Energetické nápoje, jak je známe dnes, vznikly v Japonsku v roce 1962, kdy zaměstnavatelé potřebovali zvýšit výkonnost svých zaměstnanců a udržet je déle vzhůru.
Obsahují několik složek, z nichž hlavní je kofein, jedna z nejčastěji používaných drog a psychoaktivních látek vůbec. Dokáže podpořit metabolismus, stimulovat nervový systém, pomáhá potlačovat únavu a podporuje bdělost.
Drunkorexie-nová porucha příjmu potravy
"Doporučené bezpečné denní dávky závisí na věku. Pro děti ve věku 4-6 let je maximum 45 mg/den, pro děti ve věku 7-9 let 62,5 mg/den a pro děti ve věku 10-12 let 85 mg/den. Maximální denní dávka kofeinu pro dospělého je 400 mg, přičemž v jedné dávce může být maximálně 200 mg. Pro srovnání, jedno espresso (7 g kávy na 30 ml vody) obsahuje 40 mg kofeinu. Dostupné energetické nápoje obsahují kolem 80 mg kofeinu v jednom balení," vysvětluje doktorka Erika Vávriková, primářka dětského oddělení Nemocnice Skalica.
A právě dětští lékaři se ve svých ordinacích setkávají s mladými pacienty, kteří místo pijí energetické nápoje denně. Zejména dívky ohroženy novou formou poruchy příjmu potravy, tzv. drunkorexií – kdy je strava nahrazena nadměrným pitím, a to i v kombinaci s energetickým nápojem.
"U dětí může dlouhodobé užívání vést ke zpomalení vývoje mozku v důsledku nedostatku hlubokého spánku. Lokálně způsobuje překrvení žaludku s příznaky nevolnosti, zvracení a bolesti břicha. Nadměrné zvýšení krevního tlaku a zrychlení srdeční frekvence může vést k poruchám srdečního rytmu, srdečnímu infarktu, srdeční zástavě, mrtvici a dokonce i smrti. Poruchy srdečního rytmu, srdeční infarkt a mrtvice jsou velmi závažné, život ohrožující stavy," varuje lékařka.
Kofein se po konzumaci velmi rychle vstřebává do krevního oběhu a dostává se do jater a mozku. Ovlivňuje především kardiovaskulární systém. Způsobuje zvýšení krevního tlaku a zrychluje srdeční činnost. V nervovém systému stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje pozornost a soustředění, snižuje potřebu spánku.
Při nadměrném užívání, dokonce i předávkování, se objevuje podrážděnost, nespavost, denní ospalost, neklid, neschopnost soustředění, úzkost a změny nálad. Velmi časté jsou bolesti hlavy.
Nebezpečí nežádoucích účinků se zvyšuje, pokud jsou energetické nápoje kombinovány s alkoholem.
"Již mezi dětmi ve věku 2 až 5 let najdeme až 2 %, které pijí energetické nápoje. V každodenní praxi se téměř denně setkáváme s tím, že zejména dospívající pijí energetické nápoje. Nejčastěji přicházejí do ambulance s bolestmi hlavy, bušením srdce a často mají doma naměřený vysoký krevní tlak. Uvádějí, že se celkově necítí dobře, ale nedokážou to přesně definovat. Někdy mají problémy s nespavostí a nemohou se soustředit ve škole. Když s nimi mluvíme podrobněji, často zjistíme, že nahrazují běžný příjem potravy a tekutin energetickými nápoji," vysvětluje učitelka základní školy.
"Naši pacienti, protože se jedná o děti a dospívající, přicházejí na vyšetření obvykle v doprovodu rodiče. Rodiče většinou vědí nebo alespoň tuší, že jejich dítě pije energetické nápoje. Častá je situace, kdy rodič uvede, že o škodlivosti energetických nápojů již doma hovořili, ale dítě to nerespektuje. Děti často jednají pod vlivem kamarádů a vrstevníků ve snaze zapadnout do skupiny. Někdy je zkoušejí ze zvědavosti," pokračuje lékařka.
Pediatři důrazně doporučují, aby se děti konzumaci energetických nápojů zcela vyhnuly. Při krátkodobém užívání příznaky odeznívají poměrně rychle a bez následků. Při dlouhodobém užívání, zejména ve směsi s alkoholem, je však možnost vzniku závislosti problémem, který patří do rukou psychologa nebo psychiatra.
Článek převzat ze serveru Zdravie.sk a redakčně upraven