. Jsou tak snadněji viditelné cévy, které propůjčují očnímu okolí tmavší odstín. Za namodralým nádechem může být také zvýšená produkce pigmentu melaninu v očním okolí.

I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalších. Objevit se mohou například během těhotenství,“ vypočítává Pavel Stodůlka.

Nicméně i ony bývají občas signálem varovným. Lékaři je spojují například s onemocněním štítné žlázy, objevují se při chorobách srdce, ledvin, jater či trávicího systému.

Když promluví zuby

Udává se, že tzv. jícnovým refluxem trpí celosvětově až dvacet procent populace. Ne každý ale o své nemoci ví, přitom neléčená může způsobit vážné zdravotní problémy jako tvorbu vředů, zánětů, krvácení a v některých případech i rakovinu. Příčiny choroby nejsou vždy jasné.

„Kromě nezdravého životního stylu ji může způsobovat také užívání některých léků či těhotenství, při kterém plod tlačí na žaludek. U některých osob je pak onemocnění dáno vrozenými dispozicemi, kdy se kvůli atypické anatomii jícnu a žaludku s chronickým refluxem již narodí,“ popisuje klinický biochemik MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB. Nemoc se neprojevuje vždy jasným pálením žáhy, jak by mnozí mohli předpokládat.

„Často ke mně přicházejí pacienti s doporučením od kolegů zubařů. Lidé necítí žádné pálení žáhy ani jiné příznaky refluxu, ale jejich zubní sklovina je zcela opotřebovaná,“ uvádí doktor Evan S. Dellon, gastrointestinální specialista z University of North Carolina v USA, který upozorňuje, že zatímco slazené nápoje poškozují chrup v přední části úst, kyselina z jícnu má tendenci rozpouštět sklovinu zubů v zadní části.

Nutno podotknout, že jícnový reflux se může projevovat též častým kašlem, nevysvětlitelným sípáním, bolestí v krku či pachutí v ústech.

Varování prostřednictvím kůže

Celiakie je nyní poměrně rozšířená nemoc a další z těch, o nichž postižení mnohdy netuší. Ani ta se totiž nemusí manifestovat výhradně obecně známými projevy typu průjmy, nadýmání a bolesti břicha. Mezi méně vžité příznaky totiž patří vyrážka připomínající ekzém. Obvykle propuká na loktech, kolenou, zádech nebo hlavě.

Uvádí se, že tímto problémem zvaným dermatitis herpetiformis trpí až 25 procent lidí s celiakií. Když totiž postižený konzumuje lepek, tělo uvolňuje protilátku známou jako IgA, která napadá střeva. Někdy se však IgA shromažďuje i v malých krevních cévách pod kůží a vyvolá vyrážku.

Pokud se na pokožce objeví drobné červené nebo fialové skvrny přecházející i dožluta, může zase jít o poškození jater. Jak zdůrazňuje American Liver Foundation, rané poškození orgánu má mnohdy nulové příznaky, a vyrážka tak může být jedním z prvních.

Kožním projevem některých onemocnění může být i padání vlasů. Pokud kštice řídne, třeba se tělo snaží upozornit na poruchu štítné žlázy nebo anémii.

NAPADLO BY VÁS TO?

Jak také může vypadat varování

Změny v rukopisu

Mohou být jedním z prvních signálů Parkinsonovy choroby. „Mám pacienty, kteří desetkrát napíšou větu jako ‚Dnes je hezký den‘, přičemž každá následující věta je menší a menší a slova se více shlukují,“ konstatuje neurolog Michael S. Okun, ředitel americké Parkinsonovy nadace.

Zapomínání jmen lidí

Občas v roztržitosti zapomeneme leccos, pokud si však problémy s pamětí uvědomujeme více, může jít překvapivě o hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy.

Impotence

Výzkum publikovaný v European Cardiology Review zjistil souvislost mezi erektilní dysfunkcí a srdečním onemocněním. Tepny v penisu jsou menší, takže se mohou ucpat ještě dříve, než se u muže projeví jakékoli další známky srdeční choroby.

Suché oko

Asi čtvrtina pacientů s revmatoidní artritidou má problémy s očima, přičemž nejčastější je tzv. syndrom suchého oka. Mohou však vyvstat i jiné problémy. „Pokud má pacient dva záchvaty iritidy (bolestivý zánět duhovky) za rok nebo tři za 18 měsíců, máme podezření na revmatoidní artritidu,“ říká Mitchell T. Munson, prezident Americké optometrické asociace.

Nepřekonatelná chuť na led

Nedostatek železa v těle se nemusí projevovat jen únavou, ale také tím, že budete každou chvíli otevírat mrazák. Anémii totiž občas provází neodolatelná chuť jíst led, tzv. pagofagie. Proč tomu tak je, se stále přesně neví.

Zdroje: Květy 10/24, https://is.cuni.cz/webapps/whois2/osoba/1749740923921440/?lang=cs https://visionsource.com/about/past-aoa-presidents/mitchell-t-munson/