Jaké úkoly plní vitamín D v našem těle?

Má za úkol podporovat vstřebávání vápníku ve střevech a udržovat jeho vhodnou koncentraci v séru. Díky tomu dochází k normální mineralizaci kostí a eliminaci svalových křečí. Pokud kosti nemají dostatek vitamínu D, slábnou, křehnou a může docházet k jejich deformaci. U dětí může být nedostatek vitamínu D příčinou křivice. Ve spolupráci s vápníkem chrání dospělou populaci proti osteoporóze.

Mezi další role vitamínu D v těle patří snižování zánětů, podpora buněčného růstu a imunitních reakcí organismu a metabolismus glukózy.

Nízká hladina vitamínu D bývá spojována s kognitivním poklesem.

Zdroje vitamínu D

Vitamín D můžeme doplnit vhodnou stravou, vitamínovými doplňky nebo vystavení se slunečním paprskům.

Strava

Vitamín D se přirozeně vyskytuje jen v málo potravinách. Mezi jeho dobré zdroje patří tučné ryby (losos, pstruh, tuňák nebo makrela), oleje z rybích jater, hovězí játra, vaječné žloutky, houby, sýry. K dostání jsou i potraviny, které jsou o tento vitamín obohacené.

Sluneční paprsky

Které faktory ovlivňují expozici UV záření a syntézu vitamínu D? Samozřejmostí je roční doba. Mezi další faktory patří denní, doba, délka slunečního svitu, smog, pigmentace pokožky, zeměpisná šířka a samozřejmě používání ochranných krémů, které jsou pro ochranu pokožky velmi důležité.

Vitamín D v zimě

Vzhledem k tomu, že důležitým zdroje vitamínu D jsou sluneční paprsky, jeho produkce v zimním období klesá. Jednak chybí sluneční paprsky a také máme na sobě více vrstev oblečení, přes které sluneční paprsky na tělo nepronikají. Také je méně hodin slunečního svitu. Kromě toho je sluneční světlo v zimním období slabší a tak syntézu vitamínu D podporuje pouze minimálně.

Jak užívat vitamín D?

Vitamín D je rozpustný v tucích. Lépe se tedy bude vstřebávat v případě, že je konzumován s tuky. Postačí malé množství tuků rostlinného původu doplněných do jídelníčku. Dobře fungují také ořechy nebo konzumace avokáda. Účinnost jeho konzumace snižují alkohol nebo kofein.

Čím zapíjet vitamin D?

Bezpečnost a vedlejší účinky

Pokud užíváte vitamín D jako doplněk stravy v doporučených dávkách, je považován za bezpečný. Jeho přílišné množství však může našemu tělu škodit. Mezi vedlejší účinky nadbytku vitamínu D patří nevolnost a zvracení, nechutenství, zácpa, slabost, problémy se srdečním rytmem nebo dokonce vznik ledvinových kamenů.

Zdroje:

NIH, Northeastern, MayoClinic, Vitamin D NIH benefits