Ačkoliv neexistují žádná přísná pravidla ovocné diety, lidé, kteří ji dodržují, většinou konzumují 70 - 80 % svých denních kalorií z ovoce. Někteří frutariáni také jedí určité druhy zeleniny, semínka nebo ořechy. Vždy však dodržují to, aby konzumovali syrové potraviny a vyhýbali se obilovinám. V tom, kolik ovoce denně frutariáni nebo příznivci této diety sní, se nijak neomezují - obvykle sní zkrátka tolik ovoce, kolik jim pomůže zahnat hlad. Ačkoliv může ovocná dieta ze své podstaty znít zdravě, odborníci to vyvrací. Veškeré redukční diety, které radikálně omezují některé potraviny a zaměřují se jen na konkrétní druhy jídla, končí většinou nejen jojo efektem, ale také hrubým nedostatkem nutričně důležitých látek.
Rizika při ovocné dietě
Nutriční nedostatek
Při dietě, která se skládá pouze nebo převážně z ovoce, hrozí několik rizik, která mohou mít negativní vliv na naše zdraví. Jedním z hlavních problémů, které jsou spojené s ovocnou dietou, je nedostatek nutričně důležitých živin. Tělo nedokáže ze samotného ovoce absorbovat všechny látky, které ke své správné funkci potřebuje. Při dlouhodobějším dodržování diety založené jen na ovoci se začnou projevovat různé nedostatky: železa, vápníku, vitamínů skupiny B, vitamínu D, zinku nebo omega-3 mastných kyselin.
Nedostatek těchto látek může způsobovat problémy s kůží a vlasy, oslabení kostí, extrémní únavu, špatnou náladu a depresi nebo zhoršené kognitivní schopnosti. V horších případech může dojít i ke komplikacím, které nás ohrozí na životě.
Nedostatek bílkovin
Velkým problémem při dodržování ovocné diety je také to, že našemu tělu nedodáme dostatek bílkovin. Nedostatek proteinů v naší stravě může způsobit anémii, otékání končetin a problémy s cévami, které mohou vést ke kardiovaskulárním onemocněním. Proto se doporučuje při ovocné dietě přidat minimálně dostatek ořechů nebo semínek, které bílkoviny obsahují.
Přebytek cukru
Dalším rizikem spojeným s ovocnou dietou je to, že ovoce je přírodním zdrojem sacharidů, konkrétně fruktózy. Některé druhy ovoce mají vysoký glykemický index, například banány, tropické ovoce nebo hroznové víno. Bez ohledu na glykemický index ale každý druh ovoce zvyšuje hladinu cukru v krvi. Proto by mělo být ovoce konzumováno s mírou a mělo by být doplněno i dalšími potravinami, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi.
Vznik zubního kazu
Ovoce je obecně hodně kyselé a pokud se dostatečně nestaráme o zdraví naší ústní dutiny, může mít přebytek ovoce ve stravě negativní vliv na zubní sklovinu. Po čase dodržování diety se může zubní sklovina rozpustit a zanedlouho vznikne na zubu kaz. Strava, která se skládá převážně z ovoce, podle odborníků celkově vystavuje chrup většímu množství kyselin, než strava komplexní a nutričně vyvážená.
Potenciální benefity
Ovocná dieta má samozřejmě i některé benefity. Frutariáni často vychvalují to, že jim pomáhá redukovat příjem kalorií a zhubnout, a zároveň je jejich dieta mnohem lepší pro životní prostředí. Další výhodou, kterou příznivci ovocných diet oceňují, je to, že nemusí v podstatě vůbec vařit. Ovocná dieta je také v naprosté většině veganská, benefity se tedy nacházejí i v psychologickém aspektu.
Ovoce je obecně bohaté na vitamín C, draslík a foláty, zároveň obsahuje málo kalorií. Obsahuje také hodně dietní vlákniny, která do zdravého jídelníčku jednoznačně patří.
Sečteno a podtrženo
Ovoce rozhodně je součástí zdravé stravy, jídelníček, který je ale založený pouze na konzumaci ovoce, nemusí být pro každého. Jeden den takové diety může pomoci nakopnout náš metabolismus a detoxikovat tělo, dlouhodobé dodržování této diety může být ovšem více než nebezpečné. Při volbě toho, co budeme jíst, bychom vždy měli přemýšlet nad tím, aby byla naše strava vyvážená, pestrá, komplexní a obsahovala veškeré nutričně důležité látky, které náš organismus udržují ve zdravém fungování.
Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/fruit-diet#summary https://diabetes.org/nutrition/healthy-food-choices-made-easy/fruit https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6640211/