Různé formy antibiotik
Antibiotika existují v různých formách:
tablety, kapsle nebo tekutina – používají se pro léčbu větších typů mírných nebo středně těžkých infekcí
krémy, spreje nebo kapky – tyto druhy jsou nejčastěji určené pro léčbu kožní infekcí či infekcí očních nebo nosních
injekce – využívají se u závažnějších typů infekcí, aplikují se přímo do krve nebo do svalu
Jak správně užívat antibiotika?
Antibiotika je potřeba užívat dle doporučení lékaře, který je předepsal. Užitečným pomocníkem je také příbalový leták, který obsahuje, kromě jiného, také informaci, jak konkrétní antibiotika užívat, aby plnila svůj účel.
Vždy je potřeba dobrat celou předepsanou dávku a tu brát denně tak, jak určí lékař. Je důležité dokončit celou léčbu, i když se třeba začnete cítit lépe dříve. Pokud nedoberete celou dávku, škodlivé bakterie mohou přežít, onemocnění se vám může vrátit a jeho léčba se pak může stát obtížnější. Antibiotika je nutno užívat každý den ve stejný čas. Jestliže si dávku zapomenete vzít, další nezdvojnásobujte.
S čím antibiotika užívat?
Nejčastěji je to voda. Nápoje jako ovocné šťávy, mléko nebo dokonce alkohol, mohou ovlivnit jejich vstřebávání. Účinek antibiotik může snížit také grapefruitová šťáva. Pozor dejte i na užívání některých léků, se kterými mohou antibiotika interagovat. Lékař by měl vědět o všech lécích, které momentálně užíváte.
Co nedělat při užívání antibiotik?
Pokud lékař předepíše menší množství tablet, než má balení, zbylé tablety neuchovávejte k pozdějšímu užívání. Také je nikomu jinému k užívání nedávejte. Nevyhazujte je do odpadkového koše nebo do toalety, ale odevzdejte je v lékárně.
Při užívání antibiotik se nevystavujte slunečnímu záření. Mají totiž potenciál zvyšovat citlivost těla na sluneční paprsky, proto je vhodné omezit pohyb venku.
Kdy neužívat antibiotika? Pokud máte běžnou rýmu, kašel, střevní nebo klasickou chřipku. Tyto obtíže jsou způsobené viry, proti kterým antibiotika nefungují.
Jak je to s alkoholem? Tomu byste se měli vyhýbat, neboť některé druhy antibiotik s ním interagují. Kromě toho může alkohol snižovat jejich účinek a zvýšit riziko účinků nežádoucích.
Posílení imunity po antibiotikách
Během léčby antibiotik, ale i po ní užívejte probiotika. Během užívání antibiotik může docházet ke změně střevního mikrobiomu. Vzhledem k tomu, že probiotika jsou také bakterie, mohou být zlikvidována antibiotiky. Je tedy důležité je zase tělu dodat. Užívejte je s odstupem několik hodin od antibiotik. Vhodné je také do jídelníčku zařadit potraviny, které jsou bohaté na vlákninu, která stimuluje růst střevních bakterií. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří celá zrna, ořechy, semínka, luštěniny, bobule, brokolice. Vhodnou volbou jsou také potraviny fermentované. I ty pomáhají s obnovou střevního mikrobiomu. Tyto potraviny obsahují několik druhů zdravých bakterií.
Zdroje: