Možné řešení – čistička vzduchu představuje čistý vzduch

Vyberete-li si ten správný model, nejen vám vzduch vyčistí, ale také umí regulovat jeho vlhkost. V nabídce naleznete různé modely, tvary, značky, velikosti i typy. Nejdůležitější roli však hraje její filtr. O něm se dočtete níže.

Chcete-li, aby váš dům či byt představoval oázu klidu a zdraví, potřebujete v něm mít čistý vzduch. Mezi hlavní výhody kvalitních čističek vzduchu patří fakt, že mají schopnost snižovat zátěž, kterou v domácnosti představují alergeny. Pokud je naše tělo vystavováno alergenům, svědí a slzí nám oči, kýcháme, nebo se dokonce objeví rýma.

Čistička vzduchu eliminuje usazování prachu, který se skládá ze široké škály různých částic. Naleznete v něm nejen špínu, ale i spory plísní, různé druhy bakterií, pyl, roztoče, a máte-li domácí mazlíčky, tak i jejich srst. Čistička vzduchu může zpomalovat usedání prachu na povrch nábytku nebo do koberců. Vytváří lepší prostředí pro spánek. Kvalita vzduchu v ložnici na něj má totiž velký vliv. Nevhodné prostředí má za následek nekvalitní spánek, podráždění dýchacích cest, nebo dokonce ucpaný nos. To vše ruší spánek. Pořídíte-li si čističku vzduchu do ložnice, tomu všemu se můžete vyhnout. Umístěte ji tam, kde přívod vzduchu nebude blokovat stěna nebo nábytek.

Čističky vzduchu s různými druhy filtrů

Filtr představuje při výběru čističky vzduchu velmi důležitý faktor. Podívejte se na ty nejčastější.

HEPA filtr

Je jedním z nejvýkonnějších druhů. Také se díky tomu používá velmi často. Původně byl vyvinut pro ochranu astronautů před nebezpečnými částicemi nacházejícími se ve vesmíru a vynalezla jej NASA. To mluví samo za sebe. Nevýhodou je, že se musí měnit, jinak ztrácí efektivitu. Výhodou je, že umí zachytit i velmi malinkaté částečky. Je ideální volbou pro domácnost, kde žije alergik nebo astmatik.

Filtr uhlíkový

Může doplňovat HEPA filtr a jeho úkolem je odstraňování pachů. Menší kapacitu nabízí uhlíkové filtry obsahující látkový uhlíkový filtr, větší naopak ty s granulovaným uhlíkem.

Filtr elektrostatický

Pohlcuje jak alergeny, viry, plísně či bakterie, tak také pevné částice. Neporadí si však s pachy, což je jeho velká nevýhoda. Další nevýhodou je fakt, že modely bez ventilátoru umějí čistit vzduch pouze ve svém bezprostředním okolí.

Čističky vzduchu s prachovým předfilterm

Ten se většinou umísťuje před HEPA filtr, neboť dokáže zachytit i větší prachové částice. Ochrání tak HEPA filtr před jeho zanesením. Tyto modely jsou ideální volbou do prostředí, které je prašné, nebo do domácnosti, kde je nutno utírat prach častěji.

Zdroje:

Molekule, ProSpanek, Vzdušín,