Funkce ledvin

Pokud jsou ledviny zdravé, odfiltrují za každou minutu asi půl šálku krve. Odstraňují odpadní látky a nadbytečnou vodu a vytvářejí moč. Ta se přesouvá do močového měchýře, kde se hromadí a odchází z těla ven.

Ledviny také produkují hormony, které pomáhají kontrolovat krevní tlak, podporují tvorbu červených krvinek a udržují zdravé a silné kosti.

Přírodní očista ledvin

Jestliže ledviny nejsou schopné z těla odvádět toxiny, ty se v těle hromadí a brání správnému fungování nejen ledvin, ale i dalším orgánům. Naše tělo je pak vyčerpané a objevují se různé zdravotní komplikace. Hromadění toxinů může být navíc příčinou vzniku ledvinových kamenů. Je tedy důležité vyplavovat toxiny a odpad z těla ven. Tím, že vyčistíte ledviny, zlepšíte jejich fungování a schopnost absorbovat živiny. Vyplavováním toxinů z těla eliminujete výskyt infekce a snižujete riziko problémů souvisejících s močovým měchýřem. Díky očistě ledvin můžete upravit hormonální rovnováhu a zabráníte kožním obtížím.

Nevíte si rady, jakým způsobem ledviny čistit? Kromě dostatečného přísunu vody existuje celá řada přírodních způsobů. Přinášíme některé tipy. Možná vás budou inspirovat.

Jablečný ocet

Používá se jako prevence proti oxidačnímu stresu ledvin. Napomáhá zvyšovat hladinu antioxidantů, které by se měly nacházet v našem těle. Také pomáhá vyrovnávat hladinu krevního cukru a snižovat krevní tlak. To jsou optimální podmínky vhodné pro zdravé fungování ledvin. Jablečný ocet obsahuje, kromě jiného, kyselinu citronovou, která rozpouští ledvinové kameny.

Šťáva z citronu

Je přirozeně kyselá a díky tomu zvyšuje hladinu citrátu v moči. Tím eliminuje vznik močových kamenů. Kromě toho podporuje vyplavování odpadních látek a toxinů. Nejčastější složkou ledvinových kamenů je šťavelan vápenatý, který citronová šťáva pomáhá rozpouštět.

Bazalka

Funguje jako účinné diuretikum. Pomáhá snižovat hladinu kyseliny močové v krvi a má blahodárný vliv na zdraví ledvin. Kromě jiného obsahuje esenciální oleje a kyselinu octovou, které také pomáhají v boji proti ledvinovým kamenům.

Pampeliška

Připravte si čaj vyrobený ze sušené pampelišky nebo jejího čerstvého kořene. Můžete tak pomoci vyčistit svoje ledviny. Pampeliška funguje nejen jako ledvinové tonikum, ale také stimuluje produkci žluči. Tím zlepšuje trávení a minimalizuje vznik odpadu, který by se jinak dostal do ledvin.

Petržel na ledviny

Petržel je sice zelenina, ale zároveň se používá jako léčivka při výskytu urolitiázy – onemocnění, pro které je charakteristický výskyt minerálních látek vytvářejících kameny v močových cestách. Nabízí antioxidační aktivitu a účinky protizánětlivé, antimikrobiální a antidiabetické.

Jaké potraviny čistí ledviny

Kromě výše zmiňovaných přírodních způsobů existují potraviny, které mohou s očistou ledvin pomoci.

Granátové jablko

Jeho šťáva a semena obsahují větší množství draslíku, který může být účinným pomocníkem při odstraňování ledvinových kamenů. Udržuje hladinu kyselosti moči na nižší úrovni a tím eliminuje kameny.

Meloun

Představuje mírné diuretikum, které pomáhá s hydratací a očistou ledvin. Kromě toho je to dokonalý zdroj lykopenu, který zlepšuje kardiovaskulární zdraví a podporuje správnou funkci ledvin. Další důležitou součástí melounu jsou draselné soli, které regulují kyselost moči a tím brání tvorbě kamenů.

Zdroje:

NIDDK, ADVANCE UROLOGY INSTITUTE, Century medical denta, NCBI,