Správně se jí říká violka vonná a patří k prvním květinám, které na jaře ozdobí krajinu. Možná by vás ani nenapadlo, že tu není původním druhem a do krajiny se rozšířila ze středověkých zahrad. Navíc má i léčivé schopnosti – usnadňuje vykašlávání, působí protizánětlivě, ulevuje při dně a revmatu a má prý i kouzelnou moc.

Fialka pochází původně z oblasti jižní a jihozápadní Evropy. Pravděpodobně rostla i v severní Africe, Turecku a na Kavkaze, ale ve středověku byla tak populární okrasnou rostlinou, že se hranice jejího původu vytyčují velmi těžko a violku vonnou si dnes utrhnete i v čínských městech nebo na jihu Skandinávie. Jen na horách ve výšce nad 800 metrů ji potkáte zřídka.

Pro své léčivé účinky se sbíral především oddenek, ale účinné látky jsou i v nati a atraktivním, krásně vonícím květu, který pouze pro svůj vzhled často nachází uplatnění v kuchyni. Všechny části fialky obsahují saponiny (usnadňují vykašlávání), hojivý sliz (užívá se jako kloktadlo nebo k ošetřování pokožky) a soli kyseliny salicylové (mají podobný účinek jako acylpyrin) – právě proto ulevují při revmatu.

Fialka je také oblíbenou detoxikační bylinkou – působí močopudně, podporuje imunitu, klidní pocuchané nervy a někteří bylináři jí přisuzují schopnost ‚čistit krev‘. I proto na ni můžete narazit na seznamu bylin doporučovaných onkologickým pacientům. Mimochodem dle bylinářů Zentricha a Janči se už od pátého století přikládal na rakovinu kůže obklad z čerstvých listů fialky.

Řekové fialkou léčili bolest hlavy a nespavost, Keltové zase květinu míchali s kozím mlékem a směs používali na pleť. Velmi populární svého času byl violkový krém podle německé abatyše Hildegardy z Bingenu, který zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

Violka vonná je také důležitým symbolem – v antice symbolizovala smrt a podsvětí, od dob antického Řecka se až do středověku sázela na hroby dětí, protože se věřilo, že se mrtví vracejí v prvních jarních květech. V křesťanské tradici zase připomíná Kristovo utrpení – fialky měly kvést u paty kříže, na kterém zemřel. Dle květomluvy fialky vyjadřují lásku. Není škoda si ji jen tak trhat do vázičky?

Zdroje: Kondice 5/24,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9757886/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.5909
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341349/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-212/sweet-violet