Proč přidávat do kávy houby?

Zjednodušená odpověď by zněla: aby byla zdravější. Dost možná za tím bude nějaký marketingový trik, protože se samozřejmě nabízí otázka, jestli je množství léčivých hub obsažených v kávě dostatečné na to, aby mohlo mít prospěšné účinky. Ale vezměme to pěkně od začátku.

O jakých houbách je vlastně řeč?

Do kávy se nejčastěji přidávají:

·       reishi, která mírní stres, zlepšuje kvalitu spánku, posiluje imunitu a celkově harmonizuje organismus, přezdívá se jí houba dlouhověkosti,

·       cordyceps – oblíbený pro své anti-agingové účinky, zvyšuje fyzickou výkonnost a příznivě ovlivňuje činnost kardiovaskulárního systému,

·       chaga, která působí jako silný antioxidant a stimuluje imunitu, je velký rozdíl v účinnosti mezi divoce rostoucí a uměle pěstovanou chagou, věnujte proto pozornost etiketě produktu,

·       korálovec ježatý – pro schopnost podpořit kognitivní funkce a nervový systém, k dosažení prokazatelných účinků je nutné dlouhodobé užívání.

Jaké množství hub taková káva obsahuje?

Léčivé houby se s mletou kávou míchají v nejrůznějších poměrech. Někteří výrobci používají sušené rozemleté houby, jiní extrakt. Vše musí být uvedeno na etiketě, kterou byste vždy měli pečlivě pročíst. A počítejte s tím, že tato káva má menší obsah kofeinu, což může a nemusí být vítanou vlastností.

V jaké formě „houbovou“ kávu koupím?

Na trhu jsou houbové kávy instantní, dále pak mleté směsi nebo speciální kávové pody. Může jít o směs kávy a jednoho druhu houby nebo o kombinaci více léčivých hub současně.

Na jaké prospěšné účinky se mohu těšit?

Samozřejmě záleží, jakou příměs zvolíte, ale výrobci následně uvádějí, že jejich produkt zlepšuje koncentraci, nebo naopak zklidňuje a mírní úzkosti (což je ovšem poněkud zvláštní tvrzení, když vezmete v potaz typické stimulační účinky kofeinu). Často se objevují zmínky o posílení imunity a podpoře fyzického i psychického výkonu.

Má to nějaké nevýhody?

·       Tou hlavní je bezpochyby cena. Káva s medicinální houbou je výrazně dražší.

·       Také musíte počítat s tím, že nejsou k dispozici relevantní studie, které by pozitivní účinky takového nápoje jasně prokazovaly.

·       Důležitý je také fakt, že vám taková káva nemusí chutnat.

·       No a zapomenout nesmíme ani na skutečnost, že léčivé houby mohou reagovat nežádoucím způsobem s řadou poměrně často užívaných léků, takže taková káva pro vás konkrétně vlastně vůbec nemusí být vhodná. Kdo pravidelně bere léky na vysoký krevní tlak či ředění krve (např. Warfarin), měl by se mít na pozoru před reishi. Cordyceps, chaga a korálovec také zvyšují riziko, že při současném užívání léků na ředění krve dojde k zesílení jejich účinku. Platí pravidlo, že pokud užíváte jakékoliv léky na předpis, měli byste se o jejich možné kombinaci s výživovými doplňky poradit s odborníkem.

Tip pro vás

Pokud chcete opravdu těžit z pozitivních účinků léčivých hub, kupte si raději kvalitní výživový doplněk s obsahem těchto látek. Jestli ale chcete jen „ozdravit“ svůj každodenní šálek kávy, klidně tu houbovou vyzkoušejte.

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-905/reishi-mushroom

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-602/cordyceps

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1474/chaga

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1536/lions-mane-mushroom