Co pomáhá na dušnost

Dušnost, pocit nedostatku vzduchu nebo potíže s dýcháním, je stav, který může být způsoben různými zdravotními problémy, od těch mírných až po ty opravdu vážné. Objevit se může náhle nebo se vyvíjet postupně a může být doprovázena dalšími příznaky, jako je kašel, pískání při dýchání nebo bolest na hrudi. V tomto článku se dozvíte, co pomáhá na dušnost a jak můžete potíže s dýcháním řešit.

Psychická dušnost

Velmi častou příčinou pocitu dušnosti jsou zhoršené psychické faktory. Vinu může nést úzkost, stres nebo panika. Zároveň ovšem i pocit, kdy se nemůžeme nadechnout z plných plic, může paniku a úzkost způsobit. To je jen další důvod k tomu dbát zvýšenou pozornost na psychické zdraví a osobní hygienu. Vhodné je také začlenit do svého života meditační a dechová cvičení, která mohou v horších psychických stavech obzvlášť pomoci.

Problémy s dýcháním v noci

Pokud máte problémy s dýcháním v noci, může to ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Zkuste upravit polohu spaní, například spaním s mírně zvýšenou hlavou. Mnoho lidí totiž trápí dušnost vleže, čemuž lze předejít právě zvýšenou hlavou při spaní. Dobré je také během dne udělat několikrát dýchací pauzu. Sedněte si rovně na židli a trénujte hluboké pravidelné dýchání. Zabere to ani ne dvě minuty ale pomůže to zefektivnit vaše dýchání. 

Klidová dušnost

Klidová dušnost, pocit nedostatku vzduchu i při nečinnosti, může signalizovat závažnější zdravotní stav. Je důležité, aby lidé, kteří klidovou dušnost zažívají, urychleně vyhledali lékařskou pomoc pro určení příčiny a vhodné léčby. Pokud totiž není dušnost způsobená psychickým stavem nebo fyzickou námahou, může se jednat o hlubší problém.

Babské rady na dušnost

Mnoho lidí se při zdravotních problémech rádo obrací na babské rady, které do určité míry opravdu mohou přinést úlevu.

Dobře může například fungovat inhalace páry, aby se uvolnily dýchací cesty, nebo konzumace teplého čaje s medem pro zklidnění podrážděného hrdla. Vždy je ale důležité tyto metody kombinovat s lékařskou radou, obzvláště v případě, léčíte-li se s čímkoliv jiným. 

Co pomáhá na dušnost u dětí

U dětí, které zažívají dušnost, je důležité zajistit klidné prostředí a zajistit, aby dítě pilo dostatek tekutin. Pokud jsou potíže s dýcháním vážné nebo přetrvávají, je nutná okamžitá lékařská péče.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se dušnost objeví náhle, je zvláště závažná, nebo je doprovázena dalšími alarmujícími příznaky, jako je bolest na hrudi, zmatenost nebo modrání rtů či obličeje, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. U dětí je při dušnosti ideální se také okamžitě obrátit na lékaře, protože děti samy nedokážou přesně popsat, co cítí nebo co je bolí. 

Dušnost může být nepříjemná a znepokojivá, ale správným přístupem a léčbou je možné ji účinně vyřešit. Nezapomeňte, že při jakýchkoliv otázkách nebo obavách týkajících se vašeho zdraví je nejlepší obrátit se na odborníka a nespoléhat se pouze na domácí léčbu a babské rady.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/shortness-of-breath-anxiety https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499965/