Hořčík je klíčový minerál pro mnoho tělesných funkcí a jeho dlouhodobý nedostatek, může mít pro každého z nás vážné následky. Tento zdravotní problém s odborným názvem hypomagnezémie tedy není radno podceňovat. Projevuje se řadou fyzických i psychických příznaků, které ovlivňují naší celkovou pohodu a pevné zdraví.

Proč je hořčík důležitý pro naše zdraví a jak se projevuje jeho nedostatek? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu NEMOC není BEZMOC:

Zdroj: Youtube

Co je hořčík a proč je důležitý

Hořčík neboli magnézium je esenciální minerál, který se podílí na stovkách biochemických reakcí v našem těle. Je přítomný v každé buňce našeho těla. Zhruba 60 % rezerv hořčíku se vyskytuje v kostech, další pak ve svalech, měkkých tkáních a tělesných tekutinách. Pomáhá udržovat normální funkci nervového systému, podporuje kvalitní imunitní systém, udržuje svalů, zdraví kostí a reguluje srdeční rytmus. Hořčík je také zapojený do více než 300 enzymatických reakcí v těle, včetně syntézy bílkovin, regulace krevního tlaku a metabolismu glukózy.

Nedostatek hořčíku je častý zdravotní nedoraz

Hypomagnezémie je v poslední době poměrně častým problémem. Na vině je mnohdy špatné stravování, kdy v jídelníčku chybí potraviny, které jsou na hořčík bohaté. K deficitu této látky také značně přispívá špatný životní styl, nadměrný stres, konzumace alkoholu, některé léky, zdravotní stavy jako například diabetes, ale i nadměrná fyzická zátěž.

Projevy nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku se může projevovat různými příznaky, které se mohou být u každého jedince odlišné. Mezi nejčastější patří únava, vyčerpání, podrážděnost, dlouhodobě špatná nálada, úzkost a deprese. Nízké hladiny hořčíku způsobují také nepříjemné svalové křeče, zejména v lýtkách. Nedostatek tohoto minerálu také často přispívá k oslabení kostí a zvýšenému riziku osteoporózy.

Velice často se jedná i o časté bolesti hlavy a migrény. Vzhledem k tomu, že hořčík pomáhá našemu tělu relaxovat, jeho nedostatek zhoršuje kvalitu spánku a způsobuje nespavost. Protože hraje důležitou roli v regulaci srdečního rytmu projevem hypomagnezémie je často i srdeční arytmie: Hořčík hraje důležitou roli v regulaci srdečního rytmu. K dalším projevům se řadí i nezvyklá citlivost na hluk a světlo a ztráta chuti k jídlu.

Jak hořčík doplnit přírodní cestou

Pravidelná konzumace potravin bohatých na hořčík a zdravý životní styl mohou pomoci udržet optimální hladinu hořčíku v těle a předejít výše zmíněným zdravotním problémům. Vyvážená strava bohatá na potraviny obsahující hořčík je nejlepším způsobem, jak udržet hladinu tohoto minerálu v normě. Zařaďte proto pravidelně do jídelníčku listovou zeleninu jako například špenát, kapustu a brokolici. Stejně tak jezte mandle, kešu, vlašské ořechy, chia semínka, lněná a sezamová semínka a celozrnné obiloviny jako je quinoa, oves a ječmen. Velice dobrým zdrojem hořčíku jsou i luštěniny, proto si dopřávejte čočku, fazole, hrách a cizrnu. Z ovoce jsou výborné například avokádo a banány a nepodceňujte ani konzumaci ryb a vajec.

Relaxační techniky

Udržet hladinu hořčíku v rovnováze vám pomůže i praktikování relaxačních technik jako je jóga, meditace nebo hluboké dýchání. Zároveň tak budete účinným způsobem předcházet stresu, který hladinu hořčíku v těle snižuje.

Jak zjistit nedostatek hořčíku

V případě, že máte podezření na nedostatek hořčíku, konzultujte situaci s vaším ošetřujícím lékařem, zejména pokud užíváte nějaké léky. Přesné hodnoty zjistí laboratorními testy z vyšetření krve.

Zdroje: www.helathline.com, www.chandramd.com, www.medicalnewstoday.com