Játra jsou naprosto nezbytná pro zdravé fungování člověka. Jedná se o největší žlázu v lidském těle, která plní širokou škálu životně důležitých funkcí. Nakopnou je skutečně doplňky stravy, anebo je lepší dodat jim péči jiným způsobem?
Játra najdete v pravé horní části břicha pod bránicí a váží v průměru 1,5 kg. Tvoří je čtyři jaterní laloky, které jsou dále tvořeny osmi jaterními segmenty. Na povrchu jater se nachází peritoneum, které v podstatě pokrývá celý jejich povrch.
Jejich funkce je pro organismus natolik klíčová, protože slouží jako taková „továrna těla“. V jejich parenchymu totiž probíhá metabolismus většiny sloučenin vznikajících v lidském těle. Částečně se jedná o syntézu složitějších sloučenin, pak také o detoxikaci látek potenciálně nebo přímo škodlivých. S tím zároveň úzce souvisí také produkce žluči, která slouží k eliminaci některých látek z těla, ale také třeba k usnadnění trávení tuků v tenkém střevě.
Klinicky nejdůležitější funkce jater:
Syntéza bílkovin. V játrech se prakticky tvoří všechny bílkoviny organismu včetně stavebních a transportních enzymů, jako je albumin.
Metabolismus hemoglobinu. Játra se starají o syntézu hemoglobinu včetně začlenění železa do jeho molekuly, s čímž souvisí i to, že jsou játra zásobárnou železa. Kromě syntézy hemoglobinu jsou játra důležitá také pro zpracování bilirubinu, produktu vzniklého rozkladem hemoglobinu. Bilirubin je totiž v játrech konjugován a následně vylučován do žluči.
Syntéza koagulačních faktorů. Hepatocyty, jaterní buňky, syntetizují většinu faktorů koagulační kaskády a dalších souvisejících sloučenin, čímž přispívají ke srážení krve.
Metabolismus amoniaku. Ačkoliv je amoniak pro organismus potenciálně škodlivá látka, je klíčový pro močovinový cyklus. Díky němu se totiž tělo dokáže bezpečně zbavovat dusíku. Amoniak se v rámci procesu přeměňuje na močovinu (ureu) rozpustnou ve vodě a následně je vyloučen močí.
Syntéza glykogenu. Glykogen vzniká v játrech syntézou z molekul glukózy a slouží jako rychle využitelná zásoba energie.
Detoxikace. Játra se starají o detoxikaci organismu a metabolizují léky a toxické látky.
Imunita. Jaterní tkáň má svůj význam také pro imunitní pochody.
Vitaminy. Játra skladují vitaminy rozpustné v tucích, jako je A, D, E, K a vitamin B12.
Žluč. Samotná tvorba žluči má pro tělo velkou váhu. Nejenže jejím prostřednictvím může docházet k odstraňování odpadních produktů, ale také ke zlepšení trávení tuků ve střevě. A to jejich emulgací, což umožní lepší přístup trávicích enzymů slinivky břišní.
A ani to ještě není vše. Játra jsou zkrátka nepostradatelným orgánem a jejich poškození může mít vážné následky. Naštěstí o jejich blaho se můžete starat svou životosprávou a možná je podpořit vhodnou suplementací.
Základní pravidla pro udržovaní fit jater:
- udržování zdravé váhy,
- omezení konzumace cukru a sladkých nápojů,
- konzumace dostatku vlákniny – ovoce, zeleniny a celozrnných produktů,
- pití dostatku tekutin, nejlépe čisté vody,
- pravidelné cvičení,
- dostatek spánku,
- vyhýbání se zpracovaným potravinám a fast foodu,
- vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu,
- vyhýbání se kouření,
- očkování proti hepatitidě B,
- pravidelné kontroly u lékaře.
Na trhu ale existuje i nespočet doplňků stravy slibujících následující:
- detoxikaci jater,
- opravu poškození jater,
- očistu jater a těla,
- podporu trávení,
- podporu funkce jater a enzymů,
- zvýšení energie,
- posílení imunity.
Navzdory jejich popularitě ale nejsou silně vědecky podloženy. Vzhledem k tomu, jak jsou játra důležitým orgánem pro zdraví, není divu, že výrobci suplementů na vlnu detoxikace jater naskočili. A tak celá řada lahviček na svém obalu prohlašuje, že dokážou vaše játra dostat do špičkové formy, čímž vám pomohou cítit se lépe.
Fungují ale tyto doplňky? Potřebuje orgán, jehož hlavní funkcí je detoxikace těla, skutečně vlastní detoxikaci?
Mnoho doplňků stravy slibujících zdraví jater obsahuje kombinaci tří bylinných složek – ostropestřce mariánského, artyčoku a pampelišky lékařské. Ty sice mohou pomoci s detoxikací jater, ale neexistuje dostatek důkazů, které by to potvrzovaly.
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec se používá k léčbě onemocnění jater již více než dva tisíce let. Účinnou látkou v ostropestřci je silymarin. Laboratorní studie, které se jí zabývaly, naznačují, že pomáhá regenerovat jaterní tkáň, snižuje zánět a chrání hepatocyty před poškozením tím, že působí jako antioxidant. Studie na lidech ale přinesly až skoro směšné výsledky.
Ostropestřec se zdá být bezpečný. Přesto někteří lidé po jeho užívání hlásili gastrointestinální problémy nebo alergické reakce. Protože tento doplněk může snížit hladinu cukru v krvi, měli by se lidé s diabetem před jeho užíváním poradit se svým lékařem.
List artyčoku
List artyčoku má antioxidační vlastnosti. Studie naznačují, že může chránit játra. Výzkum provedený na zvířatech ukazuje, že může pomoci regeneraci jaterních buněk.
Ve studiích provedených v letech 2016 a 2018 na lidech s nealkoholickou steatózou jater snížil list artyčoku markery poškození jater ve srovnání s placebem. Klinické přínosy doplňování artyčoku však zatím nebyly prokázány.
Pampeliška lékařská
Ačkoliv se pampeliška používá k léčbě onemocnění jater, důkazy o jejích účincích jsou skromné. Je potřeba mnohem více výzkumu, aby se zjistilo, zda je pro tento účel skutečně bezpečná a účinná.
Játra jsou pro naše zdraví naprosto klíčová. Abychom jim zajistili co nejlepší péči, je důležité dodržovat základní principy zdravého životního stylu. A i když se na trhu objevuje mnoho doplňků stravy slibujících první poslední, jejich účinnost je třeba si vždy ověřit. Pamatujte, že marketing dokáže informace naservírovat velmi často poměrně přesvědčivě.
Zdroj:
https://lekarske.slovniky.cz/pojem/konjugovany
https://www.nccih.nih.gov/health/milk-thistle
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/