Problém, který si mnohdy ani neuvědomujeme, je, že shrbeným zádům se dlouhodobě přizpůsobuje geometrie celého těla. Špatná pozice hrudníku, krku a hlavy se odráží ve zkrácených svalech, mění se tvar obratlů i kloubů. „Po deseti letech člověk zjistí, že už se narovnat ani neumí. Postavení těla se však stále zhoršuje. Dochází k útisku míšních kořenů i menších nervových vláken,“ upozorňuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. Špatné držení páteře také působí na postupné výhřezy meziobratlových plotének a může být důvodem neurologických potíží, které vedou k bolestem krku, hlavy a dalších částí těla.
V práci sedíme špatně
Pokud pracujeme v kanceláři nebo i doma u počítače, většinu dne prosedíme. A jen málokdo z nás si hlídá správné držení těla, narovnanou páteř a položení nohou v ideální pozici. Několikahodinové hrbení při sezení v kanceláři má ale spoustu negativních dopadů na naše zdraví. Jednak nás po dni v práci může bolest oblast dolních zad i krční páteře, které jsou přetěžované, a svaly tak musí kompenzovat nevhodné držení těla. Zejména v oblasti krční páteře může hrbení způsobit přetížení a napětí, což vede k bolesti, ztuhlosti a v některých případech i k chronickým problémům.
Bolavé a ztuhlé svaly kvůli hrbení u počítače
Dlouhodobé hrbení oslabuje hluboké stabilizační svaly, které podporují páteř. Když se svaly oslabí a stanou se méně aktivními, páteř nemá dostatečnou podporu, což může časem vést ke zhoršení držení těla, větší ztuhlosti a celkově nižší pohyblivosti. Při hrbení taky stlačujeme hrudník, a omezujeme tak prostor pro plíce. Tím se snižuje dechový objem a kvalita dýchání. Páteř a svaly si na špatné držení zvyknou, takže časem dochází k zakulacení horní části zad. To jen zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů. Sezení v nesprávné poloze taky omezuje přirozený průtok krve v těle, zejména v dolních končetinách. Proto dochází k otokům nohou a vyššímu riziku vzniku křečových žil, dokonce i hluboké žilní trombózy, pokud je sezení příliš dlouhé a bez přestávek.
Hrbení má vliv i na stres a únavu
Špatné držení těla taky přímo souvisí s naším pracovním výkonem i s tím, jestli se stresujeme. Hrbení na židli totiž může nepřímo zvyšovat hladinu stresu a únavu, protože při něm dochází k zvýšenému napětí ve svalech. Lidé se špatným držením těla jsou častěji ve stresu a zažívají v práci větší pocit napětí. Proto je důležité dělat si u práce na počítači pravidelné přestávky, během kterých se protáhnete, a ulevíte tak páteři a ztuhlým zádovým svalům. Důležité je taky zařazovat do denní rutiny pravidelný pohyb, který zamezuje problémům s pohybovým aparátem. Mezi sporty, které prospívají zádům, patří zejména plavání, jízda na koni, gymnastika nebo jóga. Tu můžete cvičit pohodlně i z domova, inspiraci najdete například v tomto videu.
Jak tedy ulevit zádům při dlouhém sezení nejen v kanceláři?
Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, pro vás sestavila tento podrobný návod ve třech krocích.
BRADU ZASUNOUT
U počítače sedí člověk s vysunutou bradou dopředu, hrbí se nebo choulí do židle a to vyvolává největší zápřah na bedra a krční páteř. „Každý centimetr, o který je hlava předsunuta od svého ideálu, znamená o pár kilogramů větší zátěž na trapézové svaly. Sedět bychom měli zpříma s nohama rozkročenýma na šířku pánve a s chodidly pod koleny nebo lehce před nimi, kolena by nám měla směřovat na ukazováček chodidla. Pokud opěradlo židle neposkytuje dostatečnou podporu vzpřímenému sedu, podložte bederní oblast polštářkem nebo svinutým ručníkem,“ popsala fyzioterapeutka.
MINUTOVÉ PAUZY
Pohybové stereotypy, které si člověk vytváří při celodenním sezení u počítače, se do mozku vrývají hluboko, správný sed a pravidelné pauzy jsou proto velmi důležité. „Pokud si pětkrát v týdnu deset hodin na židli budujeme špatný pohybový stereotyp, cvičení dvakrát týdně jednu hodinu zažité postavení páteře nespraví. Práci vsedě bychom měli pravidelně přerušovat každou hodinu, vstát od počítače a protáhnout se nebo se projít na WC či do kuchyňky, stačí jedna dvě minuty vzpřímeného pohybu,“ podotkla Iva Bílková.
SED NA LABILNÍ PLOŠE
Dlouhé sezení zatěžuje pouze některé svalové skupiny, zatímco jiné zůstávají nevyužity. V přetěžovaných měkkých strukturách tak dochází k tuhnutí, omezení rozsahu hybnosti a vzniku bolestivého neinfekčního zánětu. „Alespoň částečnou úlevu může přinést zdravotní židle s výkyvným sedákem. Židli lze nahradit také velkým gymnastickým míčem, ale ne vždy je to v kanceláři reálné. Jednoduchým řešením je opatřit si na tvrdý sedák balanční podložku, která statické sezení proměňuje v dynamické,“ doporučila Iva Bílková.
Zdroje:
Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky
https://www.cpzp.cz/clanek/3150-0-Vadne-drzeni-tela-zpusobuje-bolest-zad.html