Budujte si rezervní mozkovou kapacitu a tím zvýšíte schopnosti mozku odolávat poškození způsobeného stárnutím nebo neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba.
„Tato kapacita umožňuje některým lidem udržet funkční kognitivní funkce navzdory přítomnosti mozkového poškození nebo degenerativních změn“, říká Prof. MUDr. Pavel Kalvach CSc., který byl přednostou Neurologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.z 3.
Jak dále dodává profesor Kalvach pro web Kondice, úpadek našeho mozku věkem je nevyhnutelný a týká se nás všech. Postupně ztrácíme mozkové buňky – neurony (náš vrchol je kolem 18. roku, pak už to jde dolů) a ani spojům, tzv. synapsím se s přibývajícím věkem moc nedaří. Je to stejný proces jako stárnutí kůže nebo ztráta svalů.
Budujte mozkovou rezervu
Ale můžeme si během života vybudovat mozkovou rezervu. Je to stejné jako u svalu, když ho budete používat, nebude ochabovat nebo alespoň ne tak rychle. Platí pravidlo „use i tor loose it.“ Používej to nebo se to ztratí. Abychom si vybudovali rezervní mozkovou kapacitu, je důležité zůstat aktivní pracovně i společensky a důležitým faktorem je pohyb, o kterém ještě bude řeč.
Zásadní je dělat věci tak, aby to nebyly jen navyklé automatismy, ale zaměstnávat se něčím novým. Když se vám nechce učit cizí jazyk, stačí třeba používat méně dominantní ruku na různé úkony. Praváci budou používat levou například na odemykání dveří. S vývojem nových technologií neztrácejte přehled a učte se je používat, i když s láskou vzpomínáte na doby, kdy byly telefonní budky a telefon se šňůrou ve zdi.
Luštění křížovek ani sudoku moc velký efekt podle odborníka nemá. Místo toho se zkuste hýbat. Profesor Kalvach zmiňuje výzkum, podle kterého má pohyb mnohem větší efekt na zdraví našeho mozku vytváření kognitivních rezerv, než kdybyste trénovali paměť různými cvičeními. Choďte, běhejte, plavte, cvičte nebo se protáhněte po ráno. Tím uděláte pro své mentální zdraví nejvíce. Sám profesor je toho úkazem, ve svých 80 letech je pracovně stále aktivní a je v neuvěřitelné fyzické i mentální kondici.
Jak bylo řečeno, náš mozek věkem stárne nedá se tom u zbránit. Ale pokud budete mozek trénovat, sice vám budou dál mizet neurony, ale okruhy mezi těmi zbývajícími se posílí. Na magnetické rezonanci pak mají lidé sice stejné výsledky, kdy dochází k postupnému poškození mozku, ale ti, kteří mají vyšší mozkovou rezervu, tak jsou na tom mentálně úplně stejně jako zdravý člověk a nevykazují žádné známky demence.
Zdroj: Redakce, studie, profesor Kalvach