Kurkuma je propagována jako přírodní a zdravý prostředek pro zmírnění infekcí, snížení zánětů a posílení imunity. Je kurkuma kouzelnou pilulkou na všechny naše zdravotní problémy?
V tomto článku se zaměříme na kurkumu a jakou roli hraje při zánětech. Pojďme se tedy ponořit hlouběji, abychom porozuměli tomuto jedinečnému koření, jeho přínosům a rizikům.
Kurkuma – víc než zlaté koření
Zde je několik stručných a zajímavých faktů o kurkumě:
- Kurkuma se pěstuje a používá převážně v některých částech Asie, jako je Indie a Střední Amerika.
- Je známá také jako zlaté koření nebo indický šafrán.
- Kurkuma je sušený oddenek (kořeny kvetoucí rostliny) vzdáleně příbuzný s čeledí zázvorovitých.
- Má hořkou, štiplavou chuť a výrazný sytě žlutý odstín.
- Kurkuma je nedílnou součástí mnoha průmyslových odvětví, například zdravotnictví, kosmetického průmyslu, farmaceutického průmyslu, potravinářství a výroby nápojů a textilního a oděvního průmyslu.
- Sušené kořeny kurkumy se komerčně prodávají ve formě tablet, gelů, kapslí, prášků, čajů a extraktů.
Funguje kurkuma jako lék na zdraví?
Pro antioxidační a protizánětlivé vlastnosti je kurkuma základní složkou některých východních kuchyní a ájurvédy, tradičního indického medicínského systému. Ve starověkém ájurvédském medicínském systému se kurkuma používá při vnitřních i vnějších zánětech a léčí se jí různé stavy od chronické bolesti až po revmatismus.
Nedávné studie v západním světě zkoumaly a studovaly protizánětlivé vlastnosti kurkumy jako potenciálního léku na několik onemocnění. Superschopnosti kurkumy pocházejí především z polyfenolu kurkuminu, který je její hlavní účinnou látkou.
Kurkumin má přirozené antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. To je velmi důležité, protože zánět je jedním z faktorů, které přispívají k několika chronickým onemocněním.
Mezi potenciální zdravotní přínosy kurkumy patří:
- Snížení rizika artritidy: Kurkuma může snižovat příznaky artritidy, jako jsou bolest a otoky kloubů, tím, že blokuje zánětlivé cytokiny a enzymy, jak naznačují některé studie
- Trávení: Kurkuma se používá v některých tradičních východních kuchyních k podpoře trávení. Může pomoci při různých zažívacích potížích, jako je například syndrom dráždivého tračníku (IBS). K potvrzení příznivé role kurkumy při poruchách trávení je však zapotřebí dalšího výzkumu.
- Rakovina: Kurkuma může svými protizánětlivými vlastnostmi pomáhat předcházet růstu nádorů, které vedou ke vzniku různých druhů rakoviny a mnohočetného myelomu. Tyto výzkumy se však stále vyvíjejí a nejsou jednoznačné.
- Cukrovka: Vzhledem ke složitosti diabetu je však třeba provést další studie, aby bylo možné dospět k jednoznačnému závěru o úloze kurkumy v prevenci a léčbě diabetu. Nedávné studie naznačují, že kurkumin může svými terapeutickými vlastnostmi předcházet cukrovce 2. typu a s ní spojeným poruchám a léčit je.
- Astma: Některé studie naznačují, že kurkuma snižuje záněty, posiluje imunitu, bojuje proti alergiím a zlepšuje chronická plicní onemocnění, jako je astma. Podle výzkumné studie je kurkumin bezpečným doplňkem léčby při léčbě plicních onemocnění, ale mohl by interferovat s některými léky a léčebnými postupy. Ačkoli jsou výsledky povzbudivé, potřebujeme další výzkum, abychom kurkumin stanovili jako účinný prostředek při léčbě bronchiálního astmatu a dalších chronických plicních onemocnění.
Kurkuma v kávě
Kurkumu můžete přijímat ve formě doplňcích stravy nebo ji ve formě koření přidat do jídel. A nemusí to být tradiční indická jídla, můžete jí dát třeba do bábovky, salátu nebo do kávy. Dvě superpotraviny v jednom šálku? Není problém. Studie z roku 2020 publikovaná v časopise Molecules naznačuje, že absorpce kurkuminu se zlepšuje, když se kombinuje s tukem a tekutinou s úrovní pH 6 nebo vyšší. Pokud tedy zkombinujete kávu, jež má obecně pH kolem 5 s kokosovým mlékem, zlepšíte tak vstřebávání kurkuminu.
Recept na kurkumovou kávu
Budete potřebovat půl šálku kokosového mléka, 1 čajovou lžičku kurkumy, špetku černého pepře, hrnek uvařené kávy a na doslazení med nebo javorový sirup. Do směsi můžete přidat i trochu skořice nebo zázvoru.
V rendlíku na mírném ohni smíchejte mléko, kurkumu, pepř, kávu a popř. i další koření. Rychle promíchejte. Pokud chcete kávu osladit, nyní je ten správný čas. Nápoj nalijte do hrnečku a užijte si chvíli netradičně zdravé pohody.
Zdroj: Studie1, Studie2, Studie3, Studie4, Studie5, Studie6, iReceptar