Cukrovka je chronické onemocnění, které ovlivňuje, jak tělo využívá glukózu, hlavní zdroj energie pro buňky. Hormon inzulin je zodpovědný za vstup glukózy do buněk. Pokud inzulin nefunguje správně, cukr se v krvi hromadí a to vede hyperglykémii. Tento stav poškozuje orgány a je velmi nebezpečný.
Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit malé i velké cévy, což snižuje prokrvení orgánů a může vést k infarktu, mrtvici a problémům se zrakem včetně slepoty. MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, vysvětluje, že vysoký cukr poškozuje malé cévy v sítnici, což může vést až k oslepnutí.
Proč cukrovka vzniká?
Cukrovka vzniká kvůli nedostatečné tvorbě inzulinu, která vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Diabetes 1. typu tvoří méně než 10 % všech případů a často se objeví v dětství. Mnohem běžnější je diabetes 2. typu, který je spojen s nezdravým životním stylem, nadváhou a sedavým způsobem života. Nejčastěji se objevuje mezi 45. a 50. rokem. Diabetes může vést k akutním a chronickým komplikacím – patří k nim akutní infarkt myokardu, ischemická choroba dolních končetin, poškození očí, ledvin a nervů nebo cévní mozkové příhody.
Rizika jsou vážná
Cukrovka mimo jiné může také snížit schopnost ledvin správně filtrovat krev. To může mít za příčinu poškození nervů a vznik neuropatie, která se projevuje necitlivostí nebo bolestivostí končetin. Neuropatie může být velmi nebezpečná ve chvíli, kdy člověk necítí nějaké menší zranění a neléčí ho. V takových případech se z malého škrábance může stát například bércový vřed, který může vést dokonce i k amputaci končetin.
Normální hodnoty cukru
U zdravého člověka je hladina cukru v krvi nalačno mezi 3,8 a 5,6 mmol/l. Hraniční hodnoty glykémie jsou mezi 5,6 a 6,9 mmol/l. Pokud jsou hodnoty nad 7 mmol/l nalačno, bývá diagnostikován diabetes. Problém je v tom, že v mnoha případech se pacienti s diabetem nepotýkají s žádnými potížemi nebo příznaky a diabetes je pak odhalen až náhodou při laboratorním vyšetření.
Jak udržet hladinu cukru v normálu?
Nejjednodušším způsobem, jak si udržet normální hladinu cukru, je omezit příjem sacharidů. Příliš mnoho jednoduchých sacharidů může způsobit výkyvy hladiny cukru v krvi. Doporučuje se konzumovat komplexní sacharidy, jako jsou obiloviny, luštěniny a hnědá rýže, které poskytují stabilní a dlouhodobou energii.
Varovné signály zvýšeného cukru
Neustálá žízeň
Žízeň většinou cítíme po sportu nebo po slaném jídle, někdy ale i kvůli odchodu vody močí při hyperglykémii. Pokud máte často žízeň, i když pijete dostatečně, nebo pokud příjem a výdej vody překročí 3,5 litrů za den, je důležité konzultovat situaci s lékařem a nechat se prohlédnout.
Potřeba neustále močit
Když se glukóza z krve vylučuje do moči, táhne s sebou i vodu. Za den běžně vymočíme asi 2 litry, podle toho, kolik pijeme a kolik se potíme. Pokud močíme častěji a více, než je běžné, jedná se o varovné znamení, které není dobré ignorovat.
Špatné hojení ran a infekcí
Pokud si všimnete toho, že se vám různé ranky, bolístky a říznutí hojí mnohem déle, než je normálně zvykem, může to být signálem závažnějšího problému. Imunitní systém může být oslaben kvůli tomu, že mu chybí energie. Pravidelně si tedy prohlížejte tělo a snažte se vyhnout tomu, abyste se zranili. Pokud se tak stane, dobře ránu dezinfikujte a udržujte v čistotě.
Chronická únava
Problémy s metabolismem cukru způsobují to, že jsme trvale a intenzivně unavení. Cukr totiž úzce souvisí s naší energií. Stejně tak se často vyskytuje malátnost, která je důsledkem nedostatku energie v buňkách, protože glukóza není správně využívána.
Zhoršení zraku
Například rozmazané vidění nebo skvrnky v zorném poli mohou vzniknout kvůli zvýšené hladině glukózy, která ovlivňuje oční čočku. Vysoká koncentrace cukru v krvi mění strukturu čočky, což vede k narušení jasnosti vidění. Tyto změny mohou být pouze dočasné, pokud je ovšem hladina cukru v krvi vysoká dlouhodobě, mohou způsobit i trvalé poškození zraku.
- Dech páchne po acetonu
Pokud dech člověka zapáchá jako aceton (nebo jako odlakovač), může to znamenat, že má v krvi vysokou hladinu ketonů. To může pramenit právě z cukrovky a naznačuje to diabetickou ketoacidózu, potencionálně život ohrožující komplikaci, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Zdroje: MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-1-diabetes-in-children/symptoms-causes/syc-20355306 https://www.medicalnewstoday.com/articles/319683 https://www.kondice.cz/zdravi-a-vyziva/cukr-vysoky-cukrovka-priznaky.html