První potíže začal dvaaosmdesátiletý Eduard Doubek pociťovat před několika lety. Pro diagnózu cukrovky a časté močení byl odeslán na vyšetření, kde mu bylo diagnostikováno chronické onemocnění ledvin.

 Za jeho ledvinové potíže mohla cukrovka. „Bylo to dost nepříjemné období, jak fyzicky, tak také psychicky,“ vzpomíná pan Doubek. Do nefrologické ambulance docházel mnoho let, stav jeho ledvin se postupně zhoršoval natolik, že v roce 2023 musel zahájit pravidelnou dialyzační léčbu. „Docházet třikrát týdně na středisko, bylo dost namáhavé. Velmi brzo vstávat, hlídat spoje tramvají, být už v 6.30 převlečený a nachystaný na křesle. Nic moc,“ popisuje pan Doubek.

Zdroj: Youtube

Dialýza probíhá přes noc

Pacientovi a jeho manželce byla ještě v době před zahájením dialyzační léčby nabídnuta možnost břišní – peritoneální dialýzy, o kterou se po zkušenostech s hemodialýzou nakonec rozhodli.

Peritoneální dialýzu si pacienti provádějí sami doma v čase, kdy jim to vyhovuje a zároveň mohou být v pohodlí domácího prostředí. Princip metody spočívá v odstraňování odpadních látek a vody z krve přes peritoneum do dialyzačního roztoku napuštěného do dutiny břišní.

„Začátky této domácí dialýzy byly složitější, ale teď už máme vše zajeté a jsme moc spokojení. Manželovi pomáhám, dialyzuje se každý den, ale máme to nastavené tak, že se napojí na přístroj přes noc, spí a ta chytrá mašinka si vše řídí sama.

Dávat musíme pozor hlavně na hygienu, protože přes katétr má stále břicho dá se říci otevřené. S personálem jsme v kontaktu denně, každý den hlásíme váhu, tlak a také jak se manžel cítí, a podle toho dostáváme pokyny,“ vysvětluje manželka Marcela Doubková.

Ozvat se můžeme kdykoli

Věk není překážkou pro provádění břišní metody, velkým profitem je pomoc rodiny a dostatečné domácí zázemí. „Při zvažování peritoneální dialýzy u starších pacientů musíme zohlednit nejen jejich fyziologický stav, ale i stav kognitivních funkcí, sociální stav, křehkost pacienta a samozřejmě jeho kvalitu života,“ vysvětluje primářka pražské dialýzy B. Braun Avitum v Nuslích MUDr. Kristýna Michalíčková.

Na péči střediska Doubkovi oceňují především flexibilitu a ochotu. „Můj stav je nyní mnohem lepší než před pár lety. Musím moc poděkovat celému personálu. Péče sestřiček i lékařů je úžasná. Nikdy jsme neslyšeli, že voláme nevhod nebo že něco nejde. A to se ozýváme i v sobotu nebo v neděli,“ uzavírá Eduard Doubek.

Víte, jak jsou na tom vaše ledviny?

Onemocnění ledvin je nenápadné, nebolí a člověk ani delší dobu neví, že mu něco je. Proto jsou tak důležitá vyšetření a prevence. Pokud se onemocnění zachytí včas, máte mnohem lepší naději na vyléčení a plnohodnotný život.

Na Světový den ledvin 14. března 2024 otevřou dveře široké veřejnosti nefrologické ambulance sítě B. Braun Avitum v Česku i na Slovensku. „Bezplatně a bez objednání tam může kdokoliv přijít mezi 8. a 15. hodinou. Naši zdravotníci mu během 10–15 minut udělají screening rizikových faktorů, který se skládá z anamnézy, odběru kapičky krve na změření hladiny cukru, měření krevního tlaku, analýzy moči a pohovoru s lékařem.

Každý rok takto právě na Světový den ledvin vyšetříme po celém Česku tisíce lidí a desítky až nižší stovky následně doporučujeme k dalšímu podrobnému vyšetření.

Právě loni zaznamenali zdravotníci historicky největší záchyt lidí, kteří neměli výsledky zcela v pořádku. Z 1 500 pacientů vyšetřených v Česku jich 500 odeslali k dalšímu vyšetření. Z hlediska životního stylu jsou rizikové zejména obezita a nadváha, nedostatek pohybu, nadbytek stravy, nedostatek kvalitního spánku, kouření a alkohol.

Konkrétní adresy ambulancí, kde bude Světový den ledvin probíhat, najdete na stránkách www.svetovydenledvin.cz.

Zdroj: Redakce