Co je to endometrióza?

Endometria je latinský název sliznice děložní. Ta má na starosti fyziologické vystýlání dutiny děložní. Pokud dojde k endometrióze, buňky děložní sliznice se objeví v abnormální lokalitě. Nejčastěji v pohlavních orgánech mimo dělohu, ve střevě, v močovém ústrojí nebo dokonce na plicích. Při menstruaci pak dochází k silnému a bolestivému krvácení, které může být podkladem pro vznik zánětu nebo nádorového bujení.

Jak se projevuje?

Endometrióza se jak již zmíněno nejčastěji projevuje bolestivou menstruací. Pacientky také mohou cítit dlouhodobé bolesti v podbřišku a hlavně intenzivní palčivou bolestí při pohlavním styku. Velkým problémem je, že často zůstává endometrióza bez povšimnutí a bolesti bývají připisovány klasické menstruaci. 

„Endometrióza se může vyskytovat v různých formách a na různých místech v těle, což ztěžuje její jednoznačnou identifikaci. Běžné diagnostické metody, jako je například ultrazvuk, tedy nemusí tuto nemoc vůbec odhalit. Jedním z důvodů, proč bývá endometrióza diagnostikována se zpožděním, je fakt, že její projevy jsou obvykle zaměňovány za běžné vedlejší projevy menstruace,“ vysvětluje MUDr. Milada Brandejská, medicínská ředitelka kliniky asistované reprodukce Europe IVF

Šokující je také statistika doby od propuknutí nemoci až po finální diagnózu. Takové období totiž může trvat až 8 let. 

Co endometriózu způsobuje?

Příčina této zákeřně nemoci není zcela jasná. Riziko vzniku může podpořit genetika a rodinná anamnéza. Právě proto, že vědci ještě nezjistili, co je přesnou příčinou endometriózy, je tak těžké ji diagnostikovat. Nejjistější metodou, která nemoc může diagnostikovat, je laparoskopie s biopsií ložiska. 

Endometrióza a neplodnost

Bohužel představuje endometrióza chronické onemocnění, které je poměrně úzce spjato s neplodností. Endometriózou trpí 10 až 15 % žen v reprodukčním věku a až třetina z nich musí řešit neplodnost.  „V Česku je neplodností postiženo asi 20 % párů. U žen s endometriózou toto číslo stoupá až na 40 %. Když se zkombinuje narůstající věk a endometrióza, řešení je již někdy velmi svízelné. Proto radíme ženám s endometriózou otěhotnět co nejdříve. Těhotenství je vlastně jednou z efektivních léčebných možností. Odkládáním těhotenství u žen s endometriózou se zvyšuje pravděpodobnost gradace obtíží a rozšiřování ložisek. Ženy s touto diagnózou, které zatím neplánují těhotenství, mají velkou šanci na budoucí početí v kryokonzervaci vajíček,“ doporučuje MUDr. Milada Brandejská.

Léčba není tak úplně možná

Endometriózu nelze úplně vyléčit, je však možné zmírnit příznaky a progres nemoci. Léčba vždy souvisí s věkem pacientky, touhou otěhotnět a místem, kde se problém nalézá. K léčbě se využívá medikamentózní, farmakologická i chirurgická, používá se ale také fyzioterapie, čínská medicína nebo akupunktura.  „Jde však jen o doplňkovou léčbu a ženy s přáním otěhotnět, ať už teď, nebo v budoucnosti, by neměly odkládat návštěvu některého z center asistované reprodukce. Techniky asistované reprodukce jsou řešením neplodnosti v současnosti i pro uchování vajíček pro budoucí potřebu. Využijte možností moderní medicíny,“ uzavírá lékařka. 

Zdroje: https://endotalks.cz/endomarch-2023/ https://europeivf.com/cz/