Všichni ho chceme, všichni ho vyhledáváme. Ale co se děje, když se z honby za dopaminem stane posedlost?
Jak dopamin funguje?
Dopamin je nejdůležitější neurotransmiter, tedy přenašeč nervových vzruchů v lidském těle. Jinými slovy látka, která pomáhá buňkám posílat si navzájem zprávy. Také se mu přezdívá hormon štěstí, působí totiž v mozku přesně v těch místech, díky kterým člověk pociťuje potěšení, spokojenost a motivaci. Bez uvolňování dopaminu by nebylo dost dobře možné projevit úsilí k určité činnosti, dlouhodobě na sobě pracovat anebo se zlepšovat. Mimo to se ale také podílí na řízení paměti, nálady, spánku, učení, koncentraci, pohybu a dalších tělesných funkcích.
Dopamin se v lidském těle vyskytuje přirozeně a tvoří se z aminokyselin, které člověk přijme ve stravě. Pro vlastní tvorbu dopaminu je nezbytný příjem fenylalaninu a tyrosinu, které jsou součástí bílkovin. I když některé studie naznačují, že nedostatek aminokyselin může snižovat tvorbu dopaminu, ve skutečnosti je to málo pravděpodobné. Běžná strava obvykle obsahuje daleko více aminokyselin, než je potřeba pro tvorbu dopaminu.
Ačkoliv se odborníci domnívají, že za pocity štěstí a euforie nemůže tak docela dopamin sám, ale spíše serotonin, oxytocin a endorfiny, lidé si s odměňováním spojují právě dopamin. Což v budoucnu vede k opakovanému návratu k činnostem, díky kterým zažívali slastné pocity. A právě tímto způsobem vzniká tzv. dopaminový cyklus, který propojuje úsilí, odměnu a následně opětovnou touhu po odměně.
Z toho velmi dobře vyplývá, jak úzce mohou dopaminové cykly souviset se závislostmi. Pokud nás něco činí šťastnými, přirozeně toužíme po opakování této aktivity, abychom si pocit štěstí vychutnali znovu a znovu. Postupem času může ale tato touha vést k eskalaci, kdy pro dosažení stejné úrovně potěšení potřebujeme stále více a více stimulů. Pokud by se vám nedostalo požadované euforie, dojde k emocionálnímu výkyvu a vy můžete začít pociťovat úzkost anebo třeba depresi.
Z tohoto také jasně vyznívá, proč je nezdravé a sladké jídlo tak návykové, složení těchto potravin působí uvolňování velkého množství dopaminu, což vyplavuje jedinečný pocit, který chcete zažívat pořád dokola. Na stejném principu pak fungují všechny závislosti, včetně omamných látek a v dnešní době i technologií.
Z evolučního hlediska dopamin sloužil především k tomu, aby lidi udržoval ve střehu k vykonávání činností nezbytných k životu, aby motivoval k zajištění potravy, boji o přežití a k rozmnožování se. Dneska už je ale vše jinak. Jak poznáte, že i vy jste lapeni v síti závislosti? Ať už pracujete, studujete, nebo relaxujete u televize, stále častěji se setkáváte s nutkavou potřebou kontrolovat sociální sítě. Bez mobilního telefonu v ruce se někteří cítí nesví a vzdálení od něj vyvolává nepříjemné pocity. Nemusí se ale jednat pouze o svítící krabičku, která má tendenci ovládat životy. Podobný princip se skrývá i za závislostí na čemkoliv dalším, adrenalinovém zážitku, sladké tečce po obědě nebo třeba večerní skleničce vína, která představuje neodolatelný rituál. Ať už je to jakkoli, jedná se o dopaminovou závislost, kdy vás nutkavá potřeba žene za pocitem slasti a odměny.
Ve skutečnosti se přitom nejedná o závislost na produkci dopaminu, ale na té činnosti anebo látce, která dopamin ve vašem mozku uvolnila. Jinými slovy dopamin v závislostech hraje svou roli, ale v závěru je nejdůležitější odhalit tu pravou příčinu, která se za tím skrývá.
Dopaminový půst
V případě, že u sebe rozklíčujete závislost na vyplavování dopaminu, zkuste se vydat cestou dopaminového půstu. Zpočátku to nebude úplně jednoduché, jste totiž zvyklí na přísun pocitu štěstí a slasti a najednou ho nebudete pociťovat tak intenzivně. Po krátkém čase, kdy tyto své touhy zapřete a zapojíte svou pevnou vůli, si to vaše závislost může překlopit naopak v osvobozující pocit. A v dlouhodobějším časovém měřítku dokonce v pocit štěstí.
Skutečným problémem těchto odměn s vysokým obsahem dopaminu je to, že dělají vše ostatní méně zajímavým.
Pokud je vaší neutuchající touhou neustálé projíždění sociálních sítí nebo třeba nakupování, všechny ostatní skvělé věci pro vás přestanou být zcela zajímavé. Vaše hranice se zvedne a vy budete prahnout už pouze po podobné „dopaminové náloži“.
Dnešní doba poskytuje téměř nepřetržitý přístup k pocitu odměny, jen se dnes už nemusí jednat o drogy, které přímo ohrožují život, ale k novým drogám se přidávají videohry, nadměrné používání smartphonů, adrenalinové zážitky nebo třeba nakupování. To vše je na první pohled zcela neškodné, ale v dlouhodobém horizontu mají tyto věci destruktivní dopad na psychiku. A zatímco k drogám a omamným látkám mají lidé odmítavý přístup, k ostatním drogám dnešního světa jsou benevolentní, díky čemuž jsou všichni náchylní k nutkavé a nadměrné spotřebě všeho možného.
Je třeba si uvědomit, že máte na vybranou, nikdo nikoho nenutí a všichni by měli začít dělat vědomější a zodpovědnější rozhodnutí s ohledem na důsledky svého chování.
Jak na dopaminový detox?
1. Rozpoznejte spouštěče
Po čem saháte v momentu, kdy se cítíte osaměle, nudíte se, nebo dokonce bojujete s pocity strachu a úzkosti? Je to mobilní telefon se sociálními sítěmi, chipsy nebo se běžíte odměnit do nákupního centra nákupem něčeho hezkého?
To není úplně zdravý mechanismus, jak zvládat vlastní pocity a nálady. Vyměňte tento patologický návyk za jiný, někomu pomůže procházka, jinému sraz s přáteli anebo třeba sportovní aktivita. Zkrátka je na místě odpoutání se od spouštěčů dopaminu v okolním světě a oproštění se od impulzivního chování.
Vyplavuje-li se dopamin v nadměrném množství, může to pro vás mít škodlivé účinky. Můžete se pak setkat s poruchami pozornosti, překážkami v dosahování cílů a budování si určitých vzorců bezmyšlenkovitého chování.
2. Víte, o co přicházíte?
Ať už si to uvědomujete, nebo ne, svým dopaminovým řáděním se řítíte k samotě, ochuzujete se o sociální kontakt a ještě více se izolujete. To jsou ale věci, které člověk pro naplnění svých základních potřeb potřebuje, a tak místo konstantního pocitu štěstí, který byste si mohli zažívat, ve vás narůstá vnitřní nepohoda a stále horší pocit ze sebe sama.
Poznali jste se dnes při popisu nutkavé potřeby po něčem? Ovládá dopaminový cyklus i vás? Dnešnímu neomezenému přístupu k rychlým odměnám je ohromně těžké odolat. Všichni chtějí být šťastní a tato doba svými nepřebernými příležitostmi nám to umožňuje a my chceme stále víc. A právě zde je třeba se zastavit, zamyslet, přehodnotit a zkusit víc žít. Nepropadejte se do dopaminové pasti víc a víc, buďte razantní a dejte si detox.