K napsání tohoto článku autorku inspiroval moment, kdy si ráno chtěla udělat „zdravou“ snídani. Instantní kaše nejsou sice tak zdravé jako ty poctivě uvařené z vloček, ale občas není času nazbyt. Obal sliboval skvělé složení, vláknina, probiotika a žádný cukr. Vše by se zdálo být ideální, kdyby se v přísadách neobjevil erytritol. Mimochodem asi ho znáte, protože se jím často přislazují čaje nebo kávu, pokud se chcete vyhnout cukru.

Jak uvádí web USA Today, erytritol je umělé sladidlo, které bylo komercializováno v Japonsku v 90. letech 20. století a poté si získalo oblibu i v jiných částech světa.

V současné době je schváleno pro lidskou spotřebu ve více než 50 zemích včetně Spojených států, Mexika, Francie, Irska, Itálie, Španělska, Švédska, Kanady, Brazílie a Austrálie. Má mnoho výhod, včetně toho, že má nízký obsah kalorií a sacharidů, je šetrný k zubům, je stabilní při vaření a vhodný pro diabetiky, protože nemá vliv na hladinu glukózy nebo inzulínu. Do tohoto bodu vše ideální.

Zdroj: Youtube

Erytritol a riziko mrtvice

Navzdory jeho desítky let zavedenému bezpečnostnímu profilu však nejnovější výzkumy naznačují, že erytritol může přinášet určitá zdravotní rizika. Na začátku roku 2023 například The National Institutes of Health zveřejnil výzkum, který ukázal, že vysoká konzumace erytritolu může způsobovat tvorbu krevních sraženin a zvýšené riziko infarktu a mrtvice.

Cukerné alkoholy, jako je právě erytritol, navíc díky své jedinečné chemické struktuře prochází beze změny většinou trávicího systému do tlustého střeva, kde dochází k jejich fermentaci pomocí místních bakterií. To může jako vedlejší produkt produkovat plyn a znamená to, že můžete pociťovat nadýmání a zažívací potíže.

Záleží na množství

Při posuzování bezpečnosti jakéhokoli umělého sladidla záleží také na množství dávky. "Když se objeví problémy, může to být tím, že množství erytritolu použité v potravinách nebo nápojích překročilo množství, které je pro tělo bezpečné," vysvětluje Lisa Youngová, PhD, RDN, odborná asistentka pro výživu.

Studie podávání 0,7 až 1 gramu na kilogram tělesné hmotnosti ukazují, že je velmi dobře snášen.

 Jedna starší studie však ukázala, že 50 gramů erytritolu v jedné dávce zvyšuje nevolnost a kručení v žaludku. A tolerance se může u každého lišit.

Mohlo by se zdát, že hranice tolerované dávky je celkem vysoká, ale zkusili jste si spočítat, kde všude umělé sladidlo je a kolik ho opravdu za den přijmete. Uvádíme typické potraviny, kde se nachází.

  • Žvýkačky bez cukru
  • Dietní nápoje
  • Dia cukrovinky
  • Sójová omáčka
  • Proteinové tyčinky a nápoje
  • Nízkokalorické džemy
  • Stolní sladidlo

Zdroj: Healthline, USA Today, Studie, Studie. Studie